
Piękna Lukka w Toskanii
To romantyczne miasto przetrwało do naszych czasów prawie nienaruszone dzięki starym murom, a jego centrum należy do największych atrakcji Włoch. Historyczne centrum miasta zachowało się w prawie niezmienionym stanie, pełno tu brukowanych uliczek, pięknych pałaców, wież oraz kościołów.
Czytaj dalej
Czytaj również: Polski przepis na skandynawskie wnętrze
Historia miasta
Lukka była kolonią założoną przez Rzymian w 180 r. p.n.e. Prawie sto lat później osiągnęła status samorządnej gminy. O obecności Rzymian świadczy regularna sieć ulic i kwadratowy rynek na obecnym planie miasta. Mimo wielu najazdów i upadku Rzymu Lukka wciąż się rozwijała.
Na przełomie VI-VIII wieku była największym ośrodkiem regionu. Mieszczanie żyli głównie z handlu materiałami, lnem i jedwabiem. Początkowo miasto było członkiem cesarstwa, lecz udało mu się wyrwać spod władzy hrabiów i stworzyć samodzielną komunę. Taki stan trwał do 1799 roku, do momentu kiedy Napoleon ustanowił tu republikę pod protektoratem Francji. Po upadku cesarza miasto przeszło w ręce Burbonów, a następnie w 1860 roku w skład zjednoczonych Włoch.
Czytaj również: Malownicza Taormina na Sycylii
Zabytki
W mieście jest wiele pięknych miejsc. Jednym z najbardziej charakterystycznych i znanych jest Piazza Anfiteatro, plac zbudowany na miejscu starego rzymskiego amfiteatru. Domy wokół placu powstały na murach trybun.
Symbolem miasta jest katedra Duomo San Martino ze stojącą obok wieżą, zbudowana w stylu romańsko-pizańskim. Jej budowę zainaugurował przyszły papież Aleksander II. Marmurowa, ażurowa fasada wygląda jak koronkowa robota, a nie dzieło kamieniarza. Najcenniejszą relikwią przechowywaną w kościele jest drewniana rzeźba Volto Santo, czczona od wieków jako prawdziwy wizerunek Chrystusa.
Interesująca budowlą jest również kościół San Michele in Foro pochodzący z XII wieku, postawiony na miejscu rzymskiego fora. Podobnie jak katedra posiada piękną, koronkową fasadę białego marmuru. Na jej szczycie znajduje się patron archanioł Michał depczący smoka.
Przy placu San Michele, będącym rynkiem starożytnego miasta, znajduje się dom najsłynniejszego obywatela miasta, klasyka włoskiej opery Giaccomo Pucciniego. Co roku w wakacje, od lipca do sierpnia, odbywa się tutaj festiwal jego imienia.
W mieście znajduje się również kilka wież, a największą z nich jest otwarta dla zwiedzających Torre delle Ore, z której rozpościera się przecudowna panorama na miasto i otaczające je Alpy Apuańskie.
Czytaj również: Niezwykłe budowle we włoskim Alberobello
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 35 Grupa: Innowacje w... Znalazłem ich przez polecenie znajomego i nie żałuję – https://www.elkaschool.pl Jeździłem z dwoma instruktorami i obaj byli konkretni, bez zbędnego gadania, al...
- Wyjątkowa galeria sztuki powstaje na ul. Długiej... Liczba postów: 5 Grupa: Architektur...
- Rozmowa z arch. Magdaleną Federowicz-Boule z praco... Liczba postów: 4 Grupa: Architektur...
- elewacja z cortenu Liczba postów: 19 Grupa: Innowacje w... Nie wygląda źle, bardzo nowocześnie. Jeśli jednak o mnie chodzi wolę elewacje Gregbud z naturalnych kamieni. Sądzę też, że to trwalsze rozwiązanie.
- Nowoczesne budownictwo?] Liczba postów: 67 Grupa: Innowacje w... Wielkie projekty budowlane wymagają sprawnej koordynacji i zarządzania. W tym tekście podkreślono, jaką rolę odgrywa generalny wykonawca, który odpowiada za nad...