Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów

Kalendarz ogrodowy - jakie prace wykonujemy w każdym miesiącu

Praca w ogrodzenie wymaga od nas zaangażowania w ciągu całego roku. Na każdy miesiąc przypisana jest poszczególna aktywność związana z pielęgnacją ogrodu. W celu usystematyzowania harmonogramu działań należy go odpowiednio zaplanować. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Aby zapewnić sobie pełen komfort pracy, nie tylko posiadając harmonogram, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia.

Pora bielenia drzewek owocowych - jak zrobić to poprawnie?

Dawne szkoły ogrodnictwa uczyły, że bielenie pni drzew owocowych stosuje się w celu zabezpieczenia drzewek przed szkodnikami. Niektórzy natomiast uważają, że jest to zabieg wykonywany wyłącznie ze względów estetycznych. Niestety samo wapno w połączeniu z wodą nie jest w stanie zwalczyć szkodników, jak i też zarodników szkodliwych grzybów. Co do samej estetyki, to fakt trzeba przyznać, że drzewka z białymi pniami wyglądają niezwykle malowniczo natomiast uzyskanie tego efektu nie jest celem zabiegu.

Zimą ogród również potrzebuje opieki - jakie prace należy wykonać?

Wiele osób myśli, że w okresie zimowym można zapomnieć o obowiązkach związanych z pracą w ogrodzie. Nic bardziej mylnego. Aby zapewnić naszym roślinom prawidłowy rozwój, musimy pielęgnować je przez cały rok. Styczeń to na ogół najzimniejszy miesiąc w roku. Drzewa i krzewy znajdują się w stanie zimowego spoczynku, a byliny muszą przetrwać zimę w glebie. Jakie prace w ogrodzie powinniśmy wykonywać, kiedy zima zapuka do naszych drzwi?

Zabezpieczamy teren wokół domu i ogród na zimę.

Przed nami nieuchronnie nadchodzą wymagające, zimowe miesiące, które szczególnie mocno odciskają się na elementach pozostawionych na zewnątrz domu. Późna jesień to ostatni dzwonek, aby wykorzystać dodatnie temperatury i zabezpieczyć ogród przed trudnymi warunkami pogodowymi. Jesienne porządki w ogrodzie pozwolą przygotować go na nadejście zimy, a efektem będzie zadbane otoczenie na wiosnę.

Do czego mogą się przydać spadające liście?

Rozpoczął się coroczny sezon opadania liści. W świecie roślinnym zachodzą cykliczne zmiany i kończy się okres wegetacyjny. Rośliny przygotowują się do zimy - spowalniają procesy życiowe, drzewa i krzewy stopniowo zrzucają liście, które w coraz większej skali nawarstwiają się na ziemi. Są powody, dla których trzeba sprzątać szeleszczącą warstwę, np. z trawników, tarasów i ścieżek. Ale czy należy je wyrzucać? Warto dostrzec w opadających liściach nie tylko malowniczo kolorowy dywan czy „zaśmieconą” przestrzeń, ale również ich pożyteczną stronę. Wówczas okaże się, że zebrane liście stanowią kopalnię pomysłów na ekologiczne i kreatywne ich wykorzystanie.

Kompost w ogrodzie warto zrobić samodzielnie - podpowiadamy jak

Podczas licznych prac ogrodowych gromadzi się mnóstwo odpadków roślinnych (liście, pędy roślin, resztki warzyw, stara ziemia doniczkowa), które mogą posłużyć jako kompost wzbogacający nasz ogród w cenne związki organiczne. Jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, sprawi, że gleba naszego ogrodu zostanie dotleniona i spulchniona, a także wzbogacona o dużą dawkę próchnicy.

Czy warto zakładać trawnik jesienią?

Trawnik o soczysto-zielonej barwie wokół domu i w ogrodzie sprawia przyjemność oczom, tworzy estetyczny pejzaż posesji, a przede wszystkim jest miejscem codziennego relaksu. Trawnik, jako element ogrodowego ekosystemu wpływa na poprawę jakości naszego życia. Po pierwsze, jest naturalną fabryką tlenu, po drugie – jest filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń cywilizacyjnych.Tłumi hałas, reguluje również wilgotność powietrza.Posiadanie trawnika w naszym najbliższym otoczeniu przynosi same korzyści.

Wrzesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać?

Ten miesiąc w ogrodzie to okres intensywnej pracy. Na wrzesień przypada koniec lata i początek jesieni. W naszym klimacie jest to z reguły okres pięknej pogody, babiego lata, trzeba więc rozsądnie podzielić sobie czas spędzony na ogródku na ostatnie chwile wypoczynku oraz czas na jesienne prace ogrodowe.

Co należy zrobić w ogrodzie, w sierpniu? Wskazówki na temat pielęgnacji zieleni.

Sierpień, pełnia i zbliżający się koniec lata to czas wielu kolejnych prac i zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, które wykonuje się w harmonii z cyklem pór roku i wegetacji roślin. Na co zwrócić szczególną uwagę po upalno-deszczowym lecie?

Jak dbać o trawnik przez cały rok?

Trawnik jest pewnego rodzaju wizytówką domu. Dodaje on uroku całemu ogrodowi i dlatego też należy mu poświęcić trochę więcej uwagi. Tak naprawdę właściwa pielęgnacja trawnika wcale nie jest skomplikowana, choć musimy regularnie wykonywać pewne czynności. Pamiętajmy przy tym, że odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne należy dostosować do pory roku.


Stron: 33 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  13 14 15 16 17  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 227

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >