Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Pelargonia pasiasta z łac. Pelargonium zonale, P. hortorum są to byliny wykorzystywane najczyściej na tarasy, balkony a także jako roślina rabatowa w ogrodzie. Czytaj dalej

 

Pelargonia rabatowa jest rośliną ciepłolubną z rodziny bodziszkowatych. Ma około 250 gatunków, z czego ponad połowa pochodzi z Afryki południowej, natomiast reszta z Australii czy Nowej Zelandii.


 

Czytaj również: Szarotka alpejska (Leontopodium alpinum)


Roślina jest przez cały czas zielona, o pokroju wzniesionym (gruba rozgałęziona łodyga). Liście są koloru zielonego, o delikatnych falistych brzegach z lekkim owłosieniem. Bylina ma charakterystyczny zapach. Barwa kwiatów w zależności od odmiany, może przybrać barwę białą, różową, jasnoróżową, czerwoną. Wyróżnić możemy jednobarwne, dwubarwne bądź trójbarwne kwiaty. Odmiany sezonowe osiągają do 50 cm wysokości, natomiast odmiany kilkuletnie mogą osiągnąć nawet do 3 metrów wysokości. Kwitnie od wiosny do jesiennych przymrozków, w jasnych pomieszczeniach o temperaturze nie wyższej niż 16oC także zimą.

Bylina potrzebuje żyznej próchniczo-gliniastej gleby o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Lubią stanowisko słoneczne i ciepłe. Słabo kwitnie w cieniu. Roślina jest odporna na szkodniki oraz wysokie temperatury, jednakże nie toleruje temperatur ujemnych, dlatego sadzi się nią po przymrozkach. Większość odmian uprawiana jest jako rośliny sezonowe, ponieważ szybko się starzeją i obumierają.

Rozmnażamy poprzez sadzonki przygotowane pod koniec lata z ośmiocentymetrowych sadzonek, które wysadzamy w lutym- marcu oraz lipcu-sierpniu. Sadzonki przechowujemy w jasnych chłodnych pomieszczeniach około 10oC. Istnieją odmiany, które rozmnażamy z nasion.

Pelargonia rabatowa należy regularnie podlewać, jednak oszczędnie, aby nie przesadzać. Odmiany sezonowe należy zasilać nawozem wieloskładnikowym odpowiednim do roślin. Należy wówczas obrywać opadające kwiaty, aby nie hamowały wzrostu nowych pędów. 

Bylina jest podatna na chorobę grzybową: zgorzel zgnilakowa, która objawia się czernieniem pędu u nasady, poraża sadzonki, powodując, że roślinę należy usunąć razem z ziemią i zniszczyć. Podatna jest również na plamistość pierścieniową, czyli chorobę wirusową objawiającą się żółtawymi przebarwieniami na liściach (tych starszych), wówczas liście należy obrywać.





Czytaj również: Fuksja piękna roślina, idealna do uprawy na balkonie i tarasie.

Źródło: budnet.pl / budnet.pl
Autor: Magdalena Kawecka

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >