Pielęgnacja Orlików krok po kroku
Program budowy wielofunkcyjnych boisk wraz z zapleczem sportowym spowodował wzrost aktywności fizycznej nie tylko wśród najmłodszych. Duża popularność tego rodzaju obiektów sprawia jednak, że ulegają one intensywnemu zużyciu. Pierwsze Orliki wymagają już gruntownych renowacji, do których wykorzystywane powinny być najwyższej jakości materiały.
Budowa infrastruktury sportowej to zadanie, które wymaga szczególnego zaangażowania wykonawców oraz zastosowania odpowiedniej jakości materiałów. Wiąże się to nie tylko z trwałością tego rodzaju obiektów, ale przede wszystkim z bezpieczeństwem użytkowników.
Czytaj również: Jak zadbać o trawnik?
Dzięki programowi „Moje Boisko – Orlik 2012” powstało ponad 2,6 tys. boisk sportowych, które wykorzystywane są przez osoby z różnych grup wiekowych. Od początku realizacji pierwszych obiektów minęło już 5 lat, więc z uwagi na charakterystykę wykorzystanych do ich budowy materiałów, na wielu z nich konieczne jest przeprowadzenie prac renowacyjnych.
Wytrzymałość boisk ze sztuczną nawierzchnią
Najbardziej narażone na zużycie są przede wszystkim boiska ze sztuczną nawierzchnią trawiastą, wchodzące w skład Orlików. Wiąże się to nie tylko z codzienną aktywnością, ale także z coraz większą liczbą zorganizowanych imprez, takich jak np. rozgrywki turniejowe. – Firmy wykonawcze, z którymi współpracowaliśmy podczas budowy boisk od początku działania programu, zgłaszają obecnie coraz większe zapotrzebowanie na kruszywa naturalne wykorzystywane do renowacji tego rodzaju obiektów – mówi Andrzej Rams, dyrektor sprzedaży firmy Sandmix. Na wytrzymałość sztucznej nawierzchni trawiastej ma wpływ nie tylko intensywność jej wykorzystywania, ale również materiał zasypowy, jakim jest w tym przypadku piasek. Andrzej Rams podkreśla, że profesjonalne firmy wykonawcze stosują kruszywo o ściśle określonej granulacji w przedziale od 0,2 mm do 0,8 mm, o wilgotności nieprzekraczającej 0,2 proc. i wysokim wskaźniku sferyczności.
Czytaj również: Rośnie zainteresowanie pracami porządkowymi w ogrodach
Takie parametry gwarantują nie tylko prawidłowe zachowanie włókien, ale dają także gwarancję sprężystości, co niweluje ryzyko powstawania urazów. Kształt i rozmiar odpowiadają także za prawidłowe układanie się warstw piasku oraz cyrkulację wody w przypadku opadów atmosferycznych. – Jeżeli użyte zostałyby mniejsze ziarna, to istnieje zagrożenie ich zbrylania się, które pojawia się w momencie podwyższonej wilgotności, a należy pamiętać, że Orliki nie są obiektami krytymi. Z kolei zbyt duże ziarna piasku powodują, że łatwiej wysypują się one podczas użytkowania boiska, a dodatkowo nadmiernie niszczą włókna sztucznej trawy – dodaje Andrzej Rams. Kruszywa naturalne wykorzystywane jako zasyp na obiektach sportowych muszą posiadać także Atest Higieniczny, co wiąże się m.in. z ich przeznaczeniem do bezpośredniego kontaktu ze skórą.
O Orliki należy dbać systematycznie
Budowa infrastruktury sportowej przeznaczonej dla najmłodszych, ale także i dorosłych użytkowników, to dopiero początek drogi do długotrwałego sukcesu. Poza odpowiednim wyposażeniem obiektów, konieczne jest także utrzymywanie ich we właściwej kondycji, aby wykorzystane na ich realizację środki nie zostały zmarnowane, a koszty bieżącego utrzymania nie rosły nadmiernie. – Wysoka intensywność wykorzystywania boisk trawiastych na Orlikach sprawia, że minimalny okres, po którym konieczne jest serwisowanie to pół roku. W przeciwnym razie podłoże traci swoje właściwości, staje się uciążliwe w użytkowaniu, a w niektórych sytuacjach może nawet zagrażać bezpieczeństwu zdrowia i życia – zauważa Andrzej Rams. Podstawowe prace to uzupełnianie zasypu z piasku, który mimo odpowiedniej granulacji wydostaje się poza obręb boiska bądź rozkłada się nierównomiernie na jego powierzchni.
Czytaj również: Porządki w ogrodzie
– Ważne jest dobranie takiej jakości materiału, która będzie odpowiadała temu, jakie zostało użyte wcześniej. Dzięki bliskiej współpracy z firmami wykonawczymi jesteśmy w stanie zapewnić taką samą granulację, jaka była zamówiona podczas budowy obiektu – mówi Andrzej Rams. W przypadku konieczności wykonania gruntownej renowacji, cała partia dostarczonego piasku musi być powtarzalna, a to gwarantowane jest przez szczegółowy nadzór nad całością procesu produkcyjnego. Z uwagi na zróżnicowane koszty związane z odnawianiem Orlików, nie w każdej sytuacji konieczne będzie ogłoszenie przetargu na tego rodzaju usługi. Może to prowadzić do chęci drastycznego obniżania kosztów, a tym samym stosowania kruszyw nieprzystosowanych odpowiednio do tego, aby spełniały zadania zgodne z pierwotną specyfikacją obiektu. – Dla utrzymania trwałości boisk ze sztuczną nawierzchnią trawiastą, konieczna jest ścisła współpraca między jednostkami administrującymi oraz wykonawcami. Nakłady finansowe poczynione na ich renowację, przy odpowiednim doborze materiałów, nie muszą być wcale dokuczliwe dla budżetów podmiotów zarządzających. Wystarczy rzetelnie przygotować ekspertyzę przy udziale specjalistów i sprawnie nadzorować prace, które nie trwają zazwyczaj dłużej niż 1-2 dni – podsumowuje Andrzej Rams.
Źródło: tilmannschaffer / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...