Pielęgnacja krzewów i drzew

Pielęgnacja krzewów i drzew

Chętnie sadzimy coraz to nowsze drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie. Aby cieszyć się dobrymi plonami owoców, konieczna jest prawidłowa ich pielęgnacja. Czytaj dalej

 Deszczowa aura i krótkie dni bywają zniechęcające, ale warto się zmobilizować do prac ogrodowych, takich jak przycinanie drzew i krzewów czy też usuwanie chorych pędów roślin. Odpowiednie cięcie drzew i krzewów owocowych decyduje o obfitym plonowaniu.

 

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

 Owoce z własnego sadu powinny być zdrowe, więc najlepiej uprawiane bez chemii. Dlatego tak ważne jest sadzenie odmian odpornych na choroby. Powód jest prosty: one po prostu nie będą wymagały oprysków. Należy również pamiętać, że rośliny posadzone w sprzyjających warunkach, czyli odpowiedniej glebie, są silne, bardziej odporne na infekcje i rzadziej zasiedlane przez szkodniki.

 Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Wycinajmy i niszczmy porażone części roślin.

 

 

Czytaj również: Odkażanie gleby: kiedy jest konieczne?

 

Cięcie drzew i krzewów

 Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia. Nie bez znaczenia jest tutaj także pogoda. Jeśli cięcie wykonywane jest wiosną lub jesienią, to należy wybrać dzień suchy, słoneczny i ciepły a latem nie przeprowadzać tego typu zabiegów w czasie upałów.

 

Ochrona przed zimnem

 Zdarza się, że ogród znajduje się w miejscu narażonym na szkodliwe działanie wiatru, zwłaszcza w nadmorskim regionie Polski. Silne i niekiedy zimne wiatry nie tylko zniechęcają do odpoczynku w ogrodzie, ale powodują również przemarzanie roślin, zwłaszcza tych młodych. 

 Rośliny wrażliwe na mróz zabezpieczamy po pierwszych, jeszcze delikatnych, trwających kilka dni przymrozkach, jednocześnie zanim nadejdą pierwsze mrozy.

 To ważne, by nie za wcześnie okrywać rośliny. Może się okazać, że sztucznie stworzone ciepło sprawi, że rośliny będą rosły podczas fal mrozu. Nie tylko jednak czas okrycia ma znaczenie, ale materiał, który do tego wykorzystamy. Materiałów jest wiele a najpopularniejsza z nich to agrowłóknina. Możemy kupić ją z rolki lub w postaci worka, który bezpośrednio nakładamy na młode drzewko. Agrowłóknina zapewnia roślinie dość dobry przepływ powietrza, jednocześnie, niczym pierzyna, chroni rośliny przed zimnem. Dużym plusem agrowłókniny jest fakt, że chroni także przed nadmiernym wiatrem. Ten materiał nadaje się do otulania pni drzew i krzewów. Dodatkową jego zaletą może być też to, że sprawdza się również jako zabezpieczenie przed gryzoniami. 

 

Czytaj również: Wrzesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

 

Odpowiednie nawożenie i podlewanie

 Zasilania wymagają szczególnie młode rośliny, których korzenie nie sięgają w głąb ziemi. Te starsze okazy jeżeli dobrze rosną, a ich liście są ładne i intensywnie zielone, nie muszą być co roku nawożone. 

 Najlepszym nawozem jest kompost. Należy go rozłożyć wokół drzewa w ilości 5-7 kg/m2 i lekko wymieszać z podłożem. Można też stosować specjalne nawozy do drzew owocowych. Zawierają dużo potasu oraz fosforu, które odpowiadają za właściwe owocowanie. Ich niedobór sprawia, że owoce są mniejsze, gorzej wybarwione i mniej jędrne.

 W czasie suszy należy nawadniać drzewa świeżo posadzone i młode, które nie mają jeszcze rozrośniętego systemu korzeniowego. Rośliny lepiej podlewać rzadziej, ale dużą ilością wody. Żeby zapobiec szybkiemu przesychaniu gleby, jej powierzchnię warto przykryć ściółką, na przykład z przekompostowanej kory.

 

 

Czytaj również: Rośliny, których nie wolno zraszać

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 377

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >