Otwarcie nowej wystawy na placu Europejskim - Ślad czyli artystyczny recykling

Otwarcie nowej wystawy na placu Europejskim - Ślad czyli artystyczny recykling

Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na kolejną wystawę w plenerowej galerii Art Walk. Tym razem zobaczymy prace wykonane z… odpadków, czyli mówiąc wprost – ze śmieci. Artystki Patka Smirnow i Karina Królak od lat udowadniają, że z papieru, plastiku i tym podobnych materiałów można wykonać zachwycające kompozycje. Otwarcie wystawy „Ślad” już 17 września. Czytaj dalej



Tematyka ekologii i zrównoważonego rozwoju na dobre zadomowiła się w dyskursie publicznym i świadomości osób, którym leży na sercu los naszej planety. Do tej grupy z pewnością należą Patka Smirnow i Karina Królak, które od ponad dziewięciu lat prowadzą warsztaty zero waste, wykłady i spotkania edukacyjne poświęcone tej tematyce. Nie poprzestają jednak na tym, wykorzystując odpady w swojej działalności artystycznej.

 

Kontrowersyjny materiał, jakim są śmieci, czyli to, co wyrzucając usuwamy z własnej świadomości, my traktujemy jak substancję twórczą. Leżące wszędzie niechciane przedmioty mają w sobie ogromny potencjał. Kolorowe skrawki plastiku, papieru i gumy są dla nas punktem wyjścia w procesie twórczym oraz nieustającą inspiracją. W trakcie wystawy na placu Europejskim pokazujemy wykonane z nich prace – mówią Patka Smirnow i Karina Królak.  


 

Otwarcie nowej wystawy na placu Europejskim - Ślad czyli artystyczny recykling

 

Czytaj również: Jeszcze tylko do końca września można zgłaszać inwestycje do konkursu Fasada Roku 2019

 

Wystawa „Ślad” jest osobistą podróżą kobiet tworzących wspólnie już prawie 10 lat. Ich codzienność to dni, tygodnie i miesiące wypełnione ręczną, rzemieślniczą pracą. Projektowanie jest dla nich świadomym wyborem i naturalnym procesem wynikającym z potrzeby tworzenia. Artystki wykorzystują proste techniki wymagające cierpliwości i czasu po to, by w rezultacie uzyskać niespotykany efekt. W swojej twórczości mierzą się ze śladem współczesnego pokolenia, jakim są odpady. Smirnow i Królak tworzą swoje prace kierując się etycznymi priorytetami. Odważnie łączą materiały, sięgają po nietypowe formy i duże formaty, zaskakują wysokim poziomem estetycznym swoich prac.

 

Otwarcie wystawy „Ślad” na placu Europejskim odbędzie się  17 września o godzinie 19.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 listopada. 

 

Na wystawie zostaną pokazane prace będące częścią projektu RE4REST wykonanego z ponad 10 tys. zebranych w Warszawie plastikowych butelek, które zostały zamienione w egzotyczną roślinność. RE4REST był prezentowany w Polsce, Holandii, we Francji i w Japonii.

 

W ramach innego swojego projektu artystycznego – BAZURy – artystki stworzyły z odpadów papierowych ręcznie plecione, niepowtarzalne lampy. Projekt został doceniony m. in. przez Instytut Designu w Kielcach. 

 

W ostatnim czasie duet artystyczny wziął na warsztat słomki. Ze 150 tys. tego typu odpadów powstało 14 potężnych lampionów. Projekt nawiązuje do polskiej sztuki ludowej, która dla Smirnow i Królak jest ważnym źródłem inspiracji. Lampiony były prezentowane w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska.


Otwarcie nowej wystawy na placu Europejskim - Ślad czyli artystyczny recykling

 

O Art Walk

Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym oknem na wewnętrzną galerię. Art Walk został uruchomiony w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę. 

 

„Ślad”

Art Walk, plac Europejski w Warszawie

Wystawa czynna: od 17 września do 29 listopada 2019

Autorki: Patka Smirnow i Karina Królak – uznane artystki od wielu lat związane z warszawską Pragą, gdzie mają swoją pracownię. Tu stworzyły Stowarzyszenie Inżynierska 3 skupiające i wspierające artystów oraz lokalną społeczność. Ich projekty były prezentowane i nagradzane na całym świecie. 

 

Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland

 

Otwarcie nowej wystawy na placu Europejskim - Ślad czyli artystyczny recykling

 

Czytaj również: Trwają zapisy na Mentoring Walk we Wrocławiu

 

O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE

Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.

 

Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.

 

Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców.

 

Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych. W ramach programu prowadzimy także działanie „EDUKujmy się!” polegające na darmowym udostępnianiu materiałów edukacyjnych z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej oraz sztuki w przestrzeni publicznej.


2019-09-13
Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Reklama firmy Liczba postów: 461 Grupa: Trudne tema... Jedną ze skuteczniejszych opcji reklamy jest marketing szeptany FB https://www.lartweb.pl/produkt/marketing -szeptany-fb/
  • Prezent dla kobiety? Trudna sprawa Liczba postów: 142 Grupa: Trudne tema... Ostatnio postanowiłem spróbować czegoś nowego i zarejestrowałem się na serwisie randkowym dedykowanym dla osób poszukujących kontaktu ze starszymi kobietami. Mu...
  • praca i co dalej Liczba postów: 152 Grupa: Trudne tema... Szukam inspiracji na gry, które pomogą wzmocnić relacje w zespole. Chodzi o coś, co będzie angażujące, a jednocześnie pokaże, jak ważna jest komunikacja i wspól...
  • Przeprowadzka Liczba postów: 198 Grupa: Opinie Zainteresowanym tematem naszej rozmowy mogę polecić usługi, z których sam skorzystałem i jestem bardzo zadowolony. Jeżeli zastanawiacie się nad przeprowadzką Wa...
  • Używane auto Liczba postów: 34 Grupa: Trudne tema... Czy ktoś korzystał z pogotowia akumulatorowego w Tychach oferowanego przez firmę AkuExpress https://akuexpress.pl/? Zastanawiam się, czy ich oferta na pogotowie...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 142

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >