Perlatory w bateriach łazienkowych pozwalające na oszczędność wody

Perlatory w bateriach łazienkowych pozwalające na oszczędność wody

Wodooczędna końcówka na kran, nazywana perlatorem, to najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody, energii niezbędnej na jej ogrzanie, a także pieniędzy. Czytaj dalej

 

Zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę i dzięki temu ogranicza jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent.  Firma Oras radzi na co zwrócić uwagę przy wyborze perlatora oraz przedstawia alternatywne rozwiązania pomagające w oszczędzaniu wody. Ta umocowana na końcu kranu siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę. Na wypływającą z kranu wodę wywierane jest podciśnienie, dzięki któremu zasysane powietrze miesza się z nią, ograniczając jednocześnie jej ilość wypływającą z baterii. Nie zmniejsza to jednocześnie komfortu korzystania z kranu, a wręcz przeciwnie. Perlatory pomagają podnieść ciśnienie w instalacji i stworzyć pozory mocniejszego strumienia, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody. Dodatkowo perlator ukierunkowuje strumień wody, dzięki czemu nie rozpryskuje się ona na boki np. podczas mycia rąk. 

 

Czytaj również: Jaka bateria do łazienki?


Perlator to bardzo proste ale jednocześnie niezwykle skuteczne rozwiązanie umożliwiające w łatwy i tani sposób ograniczać zużycie wody. Perlatory, czasami zwane także aeratorami, mają zwykle kształt metalowych pierścieni z wsadem – najczęściej systemem sitek lub komór, które przykręcamy do wylewki kranu. Wyróżniamy perlatory z gwintem zewnętrznym M24X1 (perlator wkręcany do baterii) oraz z gwintem wewnętrznym M22x1 (nakręcany na wylewkę) – ten rodzaj perlatorów może być także stosowany z bateriami starszego typu. Nowoczesne perlatory zamiast metalowej siatki o drobnych oczkach zakończone są elementami wykonanymi z tworzywa lub silikonu. „Montaż prerlatora to najprostsza i najbardziej podstawowa forma oszczędzania wody, przy której nie obniżamy komfortu korzystania z armatury. Umożliwiają one ograniczenie zużycia wody nawet o kilkadziesiąt procent.

 

 

Przy wyborze odpowiedniego perlatora powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Nie warto kupować najtańszych modeli. Są one często wykonane z gorszych jakościowo materiałów i często nie można ich rozłożyć na mniejsze części, co uniemożliwia ich czyszczenie i konserwację. Warto także zwrócić uwagę, na rodzaj materiału z jakiego został wykonany perlator. Gęste siateczki z metalu łatwiej ulegają korozji i pokrywają się trudnym do usunięcia kamieniem. Te zakończone elementami plastikowymi lub silikonowymi łatwiej się czyści, a kamień się na nich wolniej osadza” – radzi Mariusz Szychowski, osoba odpowiedzialna za serwis w firmie Oras. 

 

Czytaj również: Baterie łazienkowe w stylu tropikalnym

 

Montaż perlatora to jednak nie jedyny sposób pomagający nam oszczędzać wodę. Innym i znacznie bardziej skutecznym rozwiązaniem może być wymiana kranów na nowoczesne, inteligentne baterie, dzięki którym będziemy oszczędzać wodę przy okazji, bez konieczności myślenia o tym. Firma Oras jest wiodącym producentem ekologicznej armatury, z wieloletnim doświadczeniem na światowym i polskim rynku. Dla producenta stosowanie perlatorów już dawno stało się standardem. Teraz stawia na inteligentną armaturę, która w znaczący sposób ułatwi oszczędzanie. Decydując się na baterie Oras, bezdotykowe, lub ze specjalnym eko-przyciskiem, uzyskujemy gwarancję obniżenia zużycia wody, a także energii niezbędnej do jej ogrzania. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Poziom zużycia wody w baterii uruchamianej fotokomórką wynosi jedynie 6 litrów na minutę, czyli o 50% mniej niż w klasycznej baterii jednouchwytowej, gdzie poziom ten dochodzi do 12 l/min. Z kolei Oras Vienda – bezdotykowa bateria wykonana z materiału kompozytowego stosowanego m.in. przez NASA, charakteryzuje się przepływem wody na poziomie zaledwie 5 l/min.

 

Źródło: GlobalBrand Institute / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 300

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >