Permakultura w ogrodzie. Co to jest?

Permakultura w ogrodzie. Co to jest?

Powyższy termin jest dość nowy w ogrodnictwie. Znany jest dopiero od XX wieku. ''Perma'' wywodzi się z angielskiego słowa ''permanent'', co w wolnym tłumaczeniu oznacza tyle co ''stały''. Natomiast ''kultura'' znaczy tutaj tyle co uprawa. Innymi słowy chodzi o to, żeby pilnie naśladować Matkę Naturę w jej poczynianiach dotyczących wzrostu i pielęgnacji ogrodu. Czytaj dalej

 Idea permakultury ogrodowej


 Zasady wprowadzenia permakultury są bardzo proste wbrew pozorom. Oto najważniejsze nich:

- zero chemii

- nie należy przeokopowywać ziemi, aby nie zniszczyć mikroorganizmów

- używać jedynie naturalnego kompostu

- stosować ściółkowanie, które zapobiega wysuszaniu gleby i wzbogaca ją o mikroorganizmy pozwoli się rozkładając

 Młode rośliny lasów i łąk, terenów które jeszcze nie są dotknięte chemikaliami i działalnością człowieka, odżywiają się substancjami tworzącymi naturalną glebę. To taki ich mikrokosmos, bo w grudce takiej leśnej gleby jest koło czterech miliardów żywych organizmów. Jednak to nie tylko o to chodzi. Z jednej strony w takiej glebie są składniki mineralne, z drugiej obumarłe części roślin i odchody zwierząt leśnych. Jest ona zatem idealnym, naturalnym pokarmem dla młodych roślin w ogrodzie człowieka.

 

Czytaj również: Zasady nawożenia roślin w ogrodzie

 

 

 Jak wprowadzić permakulturę na naszej działce?


 Pierwszy krok to ściągnięcie okrywy z obszaru wcześniej przez nas nieuprawianego. Pod nią znajduje się zwykle pulchna warstwa gleby wymagająca jedynie przegracowania i usunięcia kłączy perzu oraz korzeni niepożądanych przez nas roślin. Działkę wcześniej uprawianą wystarczy lekko przegracować, aby ją "dotlenić", i lekko wyrównać powierzchnię. Na tak przygotowanej już działce wydeptujemy ścieżki wyznaczając tym samym grzędy. Przy czym dobrze jest zdać się na intuicję uruchomić fantazję. Obszary koliste i spiralne będą miały większa energię witalną wzrostu niż prostokąty i kwadraty. Nie należy pogłębiać ścieżek, aby nie wysuszać grządek.

 Natomiast drugi krok polega na naniesieniu na powierzchnię cienkiej warstwy lekkiego, krowiego lub końskiego, nawozu. Powinien być zleżały lub przekompostowany. Nawóz może zastąpić dobrze zrobiony kompost. Nie zaleca się używać torfu, ponieważ  generalnie zakwasza i "zatyka" glebę. Następnie nanosimy warstwę ściółki, do10 gram, którą mogą stanowić zeszłoroczne liście, badyle, drobne gałązki. Możemy także tutaj użyć nawozów zielonych, na przykład  lucerny, wyki, koniczyny, łubinu, pasternaka czy gorczycy. Składniki te można wymieszać. Chodzi o to, by ściółka była nasycona możliwie jak największą ilością różnorodnych składników odżywczych. Z czasem gleba asymiluje ściółkę z pomocą bakterii gnilnych, dżdżownic, krocionogów i małych chrząszczy. Powinniśmy dbać o te małe zwierzęta żyjące tuż pod powierzchnią gleby, w żadnym wypadku nie niszcząc ich różnego rodzaju chemikaliami.  

 

Czytaj również: Przygotowanie ziemi do uprawy roślin

 

 

Jaki będzie efekt naszej pracy?


 W ściółce, czyli fragmentach gałęzi, słomy i liści, zadziała gigantyczna armia pożytecznych dla ogrodu mikroorganizmów, które rozkładają materię organiczną na proste składniki, które są łatwo dostępne i przyswajalne dla roślin. Podstawową pielęgnacją ogrodu będzie więc teraz ciągłe ściółkowanie. 

 W przygotowanym już ogrodzie można przemieszać kwiaty z warzywami i krzewami. Jest to również przemyślany układ. Pewne gatunki lubią swoje sąsiedztwo i sadzone obok siebie zyskują naturalną odporność na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Na przykład marchew siejemy obok cebuli, pomidory łączymy w parę z selerem, sałatę z ogórkami. A pomiędzy warzywami koniecznie niech będą aksamitki i nasturcje. Co roku poszczególne gatunki powinno się siać na innym stanowisku. 

 

 

Czytaj również: Jak zaprojektować duży ogród, kiedy nie mamy czasu na jego pielęgnację?


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >