Pielęgnacja ogrodu warzywnego
Zadbany ogród jest ozdobą każdego domu. Oprócz funkcji estetycznej może także spełniać cele praktyczne, jeśli tylko zaplanujemy w nim miejsce na rabatki warzywne czy z ziołami.
Czytaj dalej
Przydomowa uprawa ulubionych warzyw i ziół to prosty sposób na świeże i ekologiczne produkty w naszej kuchni. Stworzenie, a następnie pielęgnacja ogródka warzywnego nie jest trudne ani nie wymaga dużego wysiłku. Najważniejsze w tym przedsięwzięciu są wybór miejsca, przygotowanie gleby i regularne podlewanie oraz odchwaszczanie. „Miejsca w ogrodzie, w których chcemy uprawiać warzywa czy zioła, muszą być odpowiednio przygotowane. Gleba wymaga spulchnienia, dotlenienia i dożywienia, by stworzyć roślinom jak najlepsze warunki do wegetacji. W przeciwnym przypadku – nasze uprawy i wysiłek w nie włożone zostaną zmarnowane a efekty – raczej mizerne lub żadne.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon.
Czytaj również: Kosiarki samojezdne
Pierwszym krokiem do stworzenia ogródka warzywnego jest wybór odpowiedniego zakątka. „Najlepiej, jeśli uprawę warzyw zaplanujemy w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru, z żyzną, przepuszczalną i szybko nagrzewającą się glebą.” – radzi Lidia Tokarska. „Następnie wybrany teren należy dokładnie oczyścić z resztek roślinnych i kamieni. Kolejnym krokiem powinno być przemieszanie warstwy rodzimej gleby. Tę czynność, wymagającą wysiłku fizycznego, najłatwiej jest wykonać glebogryzarką, dzięki której szybko i sprawnie spulchnimy ziemię i ją dotlenimy.”
Warto także w dalszej kolejności przeprowadzić analizę gleby, by określić odczyn pH i zawartość składników pokarmowych NPK. W celu użyźnienia podłoża najlepszym rozwiązaniem jest rozścielenie kompostu, który polepsza właściwości sorpcyjne gleby i ogranicza wypłukiwanie nawozów. Zależnie od odczynu pH podłoża – można także przeprowadzić wapnowanie, którego efektem jest polepszenie struktury gruzełkowej gleby i zwiększenie stopnia jej dotlenienia. Zastosowanie nawozów przed siewem nasion zależy od potrzeb i właściwości gleby. W końcowym etapie tworzenia ogródka warzywnego należy podłoże przemieszać – wygodnie jest zastosować do tego celu glebogryzarkę, do której można dołączyć bronę i w ten sposób jednym zabiegiem spulchnić i wyrównać teren. Po odczekaniu aż podłoże osiądzie, co możemy przyspieszyć podlewaniem, grabimy teren, siejemy lub sadzimy warzywa i zioła.
Glebogryzarka – wielofunkcyjny asystent ogrodnika przez cały rok
Glebogryzarka to urządzenie, którym wykonujemy w ogrodzie pracę od podstaw – dosłownie i w przenośni. Skutecznie zastępując łopatę i wspierając siłę naszych mięśni, służy przede wszystkim do pielęgnacji gleby: przekopywania, spulchniania i napowietrzania. „Glebogryzarka umożliwia nam sprawne, łatwe i szybkie wykonanie prac w ogrodzie, które wymagają dużego wysiłku fizycznego. Dzięki niej przygotowujemy glebę pod siew jak i do sadzenia roślin - zakładania warzywnika, zielnika czy rabat kwiatowych. Może być ona wykorzystywana przez cały rok poza okresem kiedy gleba jest zmarznięta lub bardzo silnie przesuszona .” – mówi Lidia Tokarska, praktyk i ekspert OSTO. Można nią szybko i łatwo wspomagać walkę z chwastami jednorocznymi, mieszać nawozy naturalne czy sztuczne z glebą, rozdrabniać grudy po orce, a z podłączonymi przystawkami jak pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków, lemiesz do odśnieżania, ma znacznie szersze zastosowanie i pełni rolę urządzenia wielofunkcyjnego.
Czytaj również: Nowoczesna technologia narzędzi ogrodowych
Czy wiesz jakiej glebogryzarki potrzebujesz?
Nasze zadowolenie z pracy z glebogryzarką zależy od kilku czynników, ale najpierw warto zadać sobie parę pytań, by się upewnić, że posiadane urządzenie jest właściwe do naszych potrzeb lub, jeśli zakup glebogryzarki dopiero planujemy, jaką maszynę powinniśmy wybrać.
„Nabycie glebogryzarki jest pewnego rodzaju inwestycją, ponieważ urządzenie ma nam służyć przez kilka lat. Na pewno powinna być niezawodna, wydajna, solidna i łatwa w obsłudze jak i serwisowaniu. Ale dobrze jest też zastanowić się i odpowiedzieć sobie na pytanie do czego konkretnie to urządzenie będzie nam służyć.” – radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment. ” Czy będziemy uprawiać niewielkie i wąskie rabaty w ogródku czy warzywniku, czy raczej większe? Na jakiej glebie będziemy pracować? Czy potrzebujemy niewielkiego urządzenia do podstawowych prac w ogrodzie czy raczej wielofunkcyjnego, którego szersze zastosowanie zapewni nam wykorzystywanie go do dodatkowych prac przez cały rok. Podsumowując, przy wyborze glebogryzarki warto wziąć pod uwagę moc silnika, szerokość roboczą, możliwość regulacji rączek i zmiany biegów oraz opcje różnych zastosowań.”
- Szerokość części roboczej
Szerokość robocza glebogryzarki z góry określa wielkość powierzchni, na której dany model najlepiej się sprawdza. Urządzenia typu Honda FG110 o szerokości roboczej 23 cm są wygodne do pracy na niewielkich i wąskich powierzchniach, jak ogródki, przydomowe warzywniki, a także w szklarnie i tunele. Jeśli potrzebujemy glebogryzarki, którą można zastosować zarówno na dużych jak i mniejszych powierzchniach – warto wybrać urządzenie o uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm, np. Honda F220. Najwygodniejszym jednak rozwiązaniem jest regulowana szerokość robocza, która umożliwia dostosowanie urządzenia do warunków, np. w profesjonalnych glebogryzarkach Honda FJ500 szerokość roboczą można ustawiać w 3 rozmiarach: 35, 63 i 90 cm. Warto również zwrócić uwagę budowę i kształt ostrza części roboczej, ponieważ od tego zależy sposób w jaki zęby zagłębiają się w ziemię.
- Moc silnika
Moc silnika jest jednym z ważniejszych kryteriów doboru glebogryzarki, ponieważ urządzenie to musi zmierzyć się z różnymi rodzajami gleby i wykonać ciężką pracę. Im wyższa moc silnika, tym większa wydajność i niezawodność urządzenia. Przykładem takiego silnika jest Honda GX160H1 mocy maksymalnej 4,8 KM / 3,6 kW z udoskonalonym zapłonem elektronicznym, w który wyposażono nowe profesjonalne glebogryzarki Honda FJ500.
- Opcje zmiany parametrów pracy
Możliwość zmiany parametrów pracy oznacza zwiększoną efektywność urządzenia, łatwość obsługi i lepszą jakość wykonywanych czynności. Opcja zmiany prędkości obrotowej ostrzy jest wygodnym rozwiązaniem umożliwiającym dostosowanie trybu pracy do rodzaju gleby. Im większa jest prędkość obrotowa, tym mniejsze kęsy kroi bęben maszyny, a im prędkość jest większa - tym drobniej rozdrobniona będzie gleba po zabiegu.
- Wielozadaniowość
Jeśli potrzebujemy maszyny do wykonywania wielu różnych prac – najlepiej jest wybrać glebogryzarkę współpracującą z innymi urządzeniami. Dzięki takiemu rozwiązaniu dysponujemy, wedle potrzeb, dodatkowo wertykulatorem, aeratorem, pługiem do orki, kultywatorem, obsypnikiem do ziemniaków i odśnieżarką, a glebogryzarka, urządzenie podstawowe, pracuje dla nas przez okrągły rok.
- Regulacja uchwytu rączek
Regulacja rączek jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Ułatwia obsługę urządzenia dzięki lepszemu dostosowaniu się do warunków pracy. Odpowiednie ustawienie kąta rączek jak w przypadku FJ500DER umożliwia operatorowi glebogryzarki łatwe poruszanie się obok maszyny i lepsze nadzorowanie efektów pracy. Natomiast regulacja wysokości rączek, możliwa w modelach Honda FJ500, pozwala na ich dostosowanie do wzrostu operatora i jednocześnie do stopnia zagłębiania się zębów w glebie.
- Łatwość transportu
Atutem każdego urządzenia jest łatwość jego przenoszenia i przemieszczania się z nim podczas i po zakończeniu pracy jak i transportu w inne miejsce. Warto zatem zwrócić uwagę na wagę urządzenia oraz wyposażenie w koło transportowe. Niektóre niewielkie modele Honda jak FG110 z powodzeniem mogą być przewożone w bagażniku samochodu osobowego, zaś większość innych glebogryzarek posiada koło transportowe, które składa się w trakcie pracy.
Glebogryzarka wielozadaniowa
Wiele osób potrzebuje urządzeń kompleksowych, którymi mogą wykonywać różnorodne prace na terenie wokół domu i w ogrodzie przez cały rok. Takim właśnie wygodnym rozwiązaniem jest glebogryzarka Honda F220, która dzięki możliwości podłączenia do niej innych urządzeń staje się maszyną wielozadaniową: w sezonie wiosenno-letnim może być stosowana jako wertykulator i aerator, a zimą – jako odśnieżarka. Dodatkowo, wyposażenie jej w koła umożliwia podłączenie pługu do orki, kultywatora do spulchniania ziemi czy obsypnika do ziemniaków.
Uniwersalna szerokość robocza 45 cm sprawia, że F220 z powodzeniem może być stosowana na małych jak i dużych powierzchniach. Silnik Honda GXV 57 o mocy 2 KM, bęben z 4 zestawami ostrzy oraz zbiornik paliwa o pojemności 0,67 l zapewniają wydajną pracę, zaś regulowane ergonomiczne rączki podwyższają komfort obsługi. Glebogryzarka została również wyposażona w blokadę bezpieczeństwa. Jej niewielkie rozmiary, składane rączki i specjalny uchwyt znacznie ułatwiają transport i przechowywanie.
Ekologiczna i mała glebogryzarka w przydomowym ogródku
Idealną do pracy na niewielkich i wąskich powierzchniach – w ogródkach i przydomowych warzywnikach, a także w szklarniach i tunelach - jest glebogryzarka Honda FG110 o szerokości roboczej 23 cm. Przeznaczona jest do spulchniania ziemi, mieszania nawozów z glebą, do zakładania i pielęgnacji rabat kwiatowych oraz nasadzeń krzewów ozdobnych. Doskonale sprawdza się przy rekultywacji uszkodzonych fragmentów trawnika. Jest bardzo łatwa w obsłudze dzięki umieszczeniu silnika o mocy 1 KM pionowo nad nożami co powoduje, że urządzenie zagłębia się w ziemi bez dużego wysiłku użytkownika. Jej niewielki rozmiar i waga 13 kg umożliwiają sprawne przenoszenie i przewożenie w bagażniku samochodowym.
Glebogryzarka Honda FG110 jest również urządzeniem przyjaznym dla środowiska. Jej mini 4-suwowy silnik spełnia najbardziej restrykcyjne normy obowiązujące w Unii Europejskiej oraz USA. Ma obniżony poziom emisji spalin, a jego niski dźwięk nie zakłóca ciszy otoczenia. Silnik ten zużywa także mniej paliwa i nie wymaga przygotowywania mieszanki olejowo-benzynowej. W 2012 r. glebogryzarka Honda FG110 została wyróżniona przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów jako wyrób najwyższej jakości, spełniający wymagania stawiane przez profesjonalistów.
Profesjonalne glebogryzarki dla każdego
Ogrodnicy zajmujący się ogrodem amatorsko, ale na poziomie zaawansowanym, profesjonalni ogrodnicy, właściciele małych gospodarstw ogrodniczych i rolnych potrzebują glebogryzarek innego kalibru – wydajnych z silnikiem o dużej mocy, solidnych i łatwych w obsłudze. Do takich właśnie urządzeń należą glebogryzarki Honda z serii PROFI, w tym dwa nowe w bieżącym roku modele - FJ500 SER i FJ500 DER. Maszyny te doskonale sprawdzają się w przestronnych ogrodach, uprawach roślin ozdobnych, szkółkach drzew, zakładach ogrodniczych. Służą do przygotowania gleby pod siew, wysadzania rozsad, wymieszania podłoża z nawozami lub kompostem, spulchniania gleby w międzyrzędziach.
„Nowe modele powstały na bazie profesjonalnej maszyny F501 i zostały udoskonalone o kilka nowych rozwiązań technicznych, tak by w jeszcze większym stopniu spełniać potrzeby indywidualnych właścicieli ogrodów i profesjonalistów. Wprowadzone innowacje techniczne dotyczą głównie silnika, kształtu zębów pracy, regulacji szerokości roboczej i możliwości regulacji rączek.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce.
- Silnik – przyjazny dla środowiska silnik 4-suwowy GX160H1 o mocy maksymalnej 4,8 KM / 3,6 kW z udoskonalonym elektronicznym zapłonem. Dzięki wprowadzonym zmianom zwiększono wydajność maszyny, niezawodność i komfort obsługi.
- Część robocza – ostrzom i tarczom ochronnym nadano nowy kształt, dzięki czemu zęby łatwiej zagłębiają się w ziemię i są zabezpieczone przed zatykaniem się ziemią. Innowacyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie tzw. wrzeciona pomiędzy zęby, co znacznie ułatwia czyszczenie części roboczej i umożliwia regulację jej szerokości.
- Regulacja szerokości roboczej – część roboczą można ustawić w 3 szerokościach roboczych: 35, 63 i 90 cm. Umożliwia to dostosowanie urządzenia do warunków pracy i powierzchni.
- Osie – w modelach tych zastosowano sześciokątne osie, które z jednej strony minimalizują zużycie wału, a z drugiej – stwarzają możliwość podłączania większej liczby akcesoriów. Nowy kształt osi zwiększa również wytrzymałość ostrzy i w znacznym stopniu stabilizuje kierowanie maszyną.
- Gaźnik z kranikiem spustowym – kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem na rynku jest zastosowanie kranika spustowego w gaźniku, co ułatwia usunięcie paliwa przed dłuższym przechowywaniem glebogryzarki. Dodatkowo, wysokie umiejscowienie wlotu powietrza powoduje, że powietrze trafiające do silnika jest bardziej czyste co zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji.
- Regulacja rączek – w obydwu nowych modelach istnieje możliwość regulowania pozycji rączek, dzięki czemu obsługa maszyn staje łatwiejsza i lepiej dostosowana do warunków pracy. W wersji FJ500SER użytkownik może ustawić wysokość rączek odpowiednio do wzrostu oraz głębokości pracy w glebie – w sumie maszyna posiada 5 stopni wysokości. W wersji FJ500DER dodatkowo można jeszcze ustawić kąt rączek, co zapewnia wygodniejszy sposób pracy, a operator glebogryzarki może nadzorować efekty idąc obok maszyny.
Nowe modele glebogryzarek zostały również wyposażone w biegi do przodu i tyłu, dzięki czemu maszyna jest łatwa w manewrowaniu i umożliwia dostosowanie prędkości do rodzaju gleby i panujących warunków pracy. Natomiast w modelu FJ500DER dodatkowo zamontowano koło transportowe, składane podczas pracy, ale bardzo ułatwiające przemieszczanie maszyny.
Źródło: COMUNICAT / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...