Pędraki atakujące nasz trawnik to nie jest sytuacja bez wyjścia

Pędraki atakujące nasz trawnik to nie jest sytuacja bez wyjścia

Pędraki to bardzo uciążliwe szkodniki, które kiedy żerują pod ziemią bardzo skutecznie uszkadzają trawnik. Chrabąszcze przyczyniają się do niszczenia systemu korzeniowego roślin różnego rodzaju, a trawniki to tylko jedno z wielu pól do popisu jakie sobie wybierają. Czytaj dalej

 

Skutki działania szkodnika w naszym ogrodzie są widocznie bardzo szybko. Obumierająca darń powoduje zmianę koloru trawy z zielonego na żółty i trawnik w bardzo szybkim tempie przestaje być ozdobą i zaczyna oszpecać ogród. Oczywiście usychanie i obumieranie trawnika nie zawsze jest spowodowane działalnością tych szkodników, jednakże to właśnie pędraki są najczęstszą przyczyną kłopotów z trawnikami. Duża biała larwa z brązową główką i czarnym i czarną końcówką odwłoka - to właśnie największy wróg trawnika, czyli chrząszcz majowy we własnej osobie. Jeżeli podobne stworzenie zostanie zlokalizowane w naszym ogrodzie, oznacza to, że już niedługo nie tylko nasz trawnik, który troskliwie pielęgnujemy, ale również krzewy i drzewa zostaną zaatakowane przez tego bezwzględnego szkodnika ogrodowego.

 

	 Pędraki atakujące nasz trawnik to nie jest sytuacja bez wyjścia

 

Czytaj również: Ogród pielęgnowany za pomocą telefonu z dowolnego miejsca na ziemi

 

Pędraki są bardzo trudne do wytępienia. Jest dość sporo naturalnych sposobów walki z pędrakami, jednak w przypadku sporej ich ilości w naszym ogrodzie, takie działanie często przypomina walkę z wiatrakami. Czasami zachęcanie szpaków do polowania na te szkodniki w naszym ogrodzie skutkuje, ale dość często ponosimy, jak wiadomo innego rodzaju starty z tego tytułu. Podobnie rzecz ma się z kretami na terenie ogrodu. Kretowiska sprawiają, że za wszelką cenę chcemy pozbyć się kreta, a to on właśnie nie dopuszcza do rozmnażania się chrabąszczy i do spustoszeń, które czynią one w ogrodzie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki do zwalczania pędraków. Wybór ich zależy od naszych potrzeb.

 

Obok naturalnych działań można sięgnąć po środki ekologiczne, które są przyjazne środowisku oraz po chemiczne środki ochrony roślin. Wszystko oczywiście zależy od rozmiarów zaistniałego problemu. Warto przed przybyciem chrabąszcza majowego do naszego ogrodu nie dopuszczać do sytuacji, w której szkodnik będzie czuł się dobrze w tym otoczeniu. Pielęgnacja trawnika ma ogromny wpływ na zniechęcenie pędraków do zamieszkania pod ziemią na terenie naszego ogrodu. Warto więc starannie oczyszczać skoszone powierzchnie z pozostałości po tym zabiegu, gdyż pozostawiona trawa sprzyja szybkiemu rozwojowi szkodników.

 

Chrabąszcz majowy, choć sam w sobie niewinny jest swojej naturze, stał się jednym z najbardziej szkodzących i zarazem znienawidzonym przez ogrodników owadów, które żyją w naszym kraju. Kiedy trawnik zaczyna żółknąć, schnąć i przerzedzać się, wówczas widok taki zaczyna spędzać sen z oczu każdemu, kto zakładając ogród włożył w jego powstanie ogrom wysiłku i poniósł koszty, które miały procentować dając w zamian ciszę i ukojenie wśród zieleni we własnym ogrodzie. Jednak przybycie chrabąszcza majowego zmienia całkowicie to założenie i ogród wtedy staje się polem walki, zamiast miejscem sielankowego wypoczynku. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Warto stosować profilaktykę, a i w ostateczności dostępne środki zwalczania tych szkodników skutecznie przyjdą z pomocą.

 

Czytaj również: Sekrety utrzymania trawnika w nienagannym stanie

 

Autor:
Artykuł został przy współpracy ze sklepem ogrodniczym dlaogrodnika.pl.
Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19467 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >