Oświetlenie balkonu przedłużeniem domowej aranżacji

Oświetlenie balkonu przedłużeniem domowej aranżacji

Chłodną i deszczową jesień chętniej spędzamy w domu niż na dworze. Z drugiej strony wciąż pragniemy świeżego powietrza. Próbujemy łapać ostatnie promienie słońca i szukamy tej iskry ciepła, która coraz bardziej ustępuje miejsca zimnym powiewom. Z domową aranżacją wychodzimy niemalże na balkon, bo to przedłużenie mieszkania i... doskonały sposób, by zapewnić sobie miejsce na cudowne wieczory. Czego nam brakuje? Lamp! Czytaj dalej

Piękny wystrój, który „wychodzi” na balkon

Aranżacja balkonu powinna być utrzymana w podobnym stylu, co nasze domowe wnętrze. Jeśli salon jest nowoczesny i minimalistyczny, tę samą tendencję przenosimy na balkon. Gdy aranżacja staje się bliższa klimatom retro, ponownie, na balkonie trzeba trzymać się tych samych założeń. Nie chodzi o to, by każdy centymetr wystroju pokoju i balkonu był identyczny. Musi jednak zostać zachowana spójność.

 

oświetlenie balkonu przedłużeniem domowej aranżacji

 

Czytaj również: Oświetlenie tarasu – jakie uzyskać spektakularny efekt?

 

To samo tyczy się oświetlenia. Po co nam lampy na balkonie? Przypomnijmy sobie, ile razy już wieczorem próbowaliśmy wieszać pranie lub je zdejmować, a po ciemku stawało się to trudnym zadaniem. Innym zaś razem przyszła chęć, by popatrzeć na gwiazdy i pokontemplować, zrelaksować się i odprężyć tuż przed snem. Balkon wielokrotnie staje się dla nas także namiastką prawdziwego ogrodu. Siadamy w rattanowym fotelu, ze szklanego okrągłego stolika podnosząc kubek z gorącą czekoladą. Bez oświetlenia balkon nie może się po prostu obyć!

To lampy budują klimat i atmosferę. Oświetlenie nawet włączone w pokoju, nie jest wystarczające, by stworzyć poczucie bezpieczeństwa, ciepła i przytulności na balkonie. Już wiemy, że potrzebne nam są lampy, ale jakie?

 

Latarenki, kule, lampki stojące

Duży balkon daje spore możliwości. Możemy poszukać oświetlenia stojącego, w formie latarenek, kul, nawet lamp, które w swoim wydaniu przypominają typowe lampy stołowe. Gdzie je ustawiamy? To także zależy od metrażu balkonu i dostępnego miejsca. Lampki można postawić na parapecie, tuż obok doniczek z ziołami czy kwiatami. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu pewnej odległości, bo zbyt mocne wiązki światła wpłyną nie tylko na nieciekawy efekt, ale i mogą zaszkodzić roślinom.

Latarenki można i postawić, i podwiesić, jeśli mamy zadaszony balkon. Umocowane pod daszkiem w jednej linii, na zmianę z podwieszonymi doniczkami, spośród których zwisają barwne kwiaty, będą nie tylko sprzyjać budowaniu atmosfery, ale i zapewnią ciekawy efekt wizualny.

Równie ciekawą propozycją jest nowoczesne oświetlenie LED, które przyjmuje coraz bardziej fantazyjne formy. Obecnie możemy na rynku spotkać kule o różnej wielkości, kolorowe lub jednobarwne, przymocowane do sznurka czy linki. Można je zarówno podwieszać, oplatać wokół niektórych elementów wyposażenia, jak i układać na płaskich powierzchniach. Każde światło, które ma formę lampy stojącej, daje szansę na precyzyjne zaplanowanie oświetlenia balkonu. Możemy przecież przymierzyć, w którym miejscu będzie się najlepiej prezentować dana lampa.

 

Oświetlenie techniczne

Odchodzimy od stylistyki klasycznej, retro, vintage czy prowansalskiej. Miłośnikom uroczych klimatów pozostawiamy balkonowe wystroje skandynawskie. Zaglądamy za to do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, a nawet industrialnych. W jaki sposób sprawić, by oświetlony balkon był wciąż przytulny, ale jednak zachował spójny charakter, oferując minimalizm i nowoczesne wydanie? Postawmy na oświetlenie techniczne. Proste, geometryczne formy, które otaczają niewielkie punkty świetlenie, mocowane na stałe, z jednym kierunkiem padania światła, innym zaś razem z regulowanym źródłem światła, by móc decydować o tym, w jaki sposób, w którym momencie oświetlać balkon. Interesujące? Oczywiście!

 

Wskazówki podczas oświetlenia balkonu

Mamy aranżację, pomysł na oświetlenie balkonu i nawet wybrane lampy. Czy o czymś zapomnieliśmy? Tak, o jednej bardzo ważnej rzeczy. Oświetlenie mocowane na balkonie musi poradzić sobie z narażeniem na działanie warunków atmosferycznych. Powinno zatem posiadać odpowiedni stopień szczelności, czyli parametr IP. Im wyższy, tym lepiej, bo to gwarancja, że lampy nie stracą nie tylko swojego uroku, ale przede wszystkim funkcji praktycznych, gdy na dworze zmieni się temperatura, zacznie padać deszcz czy zerwie się porywisty wiatr, osadzający na oświetleniowej konstrukcji nie tylko kurz.

 

Czytaj również: Jak sprawić, by chwile spędzane na werandach, tarasach i w ogrodach były jeszcze przyjemniejsze?

Więcej informacji o oświetleniu zewnętrznym znajdziemy na stronie https://lampy.it

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 530

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >