Pielęgnacja roślin

Pielęgnacja roślin

Pielęgnowany ogród cieszy oko każdego ogrodnika. Zdrowo rozwijające się rośliny napawają dumą, a soczysto zielony trawnik wzbudza zazdrość wśród sąsiadów. Jednak zdrowe rośliny ciężko utrzymać nie opryskując ich środkami ochronnymi.



Opryskiwacze w służbie zdrowym roślinom



Przed podjęciem prac opryskowych należy wszystko odpowiednio zaplanować. Warto również wyposażyć się w urządzenia bezpieczne dla użytkownika oraz roślin. GARDENA radzi jak przeprowadzić prace opryskowe bezpiecznie dla roślin i użytkowników ogrodu.



Zanim rozpoczniemy opryskiwanie roślin w ogrodzie i mieszkaniu musimy pamiętać o dwóch sprawach – bezpieczeństwie domowników, w tym również zwierząt domowych oraz bezpieczeństwie samych roślin. Jeżeli przeprowadzimy opryski w trakcie silnego wiatru, możemy przez przypadek przenieść środek na rośliny lub zwierzęta, którym dany preparat może zaszkodzić. W efekcie wyrządzimy więcej szkody niż pożytku.
 

 

 

Czytaj również: Niezawodni pomocnicy – opryskiwacze

 


Kiedy najlepiej dokonać oprysku roślin?


Dobór odpowiedniego okresu do opryskiwania roślin to podstawowy punkt w naszym planie oprysków. Ważne są również warunki atmosferyczne panujące w trakcie tego procesu. Wszystkie warunki, które powinny zostać spełnione w trakcie zabiegów opryskowych są z reguły określone na etykiecie preparatu. Warto więc dokładnie przeczytać opis przed przystąpieniem do pracy. Wysoka temperatura w ogrodzie może spowodować ulatnianie się substancji aktywnych ze środka, co przełoży się na mniejszą skuteczność oprysków. Warto przed opryskaniem roślin – szczególnie latem – spojrzeć na termometr ogrodowy. Podobnie jest w przypadku opadów deszczu lub w momencie, w którym rośliny pokryte są rosą. Jeżeli deszcz nastąpił po opryskiwaniu roślin i spłukał preparat z liści, należy przeprowadzić zabieg od początku - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.


Pora dnia, w której planujemy dokonać oprysku roślin również jest bardzo istotna. Poranek i wieczór to najlepszy czas na tego typu prace. Wówczas wiatr wieje delikatnie, temperatura jest najniższa, wilgotność wysoka, a brak bezpośredniego oddziaływania promieni UV sprzyja preparatom, które są na nie mało odporne. W efekcie tworzy to idealne warunki do opryskiwania roślin. Środek ochronny pozostaje na roślinie i zostaje wchłonięty w całości.

 

 

 

Czytaj również: Darń rolowana i jej zastosowanie

 



Jaki preparat wybrać?


 Warto inwestować w preparaty organiczne. Należy pamiętać, że środki z olejkami mineralnymi zabijają insekty, a z dodatkiem siarki i miedzi – wyniszczają grzyby. Jeżeli planujemy opryski z zastosowaniem obu preparatów należy wykonać je z co najmniej jednomiesięcznym odstępem. Dobór i częstotliwość oprysków są uzależnione od problemów z jakimi zmagają się rośliny. Pierwsze opryski z użyciem środków bez olejków mineralnych należy przeprowadzić już zimą. Kolejny oprysk należy przeprowadzić zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki. W trakcie kwitnienia rośliny nie należy przeprowadzać oprysków z uwagi na pracę pszczół, którym opryski mogą zaszkodzić.



Komfortowe opryskiwacze


 Narzędzia, którymi będziemy przeprowadzać opryskiwanie są równie ważne jak wybór odpowiednich preparatów. Wybór bezpiecznego opryskiwacza, który przyda się w domu i ogrodzie to priorytet. Miłośnikom ogrodów przypadnie do gustu ręczny opryskiwacz GARDENA Comfort. Dzięki niemu w prosty sposób zwiększymy wilgotność w pomieszczeniu, co wpłynie korzystnie na rozwój roślin. Biorąc pod uwagę, że niemal 98% wody wyparowuje przez powierzchnię liści, opryskiwanie ich jest bardzo istotne. Opryskiwacz ciśnieniowy GARDENA na wózku pozwala na transport 5 litrowego opryskiwacza. Dzięki niemu bardzo łatwo dotrzemy z preparatem do każdej rośliny w ogrodzie. Dla wymagających ogrodników polecamy opryskiwacz plecakowy GARDENA Comfort, który sprawdzi się w dużych ogrodach. Wygodny do opryskiwania krzewów owocowych oraz winorośli. Wyposażony został w teleskopową lanca zraszająca z regulowaną metalową dyszą, która zapewnia duży promień zraszania.



Źródło: compress / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 631

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >