Oszczędzenia energii elektrycznej? Tak, zacznij już dziś!
Perspektywa mniejszych rachunków za energię elektryczną jest cudowna, prawda? Co jednak zrobić, żeby faktycznie płacić mniej. Nad tym problemem zastanawia się chyba każdy. Nie jest to łatwe, gdyż w wielu przypadkach trzeba będzie zmienić przyzwyczajenia… co nie znaczy, że nie jest to możliwe! Chcieć, to móc! A więc do dzieła!
Czytaj dalej
Taryfa dopasowana do potrzeb
Idealnie dopasowana do naszych potrzeb taryfa to podstawa. Przeważnie ustala się ją na początku umowy i można zmienić w dowolnej chwili, ale dopiero po roku od podpisania umowy. Taryf istnieje naprawdę wiele, różnią się one od siebie w zależności od dostawcy energii, jednak wszystkie zawierają jakieś elementy wspólne.
Jeżeli jesteśmy domatorami i w mieszkaniu spędzamy najwięcej czasu rozsądna będzie taryfa uniwersalną, np. G11, która jest chyba najbardziej popularną taryfą. Wówczas przez całą dobę i każdego dnia płacimy tyle samo. Ci jednak, którzy w domu bywają rzadko mogą rozważyć wybór taryfy nocnej. Taryfa G12 jest idealna dla ludzi, którzy posiadają bojlery elektryczne. Dlaczego? Ponieważ pomimo tego, że przez większość dnia płacimy nieco więcej , to przez 10 godzin w ciągu doby zapłacimy mniej – nawet o 50%!
Dla ludzi, którzy zużywają ogromne ilości energii idealnym rozwiązaniem może okazać się taryfa progowa. Wówczas cena spada ze wzrostem ilości zużytej energii.
A może przedpłata?
Dla ludzi, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą dobrym pomysłem jest wymiana licznika ze zwykłego na przepływowy. Wówczas będziemy mogli zastosować opcję zapłaty za energię z góry. Wówczas zakupuje się określoną liczbę kWh i możemy użyć tylko tyle, za ile zapłaciliśmy. Jest to ciekawe rozwiązanie ponieważ możemy wykorzystać określoną liczbę energię. Dodatkowo ceny są niższe niż standardowo.
Czytaj również: Nowe standardy budownictwa energooszczędnego
Oświetlenie
Przede wszystkim trzeba dobrze wykorzystać światło naturalne. Nie dość, że jest zdrowsze dla naszego zdrowia, to na dodatek nic nie kosztuje! Warto więc czerpać z niego jak najwięcej. Malowanie ścian na jasne barwy, jasna podłoga, zastosowanie dużych luster, nie używanie ciemnych firanek… to wszystko pomoże w lepszym wykorzystywaniu światła słonecznego.
Pamiętajmy, że używanie zwykłych żarówek to ich zużycie nawet piętnastokrotnie większe niż w przypadku energooszczędnych świetlówek. Zmiana żarówek pomoże zaoszczędzić nawet do 80% energii. Warto także pamiętać o regularnym czyszczeniu żarówek i opraw. Dlaczego? Odkładający się kurz potrafi tłumić nawet 50% światła! Pamiętajmy także o gaszeniu światła w pomieszczeniu, w którym nie przebywamy. Jeżeli w jakimś pomieszczeniu nie będzie nam potrzebne oświetlenie przez dłużej niż 8 minut, a posiadamy żarówki energooszczędne to zgaśmy światło.
Energooszczędny sprzęt
Trzeba pamiętać, że klasa energetyczna sprzętu to nie bajka. Najbardziej ekonomiczne urządzenia posiadają oznaczenia A++. Taki sprzęt zużywa naprawdę o wiele mniej energii niż ten z niższej półki energetycznej.
Czytaj również: Nowa aplikacja do optymalizowania kosztów energii
Lodówka
Jej prawidłowa eksploatacja sprawi, ze zużycie energii będzie mniejsze. Na pewno nie można zabudowywać lodówki, która nie jest do tego przystosowana. W przypadku złej wymiany powietrza może dochodzić do większego zużycia energii. Regularnie rozmrażajmy urządzenie. Nie ustawiajmy jej w pobliżu źródeł ciepła. Drzwiczki lodówki otwierajmy tylko na tylko na chwilę. Do środka wstawiajmy tylko schłodzone produkty. Dbajmy o dobry stan uszczelek, jeżeli jakaś jest zużyta – wymieńmy ją!
Czajnik elektryczny
Pamiętajmy o odkamienianiu czajnika – to skróci czas gotowania i zmniejszy zużycie energii. Wybierając czajnik zdecydujmy się na taki, który ma większą moc. Szybsze gotowanie to mniejsza strata energii. Gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy.
Czytaj również: Pompy ciepła ekonomicznym rozwiązaniem
Telewizor
Kupując telewizor zdecydujmy się na urządzenie LED, jest ono o wiele bardziej energooszczędne niż plazma czy tradycyjny telewizor. Ważne jest także wyłączanie urządzenia z sieci. Zostawienie ich w stanie czuwania nie sprawia, że przestaje on zużywać energię.
Komputer
Jeżeli nie będziemy korzystać z komputera przez dłużej niż 16 minut – wyłączmy go! Nie ma sensu zostawiania komputera w stanie czuwania, ponieważ on nadal pożera ogromne ilości energii. Na noc najlepiej wyłączyć cała listwę, szczególnie, gdy mamy do niej podłączone inne urządzania, tj. router, głośniki. Pamiętajmy, aby drukarkę czy skaner podłączać tylko wtedy, gdy będziemy ich używać. Warto w tym punkcie wspomnieć również o ładowarkach do telefonów, które mimo że nie ładują naszego urządzenia, to zostawione w gniazdku nadal pobierają prąd.
Czytaj również: Nowy partner projektu Energooszczędność w moim domu
Słowo końcowe
Warto zastosować się do powyższych rad, ponieważ są one korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska. Czasem wcielenie pomysłów w życie może okazać się trudne, ponieważ każdy jest inaczej wychowany i do innych rzeczy przyzwyczajony. Czasem jednak warto się postarać.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...
- Depilacja dla mężczyzn Liczba postów: 23 Grupa: Firmy budow... Hej! Na stronie https://machnica.pl/depilacja/ czeka na Was szeroka oferta depilacji. To miejsce, gdzie specjaliści dbają o Wasze zadowolenie i komfort podczas....