Osłony okienne, które skutecznie ochronią przed słońcem
Funkcjonalne osłony okienne zapewniają prywatność, zwiększają komfort użytkowania pomieszczeń w słoneczne dni, a dodatkowo mogą chronić przed insektami i stanowić izolację termiczną zimą. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością. Nowoczesne rozwiązania tego typu charakteryzują się nie tylko wysoką jakością, łatwością obsługi i estetyką, lecz również umożliwiają optymalny dopływ naturalnego światła do wnętrz budynku. Trzeba jednak zadbać o ich właściwy montaż.
Czytaj dalej
Przebywanie w nadmiernie nagrzanych na skutek promieniowania słonecznego pomieszczeniach jest mało komfortowe i męczące. Alternatywę dla wykorzystania klimatyzacji stanowi instalacja zewnętrznych osłon okiennych, którą warto rozważyć zanim jeszcze nadejdzie letnia fala upałów. Dzięki temu, odpowiednio wcześnie zapewnimy sobie barierę przed palącym słońcem, a także zyskamy szeregi innych korzyści. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego typu produktów?
Słońce pod kontrolą
Jeszcze do niedawna do zabezpieczenia okna stosowano głównie rolety oraz żaluzje wewnętrzne. Dają one poczucie prywatności, nierzadko mają ciekawy design, lecz ich efektywność w zakresie ochrony cieplnej jest stosunkowo niska. Zacieniają pomieszczenie, ale nie zmniejszają znacząco panującej w nim temperatury. W porównaniu z nimi, osłony zewnętrzne skuteczniej ograniczają napływ ciepła poprawiając komfort we wnętrzu pomieszczenia.
Czytaj również: Nieznośne owady - wybieramy moskitierę idealne rozwiązanie
Osłony okienne montowane na zewnątrz budynku chronią również okno przed działaniem warunków atmosferycznych, co korzystnie wpływa na jego trwałość. Mogą też stanowić barierę dla uciążliwych owadów. Funkcjonalne rozwiązania tego typu zabezpieczają przed słońcem, a jednocześnie umożliwiają napływ naturalnego światła – przepuszczają wystarczającą ilość promieni słonecznych, aby zbędne było użycie dodatkowego oświetlenia. Zapewniają też widoczność na zewnątrz, przy zachowaniu poczucia prywatności – w ciągu dnia osoba znajdująca się na zewnątrz nie zobaczy zatem, co dzieje się w środku domu.
Bogactwo wyboru
Niezbędny dla bezproblemowego, komfortowego korzystania z osłon okiennych jest ich prawidłowy montaż. Niektóre z nich wymagają odpowiedniego przygotowania otworów okiennych, co powinno być uwzględnione już na etapie projektu budowy obiektu. Inne z kolei można bezproblemowo zamontować w już wykończonym i użytkowanym domu.
Na rynku dostępne są różne rodzaje osłon zewnętrznych. Ze względu na łatwość zastosowania na każdym etapie budowy, chętnie wykorzystywane przez inwestorów są rolety elewacyjne. Ich kasetę mocuje się do ściany nad oknem (jest widoczna na elewacji), a prowadnice po bokach wnęki okiennej. Inną opcję, charakteryzującą się lepszymi właściwościami izolacyjnymi, stanowią rolety naokienne. Kaseta mocowana jest tu pod nadprożem, a prowadnice do bocznych profili stolarki okiennej. Kolejne rozwiązanie to produkty nadstawne (nakładane), których kaseta zostaje zamontowana na etapie instalacji okna, pomiędzy ościeżem, a górnym fragmentem ramy okiennej. Istnieją również rozwiązania do zabudowy (podtynkowe), które estetycznie wtapiają się w elewację domu, gdyż ich kaseta nie jest widoczna. W tym wypadku projekt budynku musi zakładać specjalny kształt nadproża, bądź grubą warstwę ocieplenia. Ostatni wariant nadprożowy jest spotykany zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, a realizowany na etapie surowym budynku, ponieważ kaseta jest w pełni ukryta w ścianie.
A może markiza?
Oprócz tradycyjnych rolet zewnętrznych, coraz częściej wybierane jest inne rozwiązanie – wykonane z wytrzymałej, odpornej na działaniem czynników atmosferycznych siatki. Markizy do okien pionowych, bo o nich mowa, są zrolowane na wałku ze sprężyną i włożone w kaseton aluminiowy montowany nad oknem. Można je bez problemu zainstalować na już użytkowanym oknie. Zastosowany w nich materiał skutecznie zacienia wnętrze, ale pozwala przy tym na dopływ naturalnego światła, co odróżnia je od rolet zewnętrznych – nie występuje wówczas efekt „odcięcia” od otoczenia.
Czytaj również: Jakie korzyści daje inteligentna technologia smart w oknach i drzwiach
Wysokiej jakości markizy tego typu zatrzymują promienie słoneczne tuż przed szybą, a więc ciepło jest emitowane na zewnątrz, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje przyjemny mikroklimat. Pozwalają przy tym uzyskać optymalne przyciemnienie wnętrza, które nie wymaga stosowania dodatkowego źródła światła, niwelując przy tym refleksy świetlne. Sprawdzą się zatem również tam, gdzie korzysta się z komputera (np. gabinet) czy telewizora (np. salon). Do wyboru są materiały o różnego rodzaju prześwicie względnym, co pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Markizy, w zależności od wersji, mogą być obsługiwane ręcznie, zasilane prądem z sieci elektrycznej lub z akumulatorów solarnych i sterowane za pomocą pilota.
Nowoczesne rozwiązania architektoniczne zapewnią codzienny komfort użytkowania domu o każdej porze roku. Należą do nich bez wątpienia funkcjonalne osłony okienne. Niezależnie od produktu, na który się ostatecznie zdecydujemy, warto zadbać o jego dobry montaż, powierzając go sprawdzonej, rekomendowanej ekipie monterów. Tylko wówczas wyrób spełni nasze oczekiwania i zapewni wygodę obsługi.
***
Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
***
Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ"
Markizy do okien pionowych VMZ firmy FAKRO – markizy montowane na zewnątrz okien absorbują promieniowanie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz. Chronią przed ciepłem promieniowania słonecznego do 8 razy skuteczniej niż roleta wewnętrzna i umożliwiają jednocześnie dopływ naturalnego światła i widok na zewnątrz. Poprawiają także warunki ergonomiczne podczas pracy, zapewniając równomierny rozkład światła oraz chronią nasze oczy przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów, co jest szczególnie ważne podczas pracy z komputerem. W wersji elektrycznej pełnią także funkcję moskitiery.
Kolejną zaletą stosowania markiz jest ich energooszczędność. Wykorzystując je możemy ograniczyć używanie klimatyzacji lub całkowicie z niej zrezygnować. Rozwinięta markiza w ciągu chłodnych nocy chroni także wnętrze przed stratami ciepła poprawiając współczynnik przenikania ciepła okna aż o 16%. W ten sposób obniżymy rachunki za ogrzewanie. Markiza Solar cechuje się automatyczną obsługą – inteligentny system steruje nią w zależności od nasłonecznienia. Podczas słonecznej pogody markiza samoczynnie się rozwija, a gdy pochmurno – automatycznie się zwija.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 382 Grupa: Budowa i re... The article "Garage Door and Drive" offers valuable insights into choosing the right garage door and driveway for your home. It covers style options, materials,...
- Prawidłowe wykonanie hydroizolacji w łazience - na... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Własna firma Liczba postów: 290 Grupa: Firmy budow... Zastanawiam się nad współpracą z LAK-MIR https://lak-mir.pl/ w zakresie montażu produkcyjnego. Potrzebuję firmy na już, która zajmie się również kontrolą jakośc...
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...