Paryż, Londyn, Nowy Jork - wielkomiejskie aranżacje
Otwarte przestrzenie, umiłowanie prostoty oraz wyraziste, lecz nieliczne dodatki inspirowanie klimatem wielkich metropolii – to jedne z wyróżników stylu miejskiego we wnętrzach. Choć ma on wiele odmian, to jednak pewne cechy pozostają niezmienne.
Miejski styl we wnętrzach pozornie trudno zdefiniować – jest on bowiem bardzo pojemny i eklektyczny, a czasem niemal sprzeczny. Mimo to z łatwością można znaleźć niemało cech, które wyróżniają mieszkania inspirowane klimatem wielkich miast: - Wnętrza w stylu miejskim przyciągają uwagę przede wszystkim otwartymi przestrzeniami oraz funkcjonalnością. Stanowią swoiste antidotum na wielkomiejski zgiełk i pośpiech. Dlatego brak w nich zbędnych dodatków ani nieprzemyślanych rozwiązań. Kluczową rolę odgrywa natomiast kolorystyka – opierająca się na łączeniu stonowanych barw z mocnymi akcentami – oraz nieliczne, lecz wyraziste dodatki, ozdobione motywami przywodzącymi na myśl takie metropolie, jak Nowy Jork, Londyn lub Paryż. Nie bez znaczenia jest też wykorzystywanie w roli dekoracyjnej elementów pozornie mało ozdobnych takich, jak surowa cegła na ścianie, belki lub instalacje, co czasem zbliża styl miejski do estetyki loftów – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral Fashion.
Czytaj również: Japoński klimat w mieszkaniu
Miejska kolorystyka
Wnętrza utrzymane w stylu miejskim to domena jasnej kolorystyki – przede wszystkim bieli, kremów oraz jasnych szarości. Barwy te mają charakter neutralny, dzięki czemu idealnie wpisują się w koncepcję mieszkania stanowiącego antidotum na miejski pośpiech. Co istotne, aby przełamać wrażenie nudy lub monotonii, przełamuje się je modnym, intensywnym akcentem (np. czerwienią, żółcią lub fioletem). W zależności od naszych upodobań możemy przykładowo pomalować ściany na biało, a następnie ozdobić je poziomym pasem w kolorze wyrazistego burgunda. Innym rozwiązaniem jest malowanie mocnymi barwami elementów konstrukcyjnych takich, jak belki lub kolumny. Doskonały wybór odcieni do miejskich wnętrz znajdziemy w kolekcjach Loft oraz Modern farb Colour & Style marki Dekoral Fashion. Dzięki zastosowaniu tej hypoalergicznej emulsji lateksowej do ścian i sufitów będziemy cieszyć się nie tylko pięknem, ale też wysoką trwałością barw.
Czytaj również: Przedpokój wizytówką mieszkania
Prosta i funkcjonalizm
Mieszkania urządzone w miejskiej estetyce są bardzo proste, eleganckie i funkcjonalne. Rozsądne gospodarowanie przestrzenią to klucz to zrozumienia stylu. Stąd elementy wyposażenia nie są pozostawiane przypadkowi. Meble utrzymane powinny być w prostej, nowoczesnej stylistyce – jasne barwy zazwyczaj połączone są gładkimi frontami bez zbędnych ozdób, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Jednocześnie bardzo popularne jest wykorzystywanie mebli modułowych, które umożliwiają łatwe i szybkie dostosowywanie ich do potrzeb mieszkańców domu. Podobne w cenie jest wielofunkcyjność – dotyczy to zarówno mebli, jak i przestrzeni. Połączenie salonu z kuchennym aneksem lub wydzielanie w pokoju dziennym specjalnych stref np. do pracy lub relaksu to rozwiązanie, dzięki któremu można efektywnie gospodarować przestrzenią.
Czytaj również: Aranżacja po japońsku
Bardzo ciekawym zabiegiem jest z pewnością łączenie odległych sobie materiałów. Możemy np. prosty, drewniany stół zestawić np. z designerskimi, plastikowymi krzesłami utrzymanymi w intensywnych barwach. Innym, oryginalnym pomysłem jest sięganie po rozwiązania pozornie mało dekoracyjne – np. pozostawianie widocznych elementów konstrukcyjnych lub gołych cegieł na wybranym fragmencie ściany – albo stosowanie surowych materiałów, takich jak m.in. meble wykonane z płyt MDF.
Czytaj również: Aranżacja niewielkiej kuchni
Kluczowe dodatki
Elementem, który sprawia, że miejskie wnętrza nabierają charakteru są odpowiednie dodatki. Nie może ich być zbyt wiele – wystarczy kilka niebanalnych przedmiotów, aby nadać pomieszczeniu wyrazistości. Na ścianach możemy rozwiesić np. plakaty ze starych, hollywoodzkich filmów lub duże zdjęcia z widokiem na Londyn lub Nowy Jork. Warto też pomyśleć o pojemnikach lub kufrach do przechowywania stylizowanych na portowe skrzynie. Nie zapominajmy też designerskich lampach albo zegarach imitujących te znane z gmachów dworcowych. Oczywiście mile widziane są też różnorodne drobiazgi (ramki, pudełka, dekoracje itp.) ozdobione motywami miast takich, jak Paryż lub Rzym. Będą one nam przywodzić na myśl niezapomniane chwile spędzone w światowych metropoliach.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...