Oryginalne ścieżki ogrodowe z wykorzystaniem płyt chodnikowych

Oryginalne ścieżki ogrodowe z wykorzystaniem płyt chodnikowych

Ścieżki w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale mogą również wizualnie podkreślić charakter przestrzeni wokół domu. Umiejętnie wykorzystane, nadają naszemu ogrodowi niepowtarzalny wdzięk. Istotne, aby kształt, forma i rodzaj materiału, z którego są wykonane, harmonijnie komponowały się ze stylem otoczenia. W poniższym poradniku podpowiadamy jak zaaranżować ścieżki za pomocą płyt chodnikowych. Czytaj dalej

 

Dlaczego płyty chodnikowe w ogrodzie?

Płyty chodnikowe to idealny materiał na ścieżki w ogrodzie. Mogą być układane ciągiem tworząc w ten sposób jednolitą nawierzchnię lub być układane w sposób ażurowy, czyli na przemian z trawnikiem. Z płyt chodnikowych najlepiej układać ścieżki o prostych, geometrycznych kształtach, gdyż ze względu na ich duże formaty nie mamy tutaj tak szerokich możliwości kształtowania łukowatych linii ścieżek.

 

Płyty chodnikowe a styl ogrodu

Płyty chodnikowe świetnie sprawdzą się jako element nowoczesnej architektury ogrodowej. Ich duże formaty i regularne kształty wprost stworzone są do powierzchni o minimalistycznym charakterze. Bardzo dobrze komponują się z roślinnością zarówno liściastą jak i iglastą. Mogą pełnić funkcję ścieżki, natomiast ułożone blisko siebie tworzyć także nawierzchnie tarasowe np. pod altankę czy grillowisko.


wykorzystanie płyt chodnikowych w aranżacji ogrodu

 Wyznaczenie ciągów komunikacyjnych za pomocą ścieżek w ogrodzie

- Projektowanie ścieżki wyłożonej płytami chodnikowymi możemy zaplanować dwojako. Po pierwsze układać je w pewnej odległości na przemian z trawnikiem lub żwirem. Po drugie jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię. W obu przypadkach należy jednak wykonać odpowiednią podbudowę w miejscu stabilizowania płyty – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

 

Czytaj również: Co można wyczarować z kostki brukowej w naszym ogrodzie?


jak zaaranżować ścieżki ogrodowe z płyt chodnikowych

 Podbudowa

Płyty chodnikowe ze względu na swój duży ciężar wymagają wykonania najprostszej podbudowy. Jeżeli nasz grunt rodzimy jest wystarczająco zagęszczony i piaszczysty wystarczy, że pod płytą zastosujemy 2 warstwy:


  • warstwa wypełniająco – wyrównująca (piasek, 10-15 cm)

  • warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)


Im głębszą podbudowę wykonamy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasze płyty ulegną zapadnięciu bądź przemieszczeniu. W przypadku płyt chodnikowych nie musimy już stosować obrzeży – wystarczy, że płyty będą nieco przewyższać poziom trawnika. Ułożone w sposób ażurowy spełnią swoją funkcję praktyczną, ale jednocześnie nie zaburzą harmonii panującej w ogrodzie.

 

Czytaj również: Jak prawidłowo zaprojektować i wykonać strefę wejścia?


Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 362

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >