Pewna inwestycja od dewelopera

Pewna inwestycja od dewelopera

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana szerzej „ustawą deweloperską”, która weszła w życie w kwietniu 2012 roku, nałożyła na dewelopera obowiązki, mające zwiększyć przejrzystość dokonywanych transakcji. Inwestor, w momencie otrzymania pozwolenia na budowę, jest między innymi zobowiązany do otwarcia mieszkaniowego rachunku powierniczego.

 

Rachunek powierniczy gwarancją bezpieczeństwa transakcji

 

– W jaki sposób deweloper może zapewnić ochronę funduszy klienta? Jak przekonać się o wiarygodności wybranego inwestora? Eksperci firmy TDJ Estate, dewelopera odpowiadającego za budowę Osiedla Franciszkańskiego w Katowicach, wskazują na zamknięty rachunek powierniczy jako narzędzie gwarantujące bezpieczeństwo transakcji.  

 

Mieszkaniowy rachunek powierniczy ma na celu ochronę funduszy klientów dewelopera. Może przybrać formę rachunku otwartego lub zamkniętego. Pierwszy z nich uprawnia inwestora do dysponowania środkami wpłaconymi przez nabywców już w czasie trwania prac nad nową inwestycją. Bank może je wypłacać zgodnie z harmonogramem inwestycji określonym w umowie. Jeśli deweloper ogłosi upadłość, nabywca ma szansę odzyskać część wpłaconych środków lub – wraz z innymi nabywcami – zdecydować o przyszłości przedsięwzięcia. 

 

Czytaj również: Czy opłaca się inwestować kupując mieszkanie?

 

 

 

 


Prowadzenie zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego oznacza, iż bank wypłaci zgromadzone na nim środki jednorazowo, w momencie oddania inwestycji oraz po przeniesieniu na nabywcę prawa własności nieruchomości. W przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera, klient odzyskuje wpłaconą kwotę w całości.   


 – Niezależnie od tego, który z rachunków deweloper prowadzi, środki jego klientów są chronione bez względu na przyszłość inwestycji. Obowiązująca regulacja dała bankowi możliwość kontroli wydatkowania złożonych na nim środków jedynie na cele związane z daną inwestycją. W praktyce oznacza to, iż środki wpłacone przez nabywcę nie mogą zostać wykorzystane na inny cel dewelopera – mówi Magdalena Kostrzewska, Starszy doradca klienta korporacyjnego, PKO Bank Polski – W Katowicach PKO Bank Polski jest partnerem m.in. spółki TDJ Estate, która prowadzi u nas zamknięty rachunek powierniczy.   


Narzędzie, jakim jest mieszkaniowy rachunek powierniczy, stanowi również ochronę dla samego inwestora.  Upadłości deweloperów to kwestie złożone, wynikające z wielu czynników. Brak prowadzonych rachunków powierniczych jednak z pewnością się do nich przyczynia. Zanim ustawa deweloperska weszła w życie, deweloperzy nie mieli obowiązku zabezpieczania się w ten sposób. Jeśli zatem inwestycja nie została ukończona, a deweloper, który nie prowadzi mieszkaniowego rachunku powierniczego ogłosił upadłość, klienci mogą utracić wpłacone środki.

 

 

Czytaj również: Komu wynająć mieszkanie?


– Nowe, liczne inwestycje na rynku mieszkaniowym, duża rozbieżność cenowa oraz niestabilni deweloperzy to aktualna sytuacja w polskiej „mieszkaniówce”. Rozumiemy więc strach kupujących własne M. Sprzedaż mieszkań na Osiedlu Franciszkańskim prowadzona jest w oparciu o zamknięty rachunek powierniczy, czym gwarantujemy bezpieczeństwo funduszy naszych klientów. Ponadto, nabywca wpłaca jedynie 10 procent wartości lokalu przy podpisaniu umowy, natomiast pozostałą część po ukończeniu inwestycji – mówi Maciej Wójcik, Prezes Zarządu TDJ Estate.  

Źródło: imagopr / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 264

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >