Pielęgnacja ogrodu – lista artykułów

4 ważne zasady jesiennego przycinania krzewów i drzew

Jesień to ważny moment w kalendarzu każdego ogrodnika. Od jakości przeprowadzonych prac zależy bowiem późniejsza kondycja naszego ogrodu. Jedną z nich jest przycinanie drzew i krzewów. I choć zazwyczaj w okresie wiosennym najmocniej skupiamy na tym uwagę, jesienią także warto wykonać tę czynność. O czym zatem należy pamiętać, przygotowując się na jesienne przycinanie drzew i krzewów? Przedstawiamy 4 najważniejsze zasady.

Pielęgnacja trawnika w końcówce lata - co oprócz aeracji jest do zrobienia?

Lato powoli zbliża się ku końcowi. Dzień staje się coraz krótszy, a poranki witają chłodem. Jednak lato jeszcze nie odchodzi, a wysoka temperatura za dnia i ostatnie opady deszczu sprzyjały trawie, która regeneruje się i odżywa po okresie upałów i suszy. Warto wykorzystać te warunki do regenerującej pielęgnacji trawnika, by jak najdłużej zatrzymać zieleń trawy i przygotować rośliny do bezpiecznego przetrwania zimy, a także do kolejnego cyklu wegetacyjnego na wiosnę. W ramach sierpniowej rewitalizacji trawy warto przeprowadzić aerację w celu rozluźnienia i napowietrzenia gleby. Poprawa struktury podłoża przywróci glebie właściwości sorpcyjne i zapewni skuteczność nawadniania oraz nawożenia. W sierpniu warto jeszcze odżywiać trawę i praktycznie można już stosować nawozy jesienne, bogate w składniki uodparniające darń na warunki zimowe.

Zakładanie trawnika pod koniec lata

Końcówka sierpnia to doskonały moment na zakładanie trawnika. Temperatury gleby oraz powietrza sprzyjają wzrostowi trawy i rozwijaniu się kiełków. Przedstawiamy 5 zasad, o których warto pamiętać, jeśli decydujemy się na zakładanie i pielęgnację trawnika w okresie późnego lata.

3 wskazówki, jak pomóc trawnikowi przetrwać upały

Podczas upałów trawa szczególnie potrzebuje życiodajnej wody, która szybciej wyparowuje niż zwykle. Mocne słońce powoduje obumieranie oraz żółknięcie trawy. Zachowanie pięknego trawnika w takich warunkach wymaga specjalnego traktowania, ale trzymając się 3 prostych wskazówek będzie on zdrowy i zielony przez cały sezon.

Jak pielęgnować trawnik po ulewnych majowych deszczach

Tegoroczna wiosna dostarczyła trawnikom i wszystkim ogrodowym roślinom wielu, raczej skrajnych, wrażeń. Początkowy okres suszy, który zagrażał rozwojowi upraw ogrodowych i rolnych, ustąpił miejsca gwałtownej zmianie pogody, a przede wszystkim intensywnym deszczom. Jedną z „ofiar” tegorocznej aury jest trawa, zwłaszcza ta świeżo zasiana, która teraz, na początku cyklu wegetacyjnego, potrzebuje większej uwagi opiekuna.

3 proste zasady podlewania trawnika, aby był idealnie zielony

Podlewać rano czy wieczorem? Ile razy w ciągu tygodnia? Konkretne wskazówki pomogą ci uzyskać ogród jak marzenie. O trzech ważnych zasady obowiązują przy prawidłowym podlewaniu trawnika mówi ekspert.

Jak uzyskać efekt angielskiego trawnika

Wraz z otwarciem nowego sezonu w ogrodach nadchodzi czas trawników, które będą zdobić posesję i ogród przez całe lato aż do późnej jesieni, stając się dodatkowym, naturalnym pokojem. Ich prawidłowa, systematyczna, pielęgnacja sprawi, że trawa będzie się stale odradzać, gęstnieć, tworząc coraz dorodniejszy soczysto-zielony dywan. Warto także pamiętać, że przysłowiowy angielski trawnik to trawnik gęsty i silny, regularnie koszony, podlewany i nawożony przez lata.

Wybudź swój trawnik ze snu zimowego

Trawnik to żywa społeczność roślin. Ciągły rozwój i zmiany pór roku pozostawiają na nim ślady, które regularnie należy usuwać. Powszechnym zjawiskiem jest wytwarzanie się warstwy filcu w ciągu roku. Zarówno powierzchniowy, jak i podpowierzchniowy filc na trawniku jest szkodliwy dla jego rozwoju, ponieważ ogranicza przepływ wody, powietrza i składników odżywczych do gleby. Po okresie zimowego snu gleba odmarza, a świeże, młode i zielone pędy trawy zaczynają rosnąć. To znak, że najwyższa pora na przygotowanie trawnika do wiosenno-letniego sezonu.

Przytnij żywopłot. Będzie zdrowszy

Hałas, kurz, ciekawskie spojrzenia – zielony parkan chroni nas przed tym wszystkim. Żeby jednak mógł się odpowiednio wywiązywać ze swojej roli, musimy starannie o niego zadbać. Szczególnie ważne jest odpowiednie „strzyżenie”. Kiedy, w jaki sposób i czym wykonywać takie cięcie? Oto garść fachowych podpowiedzi.

Podstawowe zasady zakładania rabat kwiatowych

Trudno wyobrazić sobie ogród bez pięknych rabat kwiatowych. Dobrze zaprojektowane i wypielęgnowane są prawdziwą dumą właścicieli. Aby praca przy zakładaniu rabat była prawdziwą przyjemnością warto zaopatrzyć się w zestaw nowych narzędzi do pielęgnacji małych roślin. Dobrze dobrane narzędzia plus nasza kreatywność to gwarantowany efekt w postaci zachwycających rabat. Do dzieła!


Stron: 33 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  7 8 9 10 11  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 469

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >