Platforma robocza nożycowa - podnośnik niezastąpiony w pracy na wysokości
Gdy potrzebne jest urządzenie, które z łatwością poradzi sobie w unoszeniu pracowników na duże wysokości robocze, z pomocą przychodzi platforma robocza. Ten zaawansowany i nowoczesny podnośnik ma za zadanie bezpieczny transport pionowy ludzi wraz z niezbędnymi im do pracy akcesoriami czy narzędziami. Jak to możliwe, że Twoja firma do tej pory korzystała wyłącznie z przestarzałych i niepraktycznych rusztowań? Sprawdź już teraz, co daje praca na platformie roboczej i gdzie można ją wykorzystywać.
Czytaj dalej
Platforma robocza - krótka charakterystyka
Platformy robocze to rodzaje zaawansowanych podnośników teleskopowych z napędem mechanicznym w opcji z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. W wersji nożycowej platformy robocze zbudowane są w charakterystyczny sposób: podest, na którym stają pracownicy, wyposażony w barierki i antypoślizgową unoszony jest za pomocą dwóch par skrzyżowanych teleskopowych ramion. To właśnie ich konstrukcja przypomina nożyce i stąd wzięło się określenie "nożycowe" odnoszące się do tego typu platform.
Możliwości podnośników nożycowych
Jakie parametry posiadają przeciętne platformy nożycowe? Możliwości sprzętowe zależne są od konkretnego modelu urządzenia, jednak standardowo podnośniki nożycowe dysponują maksymalnym podnoszeniem na poziomie około 8 do 16 metrów. W praktyce oznacza to, że te najbardziej zaawansowane mogą sięgać bez problemu nawet na wysokość 5-tego piętra.
Maksymalne obciążenie dla tego typu platform jest jednak znacznie mniejsze niż np. dla wózków jezdniowych podnośnikowych, głównie z uwagi na całkowicie odmienne funkcje tych urządzeń. Udźwig platformy to 200 - 300 kg, co pozwala na transport pionowy 1 do 3 pracowników (przed rozpoczęciem operacji unoszenia platformy należy zapoznać się z instrukcją obsługi i nie przekraczać wskazanego dla urządzenia udźwigu maksymalnego ani też dopuszczalnej ilości pracowników znajdujących się w jednym czasie na podeście.
Czytaj również: Gaśnica ABF – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Zastosowanie platform roboczych nożycowych
W jakich branżach i miejscach korzystać można z platform roboczych? W których czynnościach okazują się one przydatne? Gdzie poradzą sobie najlepiej?
Jak wiadomo, podnośniki nożycowe wykorzystywane są w pracy na dużych wysokościach. Chcąc jednak skorzystać z ich pomocy należy mieć świadomość tego, że dla ich przemieszczania się istotne są uwarunkowania przestrzenne. Konstrukcja zwyżek sprawia, że nie mają one możliwości ominięcia ewentualnych przeszkód i muszą znaleźć się bezpośrednio pod miejscem docelowym, do którego unieść mają pracowników na platformie. W ich przypadku możliwy jest tylko i wyłącznie ruch góra-dół.
Platformę roboczą nożycową wykorzystać można do pracy w branżach takich jak:
● budownictwo (remonty, wykończenia, ocieplenia, tynki, malowanie, elewacje),
● utrzymanie porządku na zewnątrz i wewnątrz budynków (mycie elewacji, mycie okien i dużych szklanych szyb/powierzchni, dbanie o orynnowanie, a także zieleń),
● podczas prac konserwacyjnych - wymiana żarówek w halach, drobne naprawy itp.,
● w trakcie montażu instalacji elektrycznej, a także w innego rodzaju zajęciach, gdzie konieczne jest dotarcie w krótkim czasie na duże wysokości w celu wykonania konkretnego zadania.
Drabina, rusztowanie czy platforma robocza samojezdna
Czy platforma robocza nożycowa to urządzenie, które wyparło już tradycyjne drabiny oraz rusztowania? I tak i nie. Wszystko zależy od intensywności pracy i wymagań zleceniodawcy. W przypadku, gdy wykonanie zadania odbywa się na wysokości do np. 2 metrów - nie ma sensu decydować się na pojazdy z mechanicznym napędem - zazwyczaj wystarczy skorzystać z drabiny lub też tradycyjnego rusztowania (konstrukcja sprawdza się także przy większych wysokościach). Jednak należy koniecznie pamiętać, iż rozłożenie i złożenie rusztowania pochłania sporo czasu, nie ma także możliwości szybkiej zmiany miejsca jego ustawienia. Wykorzystanie platformy samojezdnej, która posiada własny napęd otwiera znacznie więcej możliwości, przyśpiesza i ułatwia pracę.
Dodatkowym atutem jaki posiada platforma robocza jest fakt, że do jej zastosowania wystarczy zaledwie jedna osoba, która może sterować urządzeniem zdalnie z kosza. Samodzielne rozkładanie rusztowania, wykonanie zlecenia a następnie złożenie konstrukcji byłoby bardzo męczące a dla niektórych wręcz niemożliwe.
Platformy robocze - rodzaje
Warto wspomnieć jeszcze o tym, że wśród platform roboczych znajdziemy nie tylko podnośniki nożycowe ale istnieje również druga kategoria podestów jaką są podesty koszowe, które to sprawdzają się lepiej w sytuacji, gdy aby dotrzeć do danego miejsca konieczne jest pokonanie przeszkód, które znajdują się bezpośrednio pod nim. Mogą to robić dzięki teleskopowemu ramienia: wysuwanemu lub łamanemu.
Poza powyższym podziałem podnośniki koszowe, podobnie jak platformy robocze nożycowe dzielimy następnie na dwie podkategorie zależące od napędu: elektryczne (wyposażone w akumulator) lub spalinowe (z napędem benzyna lub Diesel).
Podsumowanie
Platforma robocza nożycowa wyposażona w napęd mechaniczny to nowoczesne, zaawansowane urządzenie, które sprawdza się w wielu branżach. Wygoda użytkowania i szybkość unoszenia pracowników na dowolną wysokością stawiają ją na znacznie lepszej pozycji niż tradycyjne, montowane rusztowania.
Dzięki podnośnikom nożycowym wykonywanie zadań na dużych wysokościach przebiega szybko, sprawnie i bezpiecznie - a o to przecież chodzi większości przedsiębiorców.
Czytaj również: Trwałe mocowanie z tworzywowym kołkiem rozporowym
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 381 Grupa: Budowa i re... Akurat tak się składa, że w kwestii wyboru dobrej i solidnej bramy garażowej możemy pomóc, zajmujemy się tym na co dzień, zobaczcie na Hemos.pl w razie pytań je...
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...