Oszczędny sterownik

Oszczędny sterownik

Dziś oszczędzanie zużycie energii jest ważnym aspektem prac działów technicznych sieci sklepów. Do tej pory największym wyzwaniem było zrealizowanie tego zadania bez ingerencji w prace sklepu. Czytaj dalej

 

Schneider Electric dostarcza nową technologie SmartStruxutre Lite dla klientów sieciowych, tak aby zrealizować cel, jakim jest  oszczędność energii  bez kompromisów w biznesie i przestojów w pracy sklepu.

 

Czytaj również: Sterowanie domem z każdego miejsca na świecie

 

Przewiduję się, że cena energii elektrycznej w ciągu najbliższych lat wzrośnie o 40%. Silniejsze presja konkurencji nie pozawala na przerzucanie rosnących kosztów w marże. Ceny pozostają takie same, a nasze zyski topnieją. Poszukiwanie oszczędności to naturalne konsekwencje tego zjawiska.

 

Dla sieci sklepowych koszty związane z utrzymanie komfortu cieplnego i odpowiedniej prezentacji wizualnej asortymentu mogą stanowić nawet  do 50% kosztów operacyjnych. To bardzo ważny obszar kosztowy.

 

Czytaj również: Szufelka automatyczna dodatkatkiem do centralnego odkurzacza

 

Lata 2011, 2012 wraz z otwarciem się rynku energii umożliwiły negocjacje niższych cen za energię. Jednak kończą się powoli tendencja obniżania cen. Przychodzi moment na systemowe podejście w obniżeniu samego zużycia na ciepło, chłód i oświetlenie.

 

Sprawa optymalizacji zużycia energii nie jest nowa. Wiele firm rozważało takie modernizacje wcześniej. Jednak do tej pory koszty rozwiązań były zniechęcające, a rezultaty oddalone w czasie.

 

 

Zamknięcie sklepu to wykluczenie go z generowania zysków. Mało który właściciel decydował się na ten ruch, a modernizacje oszczędnościowe pojawiały się dopiero w momencie renowacji/modernizacji całego sklepu.

 

Specyfika rynku sieci sklepów stała się ważnym wyzwaniem technologicznym firmy Schneider Electric. Zarząd firmy postawił przez działami badawczymi R&D wyzwanie stworzenia technologii spełniającej  specyficzne wymagania klienta sieciowego. Tak powstał SmartStruxure Lite.

 

Czytaj również: Czujnik informujący o zagrożeniu zalania

 

Główną cechą charakteryzującą rozwiązanie SmartStruxure Lite jest wsparcie dwóch najpopularniejszych standardów komunikacji bezprzewodowej na świecie – EnOcean i ZigBee.

 

W SmartStruxure Lite dosłownie bez „kucia ścian” mamy możliwość stworzenia systemu sterowania klimatyzacja i oświetleniem lub sytemu monitoringu energii bez względu czy mamy mały czy duży sklep. Chodzi o to, aby nie ograniczać się do jednego standardu, dając tym samym Klientom swobodę w wyborze rozwiązań bezprzewodowych w zależności od potrzeb.

 

Czytaj również: Inteligentny dom w zasięgu ręki

 

EnOcean to technologia dla prostych rozwiązań. Nie wymaga specjalnego konfigurowania. Urządzenia EnOcean często nie potrzebują zasilania zewnętrznego. Komunikacja jest prosta punkt-do-punktu.

 

ZigBee to zaawansowany standard. Potrafi on sam konfigurować sieć oraz nadawać nowe ścieżki transmisji danych w przypadku awarii jednego z uczestników sieci. ZigBee wymaga inżynierskiej konfiguracji, ale za to pozwala przesyłać szczegółowe dane np. o wartości zużycia energii, zmianie trendu temperatury, czy zmianie natężenia oświetlenia.

 

Dodatkową cechą SmartStruxure Lite jest zbudowanie wizualizacji obiektowych w sterowniku. Rozwiązanie WebBMS umożliwia, bez dodatkowych kosztów na zakup komputera czy licencji, dostęp do sklepu zarówno dla obsługi technicznej, jak i pracowników centrali.

 

Czytaj również: Programowanie scenariuszy zarządzających domem

 

SmartStruxure Lite zbudowany jest w oparciu o procesor ARM 400MhZ, pamięć Flash 2GB i pamięć RAM 68MB, tak jak w dzisiejszych telefonach komórkowych. Umożliwia to pełną swobodę dla programistów. Język programistyczny Lua, tak znany w świecie IT choćby z gry Counter Strika, daje nieskończone możliwości w budowaniu strategii sterowania, zarządzanie oraz optymizacji zużycia energii.

 

SmartStruxure Lite jest też przystosowany do pracy z aplikacjami korporacyjnymi oraz rozwiązaniami typu chmura. Inżynierowi wzbogacili go o wsparcie dla otwartych standardów IT jak oBIX (serwis webowy) czy OpenADR.

 

Firma Schneider Electric ceniona jest za otwartość w dostępie do swojej technologii. Tak też i w przypadku SmartStruxure Lite inżynierowie i klienci mają dostęp do wszystkich narzędzi programistycznych bez dodatkowych opłat. Nie trzeba nawet ściągać żadnych aplikacji, ponieważ narzędzia programistyczne są wbudowane w sterownik, a inżynier ma do nich dostęp poprzez przeglądarkę internetową Firefox (wsparcie tylko dla Firefox ze względu na jej otwartość).

 

Schneider Electric chcę dostarczyć otwarte rozwiązanie, które zajmie się optymizacją energii. Sprawy programistyczne, protokołów komunikacyjnych są wtóre. Najważniejsze to oszczędność dla klientów. Dlatego powstało rozwiązanie SmartStruxure Lite. Otwarte, zapewniające nieinwazyjność w instalacje sklepowe – dwa standardy bezprzewodowe -  i proste w konfiguracji – Lua i narzędzie w sterowniku.

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >