Osprzęt odgromowy - czyli zabezpieczenie przed piorunami

Osprzęt odgromowy - czyli zabezpieczenie przed piorunami

Wyładowania atmosferyczne zarówno zachwycają nas swoim majestatem, jak i przerażają szkodami, które mogą wywołać. Niestety, strach ten często jest uzasadniony. Pioruny potrafią powodować pożary, uszkadzać budynki a także przepalać całą instalację elektryczną w domu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby obrony przed tego typu zjawiskami. Jak więc ustrzec się przed uderzeniem pioruna i co robić, gdy pierwsze burzowe chmury pojawiają się na niebie? Czytaj dalej

 

Istnieje kilka dróg, którymi piorun może dostać się do naszego domu. Najbardziej wrażliwym elementem są wszelkie mechanizmy przewodowe, takie jak instalacje internetowe, telewizji kablowej bądź sieci elektryczne. Co gorsza, by uległy one uszkodzeniu, wystarczy, że piorun uderzy w ich pobliżu. Przepięcia wywołane w ten sposób wyrządzą mniejszą krzywdę urządzeniom, jednak i tak wysoce prawdopodobna będzie konieczność naprawy. To wszystko świadczy o tym, jak bardzo konieczne jest zabezpieczenie się przed takimi zjawiskami.

 

Osprzęt odgromowy - czyli zabezpieczenie przed piorunami

 

Czytaj również: Ważne elementy systemów ochrony przeciwpożarowej budynków

 

Obecnie posiadamy dwie kategorie zabezpieczeń na wypadek wystąpienia wyładowania atmosferycznego: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do pierwszych zaliczają się wszelkie instalacje odgromowe, natomiast do drugiej kategorii należą rozwiązania antyprzepięciowe, znajdujące w gniazdkach czy rozdzielnicach. Zabezpieczenia zewnętrzne wymagają jednak szerokiego komentarza i to im przyjrzymy się w tym artykule.

 

Budowa piorunochronu

Obecnie stosowana instalacja odgromowa w postaci piorunochronów to proste, a przy tym wydajne rozwiązanie. Jego jakość i prostota sprawiają, że idea piorunochronu nie zmieniła się na przestrzeni dziejów. Wciąż przyświeca temu idea odprowadzania wyładowania elektrycznego do gleby za pomocą zaledwie trzech elementów:

  • zwodów
  • przewodów odprowadzających
  • uziomów

Dokładnie te trzy elementy składają się na główny trzon piorunochronu. Dodatkowym wyposażeniem są zaciski probiercze, umożliwiające m. in. pomiar rezystencji uziomu oraz sprawdzenie ciągłości galwanicznej części nadziemnej. Przy zastosowaniu takiej instalacji, zwody przyciągają wyładowanie elektryczne, które poprzez przewody odprowadzające jest ściągane do ziemi, gdzie uziomy w sposób bezpieczny rozprowadzają nagromadzoną energię.

 

Zwody – naturalne i sztuczne

Zwody dzielą się na naturalne i sztuczne. Do pierwszych z nich należą wszelkie metalowe elementy przylegające do domu, takie jak rynny, balustrady czy poręcze połączone bezpośrednio z instalacją odgromową. W przypadku uderzenia pioruna, metalowe elementy odprowadzają bezpiecznie energię. Do drugiej kategorii zwodów należą przewody metalowe o grubości 8 milimetrów. Wykonane są zazwyczaj ze stali ocynkowanej, miedzi lub stali nierdzewnej. Zależnie od konstrukcji dachu, sposób ich montażu może się różnić. W przypadku problemów z zamontowaniem można zastosować maszty odgromowe – pionowe zwody w postaci prętów.

 

Przewody odprowadzające

Przewody odprowadzające służą umożliwieniu przepływu energii między zwodami a uziomem w momencie uderzenia pioruna. Ich konstrukcja opiera się na odcinkach ocynkowanej taśmy stalowej (tak zwanej bednarki) bądź metalowych przewodach o minimalnej grubości 8 milimetrów. Zaleca się stosowanie co najmniej dwóch przewodów po przeciwległych stronach budynku. Montowane są przy pomocy uchwytów i złącz, na zewnętrznej stronie elewacji. Należy przy tym zachować odległość 2 centymetrów od powierzchni. W celu kontroli oporności uziemienia, do przewodów montowane są także złącza probiercze.

 

Uziomy fundamentowe i otokowe

W przypadku uziomów, można natknąć się na ich dwa rodzaje – fundamentowe oraz otokowe. Ich główną rolą jest bezpieczne rozładowanie energii elektrycznej w gruncie. Uziomy fundamentowe to najczęściej zbudowane z metalu elementy konstrukcji domu, występujące pod ziemią, bądź rurociągi o niskiej rezystencji. Uziomy otokowe wykonane są z zakopanej w glebie bednarki, w odległości metra od ścian budynku. Popularnym rozwiązaniem są także uziomy pionowe, stosowane najczęściej w domowej instalacji odgromowej. Wkopywane są one głęboko w ziemię, prostopadle do powierzchni.

 

Wybór typu instalacji odgromowej

Schemat rozłożenia wszystkich elementów piorunochronu będzie się różnił zależnie od tego, jaki typ instalacji odgromowej zostanie wybrany. W zależności od potrzeb, można zdecydować się na instalację pasywną bądź aktywną.

 

Instalacja odgromowa pasywna

Przy instalacji odgromowej pasywnej, konieczny będzie zakup dużej ilości materiałów. Należy bowiem połączyć zwodami każdy element metalowy budynku, wszystkie kominy oraz istotne elementy konstrukcyjne. Następnie, każda strona budynku powinna mieć przymocowane przewody odprowadzające. Warto zaznaczyć, że elementem ściągającym pioruny będzie nie tylko maszt, ale także wszystkie anteny znajdujące się na dachu, stąd istotną kwestią jest odpowiednie ich zabezpieczenie i objęcie zasięgiem przewodów odprowadzających. Ostatnim elementem jest umocowanie uziomów w glebie, nawet na 8 metrów w głąb ziemi. Dobrą praktyką jest też zastosowanie ograniczników, które będą chronić instalacje elektryczne przed ewentualnymi przepięciami.

 

Instalacja odgromowa aktywna

instalacja aktywna służy z kolei celowemu ściąganiu piorunów na siebie. Dzięki temu, ograniczane są koszta i konieczność zakupu wielu materiałów. Specjalna głowica, czerpiąc energię z pola elektrycznego wytwarzanego przez chmury burzowe, aktywizuje urządzenie jonizujące, które następnie przechwytuje wyładowania elektryczne, ściągając je na ostrze masztu. Następnie, ładunek elektryczny jest bezpiecznie wyładowywany w ziemi. W tym przypadku, do montażu wystarczy jeden przewód odprowadzający, podpięty do wysokiego zwodu pionowego.

 

instalacja odgromowa jest więc w założeniach prostym rozwiązaniem, które może przynieść bardzo duże korzyści. Warto więc rozważyć założenie takiej instalacji już przy projektowaniu budynku. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, gdyż dzięki temu można wykorzystać wszelkie naturalne elementy, będące częścią obiektu. Jeśli więc zależy nam na bezpieczeństwie w okresie burzy, braku zmartwień dotyczących ewentualnego pożaru lub zniszczenia instalacji elektrycznych - bądź jeśli mamy zamiar inwestować w drogi sprzęt elektroniczny, stojący w budynku – piorunochron wydaje się być koniecznością.

 

Czytaj również: Korzyści z wprowadzenia RFID w przedsiębiorstwie

 

Należy jednak pamiętać, że tylko fachowo zamontowana konstrukcja, spełniająca wszystkie wymogi, zapewni nam bezpieczeństwo. W związku z tym, warto skierować się do specjalistów, którzy zaprojektują i wykonają taką instalację dla nas. Istotne jest też zaopatrzenie się w najlepszej jakości materiały do instalacji odgromowej, które będą gwarantem naszego bezpieczeństwa i funkcjonalności piorunochronu. W tym celu, proponujemy zaopatrzenie się w hurtowni elektrycznej, która gwarantuje najwyżej jakości produkty: https://laseratl.com.pl/

 

Czytaj również: Nieszczęściu w domu można i należy zapobiegać!


Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
  • Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
  • Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
  • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
  • szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19439 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 167

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >