Ostatni dzwonek na zakładanie trawnika !!

Ostatni dzwonek na zakładanie trawnika !!

Wrzesień to praktycznie „ostatni dzwonek” na zakładanie trawnika. Zwłaszcza obecnie panujące warunki - nocna rosa oraz ciepła i słoneczna aura w ciągu dnia - sprzyjają temu przedsięwzięciu. Czytaj dalej

 

 „Z reguły trawniki zakładamy wczesną wiosną lub właśnie jesienią. Darń z rolki może być położna nawet w październiku. Za wrześniowym terminem przemawia kilka argumentów: jeszcze ciepła gleba, brak skrajnych temperatur, a trawa zdąży podrosnąć i uodpornić się na zimowe warunki. Ma też więcej czasu, by dobrze się ukorzenić przed kolejnymi letnimi upałami. Trawniki założone wiosną, z siewu lub z rolki, nie mają takiej szansy.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, która jest inspektorem nadzoru terenów zieleni i ekspertem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, a także prowadzi firmę wykonawczą Zielony Salon. „Przede wszystkim jest to bardzo dobry termin na zakładanie trawników, które nie mają, nie będą mieć systemu nawadniania. Teraz powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci, a chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody co dodatkowo ten stopień wilgotności zwiększa. Takie warunki sprzyjają kiełkowaniu nasion i są zdecydowanie korzystniejsze dla młodych trawników.” Prawidłowe zakładanie trawnika to przedsięwzięcie wymagające trochę czasu, pracy i powinno być przeprowadzone w kilku etapach, takich jak: przygotowanie podłoża, wysiew nasion, wałowanie i podlewanie. Warto jednak to zrobić, by wiosną i latem cieszyć się trawnikiem o gęstej, miękkiej darni.

 

 

Przygotowanie terenu i podłoża

  • Formujemy kształt trawnika

Na początek, dobrze jest określić teren, na którym chcemy założyć nowy trawnik. Praktycznym i wygodnym do tego narzędziem jest krawędziarka przeznaczona do formowania trawników, np. SSET E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Lekka i doskonale wyważona, służy do odgrodzenia powierzchni trawiastej od innych przestrzeni ogrodu. Krawędziarka Honda Versatool, którą łączy się z jednostką napędową Honda UMC 435 E za pomocą innowacyjnego szybkozłącza, posiada twardą metalową listwę zapewniającą łatwe jej prowadzenie po zaplanowanym torze i ostre ostrze łatwo zagłębiające się w podłoże.

 

 

Czytaj również: Ogrodowe origami

 

  • Sprawdzamy rodzaj i jakość gleby

Rodzaj podłoża, na którym planujemy założyć trawnik, ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu. Najbardziej korzystnym dla darni podłożem jest takie, którego wierzchnia warstwa, o grubości 20-30 cm, ma strukturę piaszczysto-gliniastą, a pod nią znajduje się podglebie również dobrze przepuszczające wodę i wilgoć. Trawa lubi także glebę o kwasowości w przedziale pH  5,5-7,0. Warto zatem upewnić się jaki rodzaj podłoża jest na obszarze wyznaczonym pod nowy trawnik.

„W przypadku ziemi gliniastej powinniśmy poprawić jej warunki powietrzno-wodne, mieszając ją z frakcjonowanym żwirem, najlepiej o ziarnach o średnicy do 4 mm. Dzięki temu korzenie darni będą mogły swobodnie się rozrastać.” – dodaje Lidia Tokarska. „Natomiast glebę piaszczystą można użyźnić dodając ziemi kompostowej lub odpowiednią ilość torfu.”  W  przypadku zbyt wysokiej  kwasowości ziemi, należy wykonać wapnowanie, które skoryguje odczyn gleby.

 

  • Oczyszczamy podłoże

Następnym krokiem przybliżającym nas do tworzenia trawnika jest oczyszczenie danego terenu. Należy usunąć kamienie oraz resztki roślin, ewentualne inne zanieczyszczenia a także liście. Czynność tę można wykonać grabiami, ale jeśli chcemy zyskać na czasie – to liście i resztki roślinne najwygodniej jest usunąć przy użyciu dmuchawy, np.: Honda HHB 25E lub dmuchawy SSBL E – jednego z elementów wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool. Obydwa urządzenia pracują na przyjaznych dla otoczenia, cichych, paliwo-oszczędnych 4-suwowych silnikach Honda z serii GX (GX 25 i GX 35), które także mają obniżony poziom emisji spalin. Są lekkie i łatwe w obsłudze, i dzięki silnemu strumieniowi powietrza  zapewniają szybkie przywrócenie porządku - HHB 25E z silnikiem o mocy 1KM wytwarza strumień powietrza o prędkości 70m/sek. Dmuchawa SSBL E Honda Versatool, o średnicy 28 cm, jest sprawnie łączona z jednostką napędową UMC 435 E. Dzięki odpowiedniej budowie i formie SSBL E, silnik generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do podłoża co znacznie zwiększa wydajność i efektywność pracy.

  • Przekopujemy glebę

 Ziemię, oczyszczoną z zanieczyszczeń i kamieni, należy następnie przekopać. Zabieg ten spulchnia i napowietrza podłoże. „Przekopanie podłoża często jest zaniedbywane lub wykonywane powierzchownie, a prawidłową podstawą dla nowego trawnika jest spulchnienie gleby na odpowiedniej głębokości czyli 15-20 cm.” - dodaje Lidia Tokarska. „W trakcie pracy, zależnie od potrzeb, glebę można zmieszać z ziemią organiczną lub piaskiem.” Wygodnym rozwiązaniem do spulchnienia ziemi na niewielkim obszarze i prawidłowej głębokości jest glebogryzarka SSCL E o szerokości roboczej 20 cm – kolejny element wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.  Sprawnie wyręcza siłę ludzkich mięśni w przekopywaniu nawet bardzo ubitego podłoża. Do pracy na większej powierzchni rekomendowany jest inny model glebogryzarki Honda o szerokości roboczej 45 cm  – F 220. Pracuje na silniku Honda GXV 57 o mocy 2 KM. Bęben z 4 zestawami ostrzy zapewnia sprawne spulchnianie gleby i jednoczesne mieszanie jej z nawozami. Regulowane, ergonomiczne rączki zwiększają komfort kierowania maszyną, zaś przednie koło transportowe – umożliwia szybkie i bezpieczne dla podłoża przemieszczanie glebogryzarki. Dodatkowym atutem F 220 są opcje łączenia maszyny z dodatkowym osprzętem (kultywatorem, pługiem do orki, obsypnikiem do ziemi, lemieszem do odśnieżania), co znacząco poszerza zakres eksploatacji maszyny.

 

Czytaj również: Nowatorskie wyposażenie ogrodu

 

Profesjonalną, technicznie zaawansowaną glebogryzarką jest Honda FJ 500 DER. Rekomendowana jest wymagającym użytkownikom do pracy w każdych warunkach, ze względu na regulowaną szerokość roboczą w przedziałach 35-63-90 cm, 4-suwowy silnik Honda GX 160 o mocy 4,8 KM z udoskonalonym zapłonem elektronicznym. Jest wyposażona w wiele udogodnień zwiększających wydajność i efektywność pracy, m. in.: ostrza z wrzecionami lekko wchodzą w glebę i ułatwiają usuwanie korzeni roślin owijających się na osi, nowy kształt osi zwiększył wytrzymałość ostrzy, sześciokątne osie minimalizują zużycie wału i umożliwiają podłączanie akcesoriów (wertykulatora, obsypnika,  pługu do orki zagonowej, pługu z przedpłużkiem, zestawu do odśnieżania). Wysoki komfort obsługi i pracy gwarantują regulowane rączki dostosowywane do wzrostu użytkownika i głębokości pracy w podłożu. Po przekopaniu i spulchnieniu podłoża należy jeszcze usunąć kamienie, które się pojawiły w wyniku prac mechanicznych i wyrównać powierzchnię.

 

  • Wysiewamy nasiona

Po zakończeniu wszystkich prac, których celem jest prawidłowe przygotowanie podłoża – siejemy trawę. „Czas kiełkowania i wzrostu darni zależy od gatunku trawy i warto zwracać uwagę na skład nasion w opakowaniu, które wybieramy. Z punktu widzenia estetyki i zabiegów pielęgnacyjnych lepiej wybierać mieszanki z przewagą kostrzew - wolniej rosną i mają drobniejszy liść. Warto wybierać mieszanki różnych gatunków znanych producentów. Tanie mieszanki nasion rodzą ryzyko niskiego procentu wschodów - w ich skład często wchodzą szybko rosnące gatunki o szerokim źdźble, wrażliwe na choroby.  Pogoda, podczas której wysiewamy nasiona również ma znaczenie i dobrze, jeśli uda nam się to zrobić w bezwietrzny dzień.  Łatwiej jest wysiewać nasiona w niezbyt wilgotną glebę: gdy gleba jest zbyt wilgotna nasiona są wynoszone na butach i sprzęcie, ponieważ łatwo przyklejają się do nich. Jeśli istnieje taka możliwość, posiany teren warto delikatnie nawodnić drobną kroplą, ponieważ delikatnie nanoszona woda jest wchłaniana w glebę nie wypłukując nasion.” – radzi Lidia Tokarska. Trawę siejemy ręcznie lub mechanicznie, zależnie od indywidualnego wyboru i w dawkach zalecanych na opakowaniu. W przypadku większych powierzchni do zasiania warto zastosować służący do tego celu sprzęt, np.  ciągnik jednoosiowy Honda F 720 z rozsiewaczem FBG 550. Zestaw ten może być także wykorzystywany zimą jako solarko-piaskarka. Następnie nasiona przykrywamy cienką warstwą piasku lub torfu i wałujemy w celu wyrównania powierzchni.

 


  • Podlewamy

Na zakończenie, obszar z wysianymi nasionami lub wyłożony trawą z rolki należy dobrze nawodnić – początkowo niewielką dawką wody kilka razy na dobę i z czasem – redukujemy tę ilość do  jednokrotnego dobowego nawadniania. Zapewni to utrzymanie odpowiedniej wilgoci w wierzchniej warstwie podłoża i stworzy korzystne warunki do kiełkowania nasion oraz ukorzenienia się roślin. Urządzeniem ułatwiającym podlewanie trawnika, ogródka czy działki jest niewielka motopompa Honda WX15 służąca do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody i w połączeniu z większym systemem zraszaczy – wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość 40 m. Pracuje na mini 4-suwowym silniku o mocy 1,6 kW (2,1 KM), którego cicha praca nie zakłóca spokoju otoczenia i zapewnia wysoką wydajność – Honda WX15 pompuje 14 400l wody w ciągu godziny. 

 

Źródło: comunicat / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Drabiny mocowane na stałe Liczba postów: 2 Grupa: Ogród i dzi... W zakresie wyboru idealnego rozwiązania do pracy w bibliotece, archiwum czy gastronomii, polecam drabiny platformowe na kółkach od Mat-Project. Wykonane ze stal...
  • Import samochodów z USA Liczba postów: 11 Grupa: Nasze zwier... Zainteresowanym tematem rozmowy polecam stronę, na której macie możliwość kupienia karty SIM do USA bez wychodzenia z domu - sim usa prepaid . Sam korzystałem....
  • Drewniane meble ogrodowe Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi... Akurat jeśli marzysz o stole ogrodowym, który będzie pasował do Twojej przestrzeni? Sklep Di Volio oferuje stoły ogrodowe w wielu wariantach, idealne zarówno do...
  • Garaż a może lepiej wiata? Liczba postów: 127 Grupa: Zagospodaro... Szukasz solidnego garażu drewnianego lub blaszanego, idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb? Amigo Garaże to producent garaży drewnianych. Oferują konstrukcje....
  • Narzędzia, które usprawnią przygotowanie gleby pod... Liczba postów: 3 Grupa: Ogród i dzi... Szukając dobrej jakości narzędzia, elektronarzędzia i akcesoriów do wykonania prac remontowych, budowlanych, czy też wokół domu m.in taśmy malarskie, piły do dr...

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19466 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 439

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >