Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów
Jesienne prace w ogrodzie - co oprócz przycinania drzew i krzewów jest do zrobienia?
Dni stają się coraz krótsze i już niedługo ostatnie rośliny poddadzą się pierwszym mrozom. Dla właścicieli ogrodów jest to czas, by chwycić za sekatory. Warto również rzucić okiem na rabaty: które wiosenne kwiaty można posadzić już teraz?
Jak zrobić rabaty z palisadami?
Ogród powinien być miejscem, w którym możemy się zrelaksować i nabrać sił na kolejny dzień. Bardzo ważnym elementem jest jego wygląd, który powinien skutecznie poprawiać nam nastrój. Rośliny powinny być prawidłowo oporządzone a wokół wskazany jest porządek. Dla lepszej kontroli nad rozrostem roślin powinniśmy wyznaczyć ograniczony teren.
Środek do zwalczania chwastów – jak i kiedy go stosować?
Obecnie na rynku można znaleźć wiele środków do zwalczania chwastów w rolnictwie i uprawach towarowych, przy czym jednym z najbardziej cenionych z uwagi na wysoką skuteczność jest tzw. Roundup, czyli herbicyd totalny, który niszczy wszystkie gatunki roślin. Jak działa i kiedy warto go stosować?
Nadchodzi czas sprzątania liści i gałęzi w ogrodzie - 3 sposoby, jak uprościć sobie prace
Pierwsze liście opadają już z drzew i, choć temperatura nie zapowiada jeszcze końca lata, to w powietrzu czuć nadchodzącą jesień. Co to oznacza dla właścicieli ogrodów? Czas porządków! Przedstawiamy trzy najważniejsze etapy prac ogrodowych, które należy wykonać, aby przygotować się na nadejście zimy.
Ekologiczna pielęgnacja trawnika, która nie narusza ekosystemu gleby
Zielony, puszysty i gęsty niczym dywan trawnik, jest celem każdego, kto posiada przydomowy ogródek. Chcąc ułatwić sobie zadanie, często sięgamy po sztuczne nawozy, które niezwykle negatywnie wpływają na środowisko. Istnieją jednak ekologiczne metody, które nie naruszają ekosystemu gleby. Podpowiadamy jakie!
Kompostownik w ogrodzie - jakie korzyści przynosi, i jak go wykonać samodzielnie
Jeśli jesteś miłośnikiem ekologicznego podejścia do życia i wolisz kompost zamiast szkodliwych substancji w ogrodzie, kompostownik wykonany z drewna będzie najbardziej odpowiednim miejscem do przechowania odpadów organicznych. Przy odrobinie umiejętności majsterkowicza możesz go wykonać samodzielnie, bez dużych kosztów. O czym należy pamiętać? Na pewno o zabezpieczeniu drewna przed warunkami zewnętrznymi. Podpowiadamy, jak to zrobić w prosty i efektywny sposób.
Prawidłowa pielęgnacja trawnika w upalne lato
Wyjątkowo długi okres upałów i suszy sprawia problemy nie tylko rolnikom i sadownikom, ale również ogrodnikom. W wielu przypadkach właściciele ogrodów musieli skoncentrować się na ratowaniu innej roślinności kosztem trawnika, który dość szybko może być zregenerowany. Niemniej trawnik także potrzebuje pomocy, tym bardziej że prognozy pogody na drugą połowę sierpnia są również „ciepłe” i warto, właśnie w kontekście mijającego upalnego lata, już teraz pomyśleć o dobrym przygotowaniu trawnika na okres jesieni i do przetrwania zimy. W ramach letniego pogotowia pielęgnacji trawnika należy zadbać o prawidłowe nawadnianie trawy, systematyczne koszenie, zwalczanie chwastów i mchu, dosiewanie trawy w miejscach ubytków oraz o nawożenie.
Kiedy jest najlepszy okres na przycinanie, formowanie żywopłotów i krzewów?
Do połowy sierpnia trwa sezon na letnie formowanie żywopłotów. Przycinanie krzewów, prawidłowo wykonywane, sprzyja ich rozkrzewianiu się i zagęszczaniu, a zadbany żywopłot przetrwa w dobrej kondycji wiele lat, tworząc w ogrodzie swoisty mikroklimat i kształtując indywidualną przestrzeń ogrodową.
Jak stworzyć żywopłot, który będzie wizytówką domu?
Żywopłot to naturalna osłona zapewniająca nam prywatność, chroniąca przed wiatrem, hałasem czy kurzem. Nic dziwnego, że tak chętnie otaczamy nimi posesje - bujny, zdrowy żywopłot może być powodem do dumy i bez wątpienia może stanowić prawdziwą wizytówkę naszego domu.. Dbanie o nie to jednak trudne zadanie. Aby mu sprostać warto pamiętać o kilku zasadach już na etapie tworzenia żywopłotu, a także jego pielęgnacji. O jakich? Podpowiadamy!
Mulczowanie trawy – ekologiczne zagospodarowanie pokosu
W trakcie całego sezonu ogrodniczego, a zwłaszcza w fazie intensywnego wzrostu trawy, wskutek koszenia tworzymy ogromne masy bioproduktu jakim jest pokos. Szacuje się, że pokos stanowi 2/3 odpadów ogrodowych i dlatego warto go wykorzystać w praktyczny sposób: ściętą trawę można odkładać na kompostownik, można nią ściółkować rabaty, zbierać do specjalnych worków i przekazywać służbom komunalnym. Praktycznym, ekologicznym i łatwym w realizacji sposobem zagospodarowania pokosu jest też mulczowanie trawy.