Paroszczelne taśmy gwarantujące szczelność okien
Ładny wygląd to nie wszystko – w przypadku domu powiedzenie to sprawdza się w 100%. Decydując się na budowę lub remont powinniśmy zadbać zarówno o efekt wizualny, wygodę rozwiązań oraz trwałość wykonania, jak i o… koszty przyszłego utrzymania. Nieuwzględnienie tej kwestii na etapie planowania może spowodować, że rachunki za ogrzewania naszego wymarzonego domu niemile nas zaskoczą.
Czytaj dalej
Budowa domu to inwestycja na lata, często wręcz na całe nasze życie. Dlatego decydując się na konkretne rozwiązania i technologie budowlane warto pamiętać o tym, że w przypadku niedostatecznej izolacyjności przegród koszt ogrzewania budynku może dorównać kosztowi jego budowy - oczywiście w długiej perspektywie czasowej. Dzięki dobremu projektowi uwzględniającemu racjonalny kształt budynku (zwarta bryła o małej powierzchni przegród zewnętrznych), właściwej izolacji cieplnej oraz energooszczędnych i prawidłowo zamontowanych okien i drzwi – zdecydowanie zmniejszymy nasze przyszłe rachunki.
Czytaj również: Jak zaoszczędzić na energooszczędnym budownictwie?
Miejsca newralgiczne – okna i drzwi
Rosnące wymagania w dziedzinie izolacji cieplnej wpływają na wprowadzanie na rynek coraz bardziej skutecznych i energooszczędnych rozwiązań. Tradycyjne okna, o pojedynczych szybach o grubości od 3 do 5 mm, zastąpiono oknami z szybami zespolonymi z wypełnieniem przestrzeni międzyszybowej powietrzem lub specjalnymi gazami. Charakteryzują się one znacznie mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła niż tradycyjne szyby pojedyncze.
To jednak nie wszystko… Jakość wykonania montażu - czyli połączenie okna ze ścianą jest wbrew pozorom znacznie bardziej istotne. Błędy powstałe wskutek nieprawidłowo przeprowadzonych prac mogą bardzo szybko zniweczyć korzyści wynikające z bardzo dobrych wartości izolacyjnych profili i szyb. Co to w praktyce oznacza? Wadliwe wykonanie przyłącza budowlanego może być bezpośrednią przyczyną powstawania tzw. „mostków termicznych”. W miejscach tych, charakteryzujących się znacznie gorszą izolacyjnością termiczną niż sąsiadujące z nimi elementy budowlane, wzrasta oddawanie ciepła na zewnątrz budynku.
Może to prowadzić do skraplania się pary wodnej wskutek wychłodzenia, co grozi zawilgoceniem materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych. W konsekwencji - nieprawidłowy montaż może spowodować trwałe uszkodzenia w strukturach materiałów budowlanych. Zgodnie z szacunkowymi wyliczeniami obecność mostków termicznych może zwiększać zapotrzebowanie domu na ciepło nawet o 20%. Dlatego warto zadbać o nowoczesne rozwiązania, które pomogą ich uniknąć.
Czytaj również: Domy energooszczędne cieszą się zapotrzebowaniem w Polsce
Generalna zasada - szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz
Prawidłowy montaż okien powinien spełniać wysokie wymagania dotyczące szczelności, izolacji termicznej i akustycznej, a także umożliwić przenoszenie sił działających na okno na konstrukcję budynku. Spełnienie tych warunków gwarantuje zastosowanie warstwowego montażu w myśl ogólnej zasady - „strona wewnętrzna powinna być zawsze szczelniejsza niż zewnętrzna”. Oczywiście - przy uwzględnieniu odpowiedniej liczby kotew i dybli łączących mechanicznie okno z murem. Montaż warstwowy, często potocznie określany jako „ciepły”, opiera się na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Warstwa wewnętrzna oddziela warstwę izolacji termicznej od klimatu panującego w budynku. Aby uniemożliwić przenikanie pary wodnej i wilgoci z wnętrza do wewnątrz izolacji musi ona charakteryzować się właściwościami paroizolacyjnymi i dużą elastycznością pozwalająca na kompensowanie naprężeń w podłożu.
Obie te cechy posiadają paroszczelne taśmy SWS wchodzące w skład wprowadzonego na rynek przez firmę Soudal systemu Soudal Window System. Opracowany z myślą o budownictwie energooszczędnym profesjonalny zestaw produktów do montażu stolarki okiennej sprawdza się zarówno przy tradycyjnym budownictwie, jak i przy tak wymagających projektach – takich jak domy pasywne. Specjalistyczne pianki poliuretanowe wchodzące w skład Soudal Window System pełnią funkcję warstwy środkowej ze względu na doskonałe właściwości termiczne i akustyczne. Szeroki wybór rozwiązań oferowanych przez Soudal gwarantuje optymalne rozwiązanie dla każdego budynku.
Ostatnia - zewnętrzna warstwa zapobiega przenikaniu wody i wilgoci z zewnątrz do wnętrza szczeliny przy jednoczesnym umożliwieniu migracji pary wodnej w przeciwnym kierunku. Funkcje te spełnią produkty paroprzepuszczalne, o dużej odporności na działania zewnętrznych warunków atmosferycznych, a przy tym charakteryzujące się dużą elastycznością – takie jak paroprzepuszczalna taśma SWS Universal Outside lub taśma rozprężna Soudaband Acryl zalecana w przypadku ścian z węgarkiem. Taki sposób montażu zalecany jest w przypadku każdego rodzaju okien, jednak najbardziej wymierne korzyści osiągniemy w przypadku okien energooszczędnych.
Źródło: Pegasus PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Mam świetny pomysł! Udział w targach branżowych. Możesz zdecydować się na hostessy i promotorów, którzy m.in. będą rozdawać swoje ulotki. Jeśli się zainteresuje...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...