Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów

Zadbany trawnik w okresie suszy - co sprawi, że murawa będzie wyglądać jak zielony dywan?

Zadbany trawnik jest niewątpliwie ozdobą każdego domu i ogrodu. Aby jednak darń odpowiednio się prezentowała, niezbędna jest jej ciągła pielęgnacja. Pokochaliśmy trawniki, jednak w naszej szerokości geograficznej, a zwłaszcza w obliczu widocznych już zmian klimatycznych, utrzymanie miękkich, zielonych kobierców jest trudne. Tymczasem Polska już od wczesnej wiosny zmaga się z suszą, która może się pogłębić, jeśli lato znów będzie upalne i bezdeszczowe. W takiej sytuacji powinniśmy przygotować się na ograniczenia w zakresie korzystania z wody wodociągowej. A to może oznaczać koniec marzeń o pięknym trawniku. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Żywopłoty swobodne i formowane - jak je przycinać i pielęgnować?

Żywopłoty pełnią bardzo różne funkcje – wyznaczają granice, zapewniają cień czy osłonę przed wiatrem. Są również ozdobą ogrodu. Aby mogły jak najlepiej pełnić swoją rolę muszą być odpowiednio pielęgnowane. A jedną z najważniejszych czynności jest ich przycinanie.

Jak zaprojektować ogród i przestrzeń wokół domu, aby były bezpieczne dla dzieci?

Własny ogród, nawet najmniejszy, jest dziś na wagę złota. Doceniają go teraz szczególnie rodzice, bo dzięki niemu dzieci mogą niemal bez ograniczeń spędzać czas na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na posesji i dokładnie przemyśleć jej aranżację. Zebraliśmy 5 kluczowych zasad, które musimy wziąć pod uwagę, urządzając przydomową przestrzeń.

Szukasz kogoś do zajęcia się ogrodem? Wynajmij fachowców!

Posiadanie pięknego ogrodu to dla właściciela domu ogromna duma i możliwość pochwalenia się nie tylko przed znajomymi, ale przed wszystkimi przechodniami. Co więcej, jest to doskonałe miejsce do tego, by przysiąść i wypocząć, dlatego też wielu z nas chciałoby mieć mały spłachetek ziemi, na którym dałoby się pielęgnować kwiaty lub sadzić chociażby własne warzywa. Niektórzy mają jednak ku temu większe możliwości i są dumnymi posiadaczami wielkich ogrodów, które niekiedy wymagają ogromnej pracy i zaangażowania.

Woda to ważny element w pielęgnacji ogrodu - warto zbierać i wykorzystywać deszczówkę

Wysokie temperatury są uciążliwe nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślin. Człowiek może uciec przed palącymi promieniami słońca i schronić się w cieniu. Rośliny takiej możliwości niestety nie mają. Dlatego podczas wiosenno-letnich upałów ogród potrzebuje więcej naszej uwagi i troski. Rośliny należy często i systematycznie podlewać i nawadniać. Jednocześnie mamy świadomość, że grozi nam susza i woda staje się coraz bardziej cenna. Dlatego warto gromadzić deszczówkę, co przyniesie nam i środowisku same korzyści.

Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne kwiatów doniczkowych

Warto otaczać się roślinami w domu – to wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Okazuje się, że są rośliny doniczkowe, które w sposób szczególny wpływają na jakość powietrza, a należy do nich np. chryzantema wielkokwiatowa, dracena odwrócona, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska. Niezwykle skuteczne są również paprocie, odmiany nefrolepis czy adiantum. Aby rośliny cieszyły nasze oko i spełniały swoje funkcje trzeba o nie odpowiednio dbać, a do podstawowych czynności, oprócz oczywiście podlewania, należy przesadzanie i przycinanie.

Jak założyć i pielęgnować ekologiczny i zrównoważony ogród?

Podstawą zrównoważonego ogrodnictwa jest gospodarowanie zasobami naturalnym w taki sposób, by zapewnić możliwość korzystania z nich nie tylko obecnym, ale i przyszłym pokoleniom. Niezbędne jest chronienie zasobów ziemi, wód, roślin i zwierząt, a także naturalnego obiegu materii w przyrodzie, co pozwala na utrzymanie wszystkich elementów w równowadze.

Co wczesną wiosną jest do zrobienia w ogrodzie?

Chcesz, aby Twój trawnik w sezonie zachwycał pięknym, zdrowym wyglądem? Nie zwlekaj i już teraz zadbaj o jego właściwą pielęgnację po zimie. Piękny ogród to nie tylko sadzenie i pielęgnacja roślin, ale również szereg prac pozornie niewidocznych. Z naszego poradnika dowiesz się jakie prace pielęgnacyjne należy wykonać, aby ogród cieszył oko przez cały sezon.

#Zostańwdomu i zaplanuj prace w ogrodzie!

Natura rządzi się swoimi prawami i wiosna, nie bacząc na stan epidemii czy nocne przymrozki rozwija się własnym rytmem. Obowiązujące obostrzenia ograniczają nasze zwyczajowe aktywności, ale ten czas można efektywnie wykorzystać na przygotowanie się do nowego sezonu w ogrodzie.

Co robić w ogrodzie zimą, kiedy temperatury są dodatnie

Tegoroczna zima, a raczej jej brak, i przede wszystkim utrzymująca się dodatnia temperatura powietrza za dnia zaburzają cykl życia świata roślinnego, pobudzając znacznie wcześniej wegetację. Pąki na drzewach i krzewach w wielu regionach kraju już nabrzmiewają, a ptasie trele przybierają wiosenny ton. Nietypowe w tym okresie roku warunki meteorologiczne tworzą swego rodzaju stan zawieszenia w pracach w ogrodzie, gdyż standardowy kalendarz ogrodnika wymyka się dotychczasowym zasadom.


Stron: 33 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  6 7 8 9 10  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19441 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 445

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >