Oświetlenie zewnętrzne do ogrodu -  o tym warto wiedzieć

Oświetlenie zewnętrzne do ogrodu - o tym warto wiedzieć

Oświetlenie ogrodu to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu zewnętrznemu domu i ogrodu możemy spać spokojnie. Wieczorne spacery oświetlonymi alejkami, szczególnie w sezonie letnim, to prawdziwa przyjemność. Czytaj dalej

 

Jeśli chcemy, by nasz ogród wyglądał pięknie i efektownie, nie możemy zdawać się na przypadek. To jak i gdzie rozmieścimy światło, powinno być starannie przemyślane. Dobrze dobrane oświetlenie wydobędzie z wieczornego ogrodu cały jego urok i tajemniczość, podczas gdy niefortunnie dobrane nada mu nieprzyjaznego i odpychającego charakteru.

 

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba przemyśleć, to sposób zasilania lamp ogrodowych. Jeśli decydujemy się na lampy solarne, to sprawa jest stosunkowo prosta, wystarczy odpowiednio je rozmieścić i gotowe. Jednak w przypadku gdy chcemy mieć lampy ogrodowe zasilane elektrycznością, trzeba się dobrze zastanowić, gdzie w ogrodzie będą dostępne źródła światła. Całą instalację elektryczną kładzie się bowiem przed posadzeniem roślin. Jeśli zrobimy odwrotnie, ogród będzie wyglądał, jakby grasował w nim kret.

 

	 Oświetlenie zewnętrzne do ogrodu -  o tym warto wiedzieć

 

Czytaj również: Światło w ogrodzie i wokół domu - świecące kostki brukowe

 

Oświetlenie rośli to delikatna kwestia, która wymaga starannego przemyślenia. Naczelna zasada jest taka, że rośliny podświetla się z góry albo z dołu. Dzięki temu zabiegowi nie dają cienia i efektownie zdobią nocny ogród. Warto się zastanowić, które części ogrodu chcemy rozświetlić i wyeksponować, a które wolimy pozostawić pogrążone w ciemności. Podświetlając rośliny, trzeba wybrać lampy nienagrzewające się, źródło ciepła w pobliżu roślin mogłoby znacznie skrócić ich żywot. Dobrym wyborem są lampy przystosowane do żarówek typu LED, pobierają mało prądu i nie nagrzewają się. Podobnie zachowują się lampy solarne, ich dodatkowym atutem jest brak podziemnej instalacji elektrycznej oraz kosztów energii.

 

W nocnej scenerii dobrze sprawdza się oświetlenie w chłodnym odcieniu bieli lub błękitu. Niestety, jest to kolor, do którego chętnie zlatuje się wszelkie nocne robactwo. Dlatego dobrze jest zastanowić się, która część ogrodu nie będzie nocą wykorzystywana i właśnie tam umieścić lampę o najzimniejszej temperaturze barwowej światła. Pozostałe lampy powinny być w nieco cieplejszej tonacji. Może nie uchroni nas to całkowicie przed ćmami i komarami, ale znacznie zminimalizuje nocne spotkania z owadami.

 

Ścieżki ogrodowe, jeśli chcemy korzystać z nich nocą, powinny być dokładnie oświetlone. Nie ma tu miejsca na żadne martwe punkty, nawet jeśli wydaje nam się, że znamy ogród jak własną kieszeń. Przy oświetlaniu ścieżek dobrze sprawdzają się duże ozdobne oświetlenia punktowe, np. solarne kule ogrodowe. Nie tylko pięknie wyglądają, ale także dokładnie i równomiernie oświetlają teren wokół siebie. Decyzja o zainstalowaniu oświetlenia tuż przy ziemi ma także ten plus, że nocne owady będą nam latały wokół nóg, a nie głowy.

 

Czytaj również: Jak rozplanować oświetlenie w ogrodzie?

 

Nocne oświetlenie domu to przede wszystkim straszak na złodziei, co wcale nie znaczy, że trzeba rezygnować z efektownych i estetycznych rozwiązań. Na ścianach domów najlepiej sprawdzają się kinkiety zewnętrzne. Projektowane z myślą o przydatności w każdych warunkach atmosferycznych, są idealne zarówno na zimowe mrozy, jak i letnie upały. Nie straszny im deszcz, wilgoć czy grad. Tylko od nas zależy, czy wybierzemy kinkiety w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, czy postawimy na stylowe, bogato zdobione retro. W każdym przypadku dobrze jest przed zakupem ustalić wartość IP, czyli stopień ochrony obudowy przed wilgocią i ciałami stałymi typu kurz, ale także częściami ciała. Pierwsza cyfra określa poziom bezpieczeństwa dla ciał stałych, druga dla cieczy. W przypadku kinkietów zewnętrznych druga cyfra powinna wynosić 4 lub więcej, co oznacza, że kinkiet jest odporny na opady deszczu z dowolnego kierunku.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 328

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >