Pierwsze oznaki wyhamowania na rynku mieszkaniowym

Pierwsze oznaki wyhamowania na rynku mieszkaniowym

Zgodnie z danymi GUS w maju można zauważyć spadek dwóch istotnych wskaźników mieszkaniówki, czyli wydawanych pozwoleń oraz rozpoczętych budów. Czytaj dalej

 

 Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w ujęciu rocznym w kwietniu kształtowała się na blisko 24% plusie, z kolei w maju br. zanotowano spadek o 6,3%. Średnia dynamika liczona od początku 2012 r. w przypadku wydanych pozwoleń na budowę jest jednak nadal dodatnia i wynosi 5,3% (r/r). Podobną sytuację mamy w przypadku rozpoczętych budów. W maju br. rozpoczęto budowę o 4,2% mieszkań mniej niż w analogicznym okresie 2011 r.

 

Czytaj również: Czy dekoniunktura jest szansą dla inwestorów?

 

W okresie styczeń-maj rozpoczęto budowę około 67 tys., czyli o 5,1% więcej, licząc rok do roku. Spadki te są wynikiem zmian prawnych (między innymi wejściem w życie ustawy deweloperskiej) jakie nakładają na deweloperów szereg nowych obowiązków. Duża część deweloperów w I kw. 2012 dążyła do rozpoczęcia procesu sprzedaży lub przedsprzedaży jak największej liczby inwestycji przed wejściem w życie nowej ustawy 29 kwietnia 2012 roku. W ciągu 4 miesięcy 2012 roku grupa ta oddała do użytku 17,6 tys. mieszkań, czyli o 59,7% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

 

Na rynek mieszkaniowy w najbliższym czasie w głównej mierze będą miały wpływ wspominane zmiany prawne, ograniczenia w programie „Rodzina na swoim”, jak i panująca już od dłuższego czasu na rynku mieszkaniowym nadwyżka podaży. Poza tym niepewna sytuacja gospodarcza jaka krąży nad strefą EURO potęguje rosnąca ostrożność klientów przy zaciąganiu długoterminowych zobowiązań, co także odbije się na danych z rynku nieruchomości za kolejne kwartały 2012 i 2013 roku. Na dalszy rozwój sektora mieszkaniowego może wpłynąć również ruszający od przyszłego roku innowacyjny program wsparcia energooszczędnego budownictwa, którego pula wyniesie 300 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGiW) chce dotować budowę mieszkań i domów energooszczędnych w latach 2013-2018.

 

Czytaj również: Budowa centrum handlowego


Biorąc pod uwagę szereg tych czynników ASM szacuje, iż w kolejnych miesiącach 2012 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania znacznie wyhamuje. Według danych publikowanych przez GUS, w okresie styczeń-maj 2012 r. oddano do użytkowania 56,5 tys. mieszkań, tj. więcej o 23,6% niż w 2011 r., jednakże dynamika ta do końca roku zmniejszy się do 5,8% (r/r). Oznacza to, iż w 2012 roku liczba nowych mieszkań wzrośnie do poziomu 138,7 tys.

 

Wykres. Mieszkania oddane do użytkowania w latach 2007- 2012*

 

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką perspektywą prognoz budownictwa na najbliższe lata.  Najnowsza edycja raportu PROGNOZY ROZWOJU RYNKU BUDOWLANEGO 2012-2013 przedstawi również obecną i przyszłą sytuację makroekonomiczną kraju, kondycję i prognozy sektora budownictwa jako całości, prognozy rozwoju mieszkalnictwa w podziale na indywidualne oraz przeznaczone na sprzedaż i wynajem, a także przybliży trendy rozwoju polskiego budownictwa w szczegółach, jak i na tle innych krajów UE.

 

2012-07-03
Źródło: ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 272

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >