Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów

Czy można uratować przemarznięte rośliny

Pierwsze dni wiosny upłynęły pod znakiem… powrotu zimy. Po chwilowym ociepleniu w naszych przydomowych ogrodach ponownie zagościł śnieg. Niestety gwałtowne skoki temperatur nie pozostają obojętne dla naszych roślin. Jak rozpoznać te przemarznięte? Czy da się je jeszcze uratować?

Ogrodowe uprawy „od podszewki”. Porady eksperta na temat prawidłowego przygotowania gleby do nowego sezonu wegetacyjnego.

Każdy nowy sezon ogrodniczy zaczyna się od przygotowania gleby pod planowane uprawy kwiatów, warzyw i pod nowy trawnik. Gleba, po zimowych miesiącach, zwłaszcza po ostatnich mrozach, będzie wymagać gruntownego spulchnienia i napowietrzenia, a glebogryzarka dodatkowo ułatwi poprawienie jej struktury i dostosowanie jej odczynu pH do zaplanowanych upraw.

Zabiegi pielęgnacyjne, które należy wykonać w ogrodzie po zimie

Po kilkumiesięcznym okresie mrozów i wahań temperatur nasz ogród z utęsknieniem wyczekuje wiosny. Aby przysłużyć się ogrodowej roślinności, przygotowania do nowego sezonu rozpocznijmy jeszcze na przełomie lutego i marca, zanim wiosna rozgości się w nim na dobre. Pamiętajmy – opieki wymagają nie tylko kwiatowe rabaty czy trawniki, ale także przydomowe nawierzchnie.

Jak zabezpieczyć ogród przed mrozem? Sprawdź praktyczne porady przed pojawianiem się lutowych przymrozków

Przed nami uderzenie ostrej zimy i intensywnych opadów śniegu. Jak przewidują synoptycy mroźne powietrze nadciągające z Rosji i Skandynawii pojawi się w Polsce tuż po 20. lutego. Musimy być w związku z tym bardziej czujni i z rozwagą doglądać naszego ogrodu, by w pełni móc korzystać z jego uroków w sezonie wiosenno-letnim. Jak należy pielęgnować zieloną przestrzeń wokół domu, uśpioną pod mroźną pierzyną? Zdradzamy wam kilka prostych sposobów.

Zimowa pielęgnacja drzew i praktyczne zastosowanie zrębka

Końcowy okres zimy oznacza ożywienie prac ogrodniczych. Jedną z nich jest przygotowanie drzew do nowego sezonu czyli zimowe cięcie chorych i uschniętych gałęzi, prześwietlanie koron. Powstałe stosy gałęzi warto od razu przekształcić w zrębek, który można wykorzystać w ogrodzie na wiele sposobów.

Pędraki atakujące nasz trawnik to nie jest sytuacja bez wyjścia

Pędraki to bardzo uciążliwe szkodniki, które kiedy żerują pod ziemią bardzo skutecznie uszkadzają trawnik. Chrabąszcze przyczyniają się do niszczenia systemu korzeniowego roślin różnego rodzaju, a trawniki to tylko jedno z wielu pól do popisu jakie sobie wybierają.

Jesienna regeneracja podłoża w ogrodzie

Jesień w ogrodzie to pora intensywnych przygotowań do zamknięcia sezonu z jednoczesnym planowaniem upraw, aranżacji zieleni na wiosnę i lato. W tym roku, po ostatnich deszczowych i chłodnawych miesiącach, warto między innymi zadbać o dokładne sprzątanie liści, przedzimową kurację trawnika oraz przygotowanie gleby pod przyszłe rabaty i ogródek warzywny.

Jesienne porządki wokół domu i w ogrodzie

Przeprowadzając porządki w domu i wokół niego przed rozwinięciem się sezonu, zadbamy o nasz komfort w chłodne dni. Im więcej uda się nam zrobić teraz, tym mniej uciążliwej pracy czeka nas przed przybyciem wiosny. Oto kilka sposobów na porządne przygotowanie domu na ostatnie miesiące roku.

Jesienna aktywność w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Wrzesień, chłodny i wyjątkowo deszczowy, nie sprzyjał systematyczności w pielęgnacji zieleni i zachowaniu rutynowego kalendarza ogrodniczego. Najnowsze prognozy pogody na najbliższe dni są bardziej optymistyczne i warto ten czas wykorzystać na aktywności ogrodnicze na świeżym powietrzu. A pracy w ogrodzie, przed nadejściem zimy, jest jeszcze sporo: trzeba usunąć rośliny jednoroczne, które zakończyły wegetację, posadzić cebulki kwiatów, które będą upiększać nasz ogród w przyszłym roku (np. narcyzów, hiacyntów, przebiśniegów i na końcu – tulipanów), należy rozdzielić i przesadzić byliny – również z myślą o nowej wiośnie i lecie.

Jak dbać o trawnik podczas upalnego i deszczowego lata?

Sierpień – pełnia i półmetek lata zarazem. Tegoroczne lato od początku pokazuje swoje skrajne oblicza – upalna i słoneczna pogoda przeplata się z obfitymi i gwałtownymi ulewami. „Tropikalna” aura, z punktu widzenia zieleni, ma swoje dobre i słabsze strony – ogólnie sprzyja dynamice cyklu wegetacyjnego roślinności, ale jednocześnie oznacza, że na przykład trawa, potrzebuje większego wsparcia ogrodnika.


Stron: 33 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  11 12 13 14 15  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 264

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >