Ostatnie miesiące przed podwyżką minimalnego wkładu własnego
Już tylko do końca roku bez większych problemów będziemy mogli zaciągnąć kredyt hipoteczny mając do dyspozycji 10% wkładu własnego. Od stycznia 2016 r. nastąpi podwyższenie minimalnego wkładu własnego do 15%.
Czytaj dalej
Zaostrzony wymóg nie będzie jednak bezwzględnym. Klient dysponujący środkami w wysokości 10% wartości nieruchomości będzie mógł dalej otrzymać kredyt, ale pod warunkiem, iż brakująca kwota zostanie ubezpieczona. Kolejną możliwością będzie przedstawienie przez klienta dodatkowego zabezpieczenia – blokady środków na rachunku bankowym, bądź zastawu na obligacjach skarbowych.
Niepewnością obarczona jest postawa banków. Duża część z nich nie podjęła jeszcze decyzji jak dokładnie będzie wyglądać ich oferta na początku przyszłego roku. Nieznany jest też koszt dodatkowych zabezpieczeń jakimi obciążany byłby klient. Już w tej chwili część banków nie udziela kredytów hipotecznych, w których wkład własny nie przekracza 20%. Można przypuszczać, iż od stycznia niektóre banki, które do tej pory udzielały kredytów z 10% wkładem własnym, zrezygnują z tworzenia nowych procedur związanych z koniecznością weryfikacji dodatkowych zabezpieczeń i będą oczekiwać od nowych klientów wkładu własnego w wysokości 15%. Pozostałe zapewne utrzymają dotychczasową ofertę (LtV 90%) ale mogą skorzystać z okazji i podwyższyć koszt ubezpieczenia niskiego wkładu.
Tak czy inaczej, od nowego roku zaciągnięcie kredytu z możliwie niskim (10%) wkładem własnym będzie utrudnione z jednej strony przez mniejszy wybór odpowiednich ofert, a z drugiej przez ich mniej atrakcyjne warunki. A trzeba pamiętać, iż Polacy często zaciągają kredyty, w których wkład własny stanowi niewielki odsetek. Według raportu AMRON-SARFiN w II kw. 2015 r. kredyty o wskaźniku LtV powyżej 80% stanowiły ponad 47% udzielonych.
Takie informacje oznaczają, że w końcówce roku możemy spodziewać się znacznego ożywienia na rynku mieszkaniowym. Również deweloperzy są zdania, że klienci, którzy wahali się jeszcze z zakupem mieszkania, dostaną dodatkowy bodziec do szybszego podjęcia decyzji. Dotyczy to zarówno mieszkań gotowych, jak i tych, które będą do odebrania w przyszłych latach, tak jak w przypadku warszawskiej inwestycji Bobrowiecka 10.
- Nasza inwestycja jest dopiero początkowej fazie budowy, jednak z miesiąca na miesiąc zgłasza się do nas coraz więcej chętnych, którzy chcą zdążyć przed końcem roku z zakupem luksusowego apartamentu, na korzystnych warunkach kredytowych – informuje Krzysztof Kołakowski z inwestycji Bobrowiecka 10, która powstaje na warszawskim Dolnym Mokotowie.
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.
www.strefynieruchomosci.blog.pl
Czytaj również: Czy za rok zabraknie środków na MdM?
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje