Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów

4 najważniejsze zasady koszenia trawnika

Regularne koszenie trawnika jest podstawą jego pielęgnacji. Koszenie nie tylko sprzyja rozwojowi trawy i stymuluje jej krzewienie, ale również ogranicza rozwijanie się chwastów. Jedynie prawidłowo koszona trawa stworzy piękny i gęsty „dywan” w naszym ogrodzie. W poniższym artykule przybliżę Ci kluczowe zasady jak uzyskać taki efekt.

W obecnych warunkach klimatycznych uprawa ogrodu bez dobrze zorganizowanego nawadniania może się nie udać

Jeśli chcemy utrzymać ogród w dobrej kondycji powinniśmy go odpowiednio nawadniać, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Do tego potrzebujemy kilku niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Oto pięć kluczowych kroków, które pozwolą nam zadbać o ogród i skutecznie go nawodnić.

Korzyści z uprawiania ogrodu

Uprawianie ogrodu ma wiele zalet, które mogą poprawić stan zdrowia i jakość życia. Oto niektóre z najważniejszych korzyści płynących z uprawiania ogrodu.

Dlaczego dbanie o bioróżnorodność w naszych ogrodach jest tak bardzo ważne dla środowiska?

Ochrona bioróżnorodności to globalny priorytet, podobnie jak wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Miłośnicy ogrodnictwa również mogą włączyć się w te działania uprawiając ogród w sposób zrównoważony, stwarzając jak najlepsze warunki do rozwoju różnych gatunków roślin i zwierząt. Zachęca do tego firma Fiskars, która w sposób szczególny wspiera pożyteczny gatunek owadów, jakim są pszczoły. To wcale nie jest trudne!

TreeTank system nawadniania drzew w miastach

Miasta odporne na zmiany klimatyczne to marzenie nie tylko ekologów. Receptą na spowolnienie niekorzystnych zmian klimatycznych oraz zmniejszenie stresu termicznego w aglomeracjach są inwestycje w ich zrównoważony rozwój, a więc m.in. budowanie infrastruktury przyjaznej zielonym miastom. Wyzwaniem staje się wdrożenie takich rozwiązań, które umożliwią stworzenie funkcjonalnych przestrzeni miejskich, przyjaznych środowisku, w ramach istniejącej infrastruktury. Przykładem takiej realizacji jest parking przy Starostwie Powiatowym we Wrocławiu, gdzie już wiosną „wyrosną” trzyletnie drzewa. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu systemu TreeTank marki Wavin.

Dlaczego warto zagospodarować miejsce w ogrodzie na wypielęgnowany trawnik?

Odpowiednio wypielęgnowany trawnik jest wizytówką naszego domu i ogrodu. Warto poświęcić czas i dobrać właściwe narzędzia, które z jak największą starannością zatroszczą się o niego.

Ogród wertykalny - czym jest i jak go pielęgnować?

Wiszący ogród Semiramidy w Babilonie podobno był niezwykle piękny i stanowił cud świata. Dziś, niektórzy z nas mogą pozwolić sobie na zielony ogród przed domem, posesją. Za to mało kto wie, że jeśli ma nieco przestrzeni w domu, może założyć sobie pionowy ogród czyli tzw. ogród wertykalny. Czym dokładnie są i gdzie się sprawdzą ogrody wertykalne? Jakie są zalety grodu wertykalnego? Jakie kwiaty zobaczymy w ogrodzie wertykalnym? Jak pielęgnować te wyjątkowe zielone ściany?

Co warto wiedzieć o czynnościach w ogródku uprawnym?

Świeże i smaczne warzywa bez zawartości spulchniaczy i oprysków to marzenie większości osób lubiących zdrowo się odżywiać. Realizacja takiego marzenia jest prostsza niż nam się wydaje, a polega jedynie na posadzeniu i pielęgnacji roślin. Chcąc jednak w okresie letnim cieszyć się efektami naszych upraw, musimy wcześniej się trochę napracować.

Październik najlepszym miesiącem na sadzanie tulipanów - jakie narzędzia ułatwią nam prace

Co najmniej 15 tys. odmian, status najczęściej uprawianej rośliny ozdobnej, a także przyczyna finansowej bańki spekulacyjnej w XVII-wiecznej Holandii. Tulipany, bo o nich mowa, to wyjątkowe pod wieloma względami kwiaty, które występują prawie we wszystkich kolorach tęczy. Ich niepowtarzalnym urokiem możemy cieszyć się wiosną również we własnym ogrodzie – trzeba tylko zasadzić cebulki na jesień. Kiedy najlepiej i w jaki sposób to zrobić?

Jesienne porządkowanie terenu wokół domu - pielęgnacja trawnika i zakładanie nowego

Tegoroczna jesień przychodzi z chłodem i rosą utrzymującą się długo w ciągu dnia co wpływa na rytm pielęgnacji trawy, który powinien być dostosowany do lokalnych warunków meteorologicznych oraz kondycji danego trawnika. Początek jesieni jest dobrą porą na dokładne przyjrzenie się kondycji trawy, by jak najlepiej przygotować ją do zimy i kolejnej wiosny. Po deszczowym lecie niektóre trawniki mogą borykać się z mchem i chwastami czy z niedoborem substancji odżywczych, dlatego oprócz koszenia, warto zając się renowacją ubytków i nawożeniem. Optymistycznym akcentem jesieni jest fakt, że przy utrzymującej się dodatniej temperaturze można założyć nowy trawnik, który już wiosną będzie urzekać intensywną zielenią.


Stron: 33 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  2 3 4 5 6  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19451 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 145

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >