Pielęgnacja laminowanych paneli nie musi być trudna!

Pielęgnacja laminowanych paneli nie musi być trudna!

Z panelami podłogowymi mamy do czynienia na co dzień. Znajdują się w większości domów, gdyż są tańsze i łatwiejsze w montażu niż drewniany parkiet. Są jednak bardzo delikatne. Raz uszkodzone, trzeba wymieniać. Zniszczonym panelom nie przywrócimy już dawnego wyglądu. Z tego też względu warto o nie zadbać zaraz po montażu. Czytaj dalej

 

Wybór paneli i pierwsze spotkanie  z brudem

Przy wyborze paneli laminowanych przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, gdzie będą położone. Jeżeli miejsce, w którym będziemy je zakładać jeszcze szczególnie narażone na większą ilość zanieczyszczeń, piachu, pyłu, błota… warto wybrać te o wyższej klasie ścieralności. Trzeba także pamiętać, że w takim miejscu potrzeba jest dodatkowe zabezpieczenie, np. dywanik lub wycieraczka. W końcu nie ma nic bardziej zabójczego dla paneli niż wilgoć.

 

Czytaj również: Pielęgnacja drewnianej podłogi nie musi być problemem!

 

W codziennym użytkowaniu trzeba pamiętać o częstym odkurzaniu, zamiataniu, itp. Najważniejsze jest, aby na podłodze nie znajdowały się drobinki piasku, gdyż drobne i ostre elementy rysują nasze panele. Pozdzierany laminat z paneli sprawia, że nadają się one jedynie do wymiany.

 

 

Problem z plamą

Panele są bardzo, bardzo wrażliwe na działanie detergentów. Co z tego, że pozbędziemy się za ich pomocą plamy na naszej podłodze skoro zostaną przebarwienia? Dla paneli równie niebezpieczna jest zbyt duża ilość wilgoci. Kałuża wody doprowadzi do odkształceń paneli. Wszystko przestanie wyglądać estetycznie. Jeżeli na panele wylał nam się jakiś płyn trzeba się go jak najszybciej pozbyć. Do osuszania paneli najlepiej użyć papierowego ręcznika lub ściereczki z mikrofibry.

 

Plamy z podłogi usuwamy poprzez użycie wilgotnej, dobrze wyciśniętej szmatki i przetrzeć zabrudzone miejsca. Podczas mycia podłogi trzeba pamiętać, aby ilość wody była minimalna. Do wody można dodać nieco octu, co sprawi, że podłoga będzie się świecić jak nowa.

 

Czytaj również: Egzotyczne podłogi pręgowane

 

Pod żadnym pozorem nie stosujemy do mycie detergentów przeznaczonych dla innych powierzchni. Dlaczego? Panele laminowane są bardzo wrażliwe. A przecież chcemy, aby nasze panele wyglądały jak nowe. Do usunięcia trudnych, tłustych plam można użyć benzyny ekstrakcyjnej. Na niektóre plamy wystarczy ocet lub woda z minimalną ilością płynu do naczyń. Trzeba pamiętać, że środków nie używamy bezpośrednio na podłogę. Dotyczy to wszystkiego od octu, przez benzynę na płynie do naczyń kończąc.

 

Nie stosujemy także środków nabłyszczających. Mogą one przynieść zupełnie inny efekt oraz zniszczyć naszą podłogę. Lepiej użyć letniej wody, octu i ściereczki.

 

 

Problem z zarysowaniami

Bardzo łatwo zarysować panele podczas codziennych czynności. Ostre krawędzie nóżek od krzeseł czy foteli może bardzo łatwo zniszczyć podłogę. Warto więc o tym pamiętać i podkleić nóżki filcem. Jeżeli chodzi natomiast o biurowy fotel na kółkach problem jest zupełnie inny. Tutaj podklejenie filcem nie załatwi sprawy. Możemy natomiast podłożyć w tym miejscu jakiś mały dywanik, matę lub zmienić kółka na takie z gumowymi nakładkami.

 

Czytaj również: Mocne, dębowe podłogi

 

Podczas przemeblowania czy remontu bardzo często musimy przesuwać wielkie meble. Łatwo wtedy porysować podłogę. Co zrobić? Pod mebel podłóżmy koc. Aby tego dokonać wystarczy odchylić mebel. Ułatwi to nam pracę, nie będziemy musieli dźwigać, a nasza podłoga będzie dodatkowo zabezpieczona!

 

 

Zapobieganie!

Warto zapamiętać sobie rady i wcielić je w życie. Łatwiej przecież zabezpieczyć krzesła i fotele, łatwiej regularnie odkurzać, łatwiej pozbyć się plamy domowymi sposobami i ostatecznie łatwiej osuszyć kałużę płynu niż później wymieniać część podłogi. Czasem lepiej jest pomyśleć przed faktem niż płakać z problemów, które wyniknęły. Czyszczenie i dbanie o panele laminowane jest bardzo proste.  Koszty z tym związane są praktycznie minimalne. Dlatego czemu nie spróbować?

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
  • Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
  • Meble laboratoryjne Liczba postów: 58 Grupa: Porady i op... Przechowywanie próbek biologicznych w temperaturach ultra-niskich wymaga specjalistycznych zamrażarek, które gwarantują stabilność warunków nawet przy -86˚C. Te...
  • Jak stworzyć własne darmowe dzwonki na telefon kom... Liczba postów: 20 Grupa: Ciekawe pom... Szukasz zespołu, który doda wyjątkowego klimatu Twojej imprezie? band zespół muzyczny Truecolorsband to idealne rozwiązanie. Zespół oferuje szeroki wachlarz utw...
  • Jakie meble kuchenne wybrać do kuchni? Liczba postów: 191 Grupa: Wnętrza Od wielu lat prowadzę własny punkt gastronomiczny i wiem jak ważne jest odpowiednie wyposażenie. Jeżeli szukacie sprawdzonego sklepu internetowego z wyposażenie...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 292

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >