Orynnowanie – lista artykułów
Rynny półokrągłe czy kwadratowe, które wybrać? – Porównanie systemów
Wybór rynien ma wpływ nie tylko na estetykę inwestycji, ale przede wszystkim na jej bezpieczeństwo. Dlatego wybierając system rynnowy należy pamiętać o precyzyjnym określeniu parametrów technicznych adekwatnych dla budynku. Na rynku dostępne są systemy o profilu półokrągłym oraz kwadratowym – czym, oprócz formy, różnią się one od siebie?
Prawidłowy montaż kwadratowego systemu rynnowego - krok po kroku.
Poprawnie zamontowany system rynnowy jest gwarantem bezpieczeństwa dla domu i jego otoczenia. Nie ma wówczas obaw o powstanie nieszczelności czy zerwanie rynny.W przypadku rynien o przekroju półokrągłym, samo zamontowanie ich na inwestycji wydaje się być rzeczą prostą. Jak jest natomiast z innowacyjnymi systemami o kwadratowej rynnie i rurze spustowej? Aby odpowiedzieć na to pytanie - krok po kroku przeanalizujemy montaż systemu Galeco STAL2 .
Dlaczego warto odzyskiwać wodę deszczową? - Metody magazynowania deszczówki.
Woda deszczowa jest przez wielu uważana za niezwykle uciążliwą w otoczeniu domu. Nie tylko powoduje kałuże, ale intensywne opady mogą doprowadzić do podmycia fundamentów, a finalnie – nawet do ich zamakania. Wystarczy jednak zmienić punkt patrzenia. Woda deszczowa ma wiele zalet – wystarczy tylko zainwestować w wydajny system jej magazynowania.
Jak montować rynny metalowe?
Jeśli decydujemy się na samodzielny montaż orynnowania, należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Poniżej krótki poradnik i podstawowe zasady.
Po jakim czasie należy wymienić system rynnowy?
Opady, nasłonecznienie czy upływający czas – na zużycie systemu rynnowego wpływa wiele czynników. O ile budując nowy dom, zamontowanie rynien to podstawa, tak w przypadku domu z dłuższą historią – należy samodzielnie monitorować stan orynnowania, aby w odpowiednim czasie zadecydować o jego wymianie. Kiedy to powinno nastąpić?
Orynnowanie dobrze dopasowane do budynku - PCV czy stalowe?
Choć na rynku istnieje wiele rodzajów systemów rynnowych – to należy pamiętać, że nie są one jednolite, a każdy z nich ma inne właściwości. To właśnie od nich zależy gdzie, na jakim rodzaju inwestycji i w jakim klimacie powinny zostać wykorzystane konkretne systemy rynnowe. Przyjrzeliśmy się rynnom ze stali oraz PVC – najpopularniejszym, wykorzystywanym obecnie do produkcji orynnowania.
Systemy rynnowe odporne na działanie atmosferyczne
Przede wszystkim skuteczny i dający bezpieczeństwo – system rynnowy wykonany z PVC powinien chronić dom przed działaniami warunków atmosferycznych takich jak opady deszczu czy śniegu. A co zatem powinno chronić wszystkie elementy składowe orynnowania przed niekorzystnym oddziaływaniem na niego promieniowania UV czy silnego wiatru?
Konserwacja rynien po zimie
Bez względu na to czy są ze stali czy z PVC – elementy systemu rynnowego wymagają konserwacji. Choć zabieg ten jest zdecydowanie rzadszym zjawiskiem niż czyszczenie rynien, to nie powinien być w żaden sposób pomijany. Podstawowa wiedza z zakresu konserwacji przyda się każdemu inwestorowi, aby samodzielnie uporać się z niewielkimi uszkodzeniami systemu. O kilku sprawdzonych metodach opowie Magdalena Gardyła – ekspert z firmy Galeco, lidera w produkcji systemów orynnowania.
Jak wybrać odpowiednie rynny?
Jak przystało na każdy przemyślany zakup, tak samo w przypadku systemu orynnowania pojawia się wiele pytań, na które nie każdy potrafi sobie sam odpowiedzieć.
Sprawdźmy rynny na wiosnę
Wiosna oraz jesień to dwie pory roku, w których eksperci zalecają zwrócenie szczególnej uwagi na system rynnowy. Te przejściowe okresy charakteryzuje duża ilość opadów, którym nierzadko towarzyszą porywiste wiatry, a zaraz po nich następują dwie skrajne pory – upalne lato oraz mroźna zima. Dlatego tak ważne jest, aby przyjrzeć się orynnowaniu wokół domu i odpowiednio wcześnie zapobiec awariom.