Pielęgnowanie roślin pokojowych

Pielęgnowanie roślin pokojowych

Należy pamiętać, że w naturze rośliny nie rosną w pojemnikach, musimy więc co jakiś czas przeprowadzać pewne zabiegi niezbędne dla ich zdrowia i regulujące ich wzrost. Czytaj dalej

 

 Pierwszym krokiem jest z nich jest przesadzenie roślin, zapewniające zdrowy system korzeniowy. Trzeba się upewnić, czy taka roślina wymaga przesadzenia, które jest konieczne, gdy bryła korzeniowa stanowi zbitą masę korzeni niemal całkowicie przerastających ziemię. Czasami można to odgadnąć patrząc po prostu na roślinę. Jeśli nie otworzy ona przyrostów na wiosnę lub gdy korzenie przerastają przez otwór odpływowy w doniczce oznacza to, że nie ma dłużej na co czekać, tylko należy jak najszybciej zabrać się do przesadzenia rośliny. Można również upewnić się o konieczności przesadzenia, wyjmując ostrożnie roślinę z doniczki i oglądając korzenie. 

 

 

Czytaj również: Jakie kwiaty na balkonie będą ładnie pachnieć?

 

Przesadzanie


 Przed przesadzeniem należy daną roślinę dobrze podlać i pozwolić na odsączenie nadmiaru wody. Za to przez dwa lub trzy dni po przesadzeniu nie należy już rośliny podlewać, bo w ten sposób pobudza się korzenie do wrośnięcia w warstwę nowego podłoża w poszukiwaniu wilgoci. Nie wolno też zapominać, że świeżo przesadzone rośliny należy ochronić przed światłem słonecznym. Najlepszy po przesadzeniu będzie dla nich półcień.

  Niektórym z roślin, zwłaszcza tym szybko rosnącym, sam fakt przesadzenia nie zapewni dostatecznego zaopatrzenia w składniki pokarmowe. Czasami również przesadzenie bardzo dużych roślin w nowe miejsce jest po prostu niemożliwe. Wówczas konieczne jest ich dokarmianie w okresie wzrostu i kwitnienia. Najłatwiej jest zasilać takie rośliny roztworem składników pokarmowych, tym bardziej że w sklepach ogrodniczych można bez problemu dostać nawozy płynne przeznaczone dla roślin pokojowych. Nie można jedynie przesadzać z ich dawkowaniem, bo wtedy zamiast pomóc roślinie, jedynie ją osłabią.

 

Przycinanie


  Większość wszelkiego rodzaju roślin wymaga również regularnego przycinania. U niektórych z nich jest to zabieg typowo kosmetyczny i ma jedynie na celu poprawę wyglądu rośliny. Chodzi po prostu o usuwanie przekwitłych kwiatów. Głównie jednak przycinanie ma inne swoje powody. Głównie stymuluje ono proces kwitnienia. Cięcie należy zawsze wykonywać pewną ręką, przy użyciu ostrego noża lub jeszcze lepiej sekatora. Usunięcie wierzchołka rośliny sprawi, że zużyje ona swoją energię na tworzenie nowych kwiatów i bocznych pąków. Podobny efekt może dać w niektórych przypadkach także trzymanie roślin w doniczkach nieco dla nich za małych. 

 

kwiaty doniczkowe pielęgnacja

 

Czytaj również: Kaktusy (Cactaceae Juss) i niektóre sukulenty

 

Kiedy podlewać roślinę


 Doniczkowe roślinki częściej gniją z powodu nadmiaru wody niż z jakichkolwiek innych przyczyn. Warto dlatego poznać kilka zasad, które mogą okazać się pomocne w ich nawadnianiu.

 Przed podlaniem zawsze należy sprawdzić ziemię palcami, czy jest już sucha. Należy wsunąć je nieco głębiej, żeby nie okazało się że gleba jest wilgotna tuż pod powierzchnią, a jedynie na wierzchu sucha. 

 Trzeba też pamiętać, że rośliny potrzebują mniej wody w zimie, a najwięcej na wiosnę i latem, zwłaszcza gdy na dworze panują upały. 

 Lepiej jest też unikać podlewania ''często i po trochu''. Bardziej korzystne dla rośliny będzie dobre nawilgotnienie, a później pewien okres suchszy, bo pozwoli to na wniknięcie powietrza do ziemi. To najlepszy sposób na umożliwienie roślinie oddychania i pobierania wody.

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 262

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >