Oświetlenia LED coraz popularniejsze
Polacy oszczędzają i przy okazji dbają o środowisko. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że aż 68 proc. Polaków kupuje żarówki energooszczędne.
Jesteśmy także bardziej otwarci na nowe rozwiązania pozwalające zrównoważyć wydatki i zużycie energii. Coraz częściej w naszych domach obok żarówek energooszczędnych, pojawiają się żarówki i oświetlenie LED. Powód? Zużywają one aż o 85 proc. mniej energii od tradycyjnych żarówek i zmniejszają wydatki na prąd aż 10-krotnie. Zdaniem specjalistów są także dwukrotnie bardziej energooszczędne… od świetlówek energooszczędnych. – Żarówki LED stopniowo zaczynają wypierać tradycyjne świetlówki energooszczędne, tym bardziej, że aż 80 proc. z nich jest już kompatybilne z dostępnymi na rynku lampami. Nie bez znaczenia jest także to, że ich żywotność to aż 20 lat. Dla porównania popularny wciąż halogen ma żywotność 2 000 godzin – mówi Grzegorz Kiecana z działu oświetlenie w sklepi IKEA w Katowicach.
Oszczędzamy pieniądze i energię
Na niczym Polacy tak nie oszczędzają jak na świetle. Po wymianie żarówek żarowych na energooszczędne, teraz wymieniamy energooszczędne na LED, a wszystko po to, aby jeszcze bardziej zaoszczędzić. A jest na czym, w porównaniu z innymi dostępnymi świetlówkami i żarówkami, LED-y uważane są dziś za najbardziej energooszczędne zarówno w oświetleniu domowym, jak i zewnętrznym. Do tego stopnia, że w Kalifornii, stanu, który znany jest z zaciskania pasa, 100 proc. lamp ulicznych wykorzystuje oświetlenie LED. LED-y wkraczają także do mieszkań, a wszystko, dlatego, że stosując tego typu oświetlenie jesteśmy w stanie zmniejszyć roczny wydatek na oświetlenie nawet 10-krotnie. Dziś LED-y stosuje się w 5 proc. domów, ale za 10-15 lat stanowić one powinny nawet 95 proc. naszego oświetlenia – prognozuje General Electric.
- Po pierwsze LED-y zużywają aż o 85 proc. mniej energii od tradycyjnych żarówek. Równie dobrze wypadają w porównaniu ze świetlówkami energooszczędnymi, są dwukrotnie bardziej energooszczędne. Specjaliści wskazują także na ich trwałość, mogą one świecić aż 20 tys. godzin. Co ważne włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania, trwałość tradycyjnej żarówki to zaledwie 1000 godzin, halogenów 2000 godzin. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko na wydatkach na prąd, ale także na wydatkach na żarówki – tłumaczy Grzegorz Kiecana, specjalista z działu oświetlenia IKEA Katowice.
Oszczędność potwierdzają liczby. Na przykład w celu uzyskania strumienia światła 250 lumenów można zastosować 4W żarówkę LED lub 25W tradycyjną żarówkę. 4/25 = 16%; co oznacza, że LED zużywa 16% energii tradycyjnej żarówki, lub że oszczędza 84% energii w porównaniu do tradycyjnej żarówki. Ze względu na ciągły rozwój technologii LED, w przyszłości będziemy mieli więcej lumenów z 1W – podają prognozy.
Zdrowe oczy, zdrowe środowisko
Ale nie tylko oszczędność energii i pieniędzy przemawia coraz częściej za LED-ami. Eksperci na liście umieszczają także aspekty ekologiczne i zdrowotne. - Tego typu żarówki podlegają recyclingowi. Nie nagrzewają się, nie emitują promieni UV i podczerwonych. Niski pobór energii zmniejsza także emisję CO2. LED emituje światło bezpieczne dla człowieka w zakresie fal widzialnych, dzięki temu nie męczą się oczy. Żarówki te nie wpływają także negatywnie na nasze samopoczucie, a to za sprawą eliminacji drgania światła i promieni UV. W przypadku IKEA wszystkie żarówki LED są zgodne z normą EN 62471, oznacza to, że emitowane przez LED-y światło ma charakter biologiczny – tłumaczy specjalista.
I dodaje: - Nie bez znaczenia dla otoczenia jest także to, że żarówki LED nie zawierają rtęci czy ołowiu, nie emitują fal elektromagnetycznych, dzięki czemu mogą być stosowane w oświetleniu znajdującym się blisko nas np. w lampach na biurku czy lampach nocnych – tłumaczy Grzegorz Kiecana. Korzyści dostrzegają także osoby użytkujące tego typu żarówek, na co dzień. W odróżnieniu od energooszczędnych świetlówek, LED-y nie potrzebują czasu na rozgrzanie się, dzięki czemu dają jasne światło natychmiast po załączeniu lampy. – Żarówki LED mogą być wykorzystane do każdego rodzaju oświetlenia, zarówno do lamp z oświetleniem punktowym np. regałów z książkami czy obrazów na ścianie, poprzez lampy stojące np. na biurko, lampy nocne, skończywszy na lampach sufitowych – mówi przedstawicielk IKEA Katowice.