Płyta ażurowa - nawierzchnia biologicznie czynna

Płyta ażurowa - nawierzchnia biologicznie czynna

Troszcząc się o środowisko naturalne oszczędzamy wodę i prąd, segregujemy śmieci, a na zakupy chodzimy z płócienną torbą. Jednak o ekologii możemy pomyśleć również wtedy, gdy planujemy nową nawierzchnię na naszej posesji. Czytaj dalej

 

Najczęściej urządzając ogród czy podjazd korzystamy z kostki brukowej lub płyt tarasowych. Do wyboru mamy tu bowiem całe mnóstwo kształtów, barw i rodzajów wykończenia powierzchni. Jednak jeśli mamy zamiar zrobić ukłon w stronę natury warto pomyśleć o płytach ażurowych. Są one nie tylko przyjazne naturze, ale dzisiaj również wyjątkowo efektowne.

 

 

Nawierzchnia ułożona z takich płyt jest w znacznym stopniu biologicznie czynna, co ma szczególne znaczenie w miejscach, gdzie deszczówka powinna szybko wsiąkać w podłoże. Ażurowa nawierzchnia nie ogranicza wsiąkania wody w glebę i zapewnia roślinom lepsze warunki rozwoju. Dużą zaletą jest także możliwość naturalnego odwodnienia terenu i filtracji gruntu przez wodę. Dzięki temu, że wody opadowe wsiąkają częściowo w ziemię, zmniejsza się zagrożenie zalania budynku i niżej położonych na posesji (lub w jej pobliżu) terenów.

 

 Czytaj również: Alternatywne płyty tarasowe

 

Płyty ażurowe są idealnym rozwiązaniem w miejscach, w których chcemy uniknąć „wybetonowania” dużych powierzchni terenu. Doskonale nadają się więc na podjazdy, ścieżki ogrodowe oraz parkingi. Świetnie komponują się z zielenią każdego ogrodu zapewniając mu estetyczny wygląd. Wewnętrzne przestrzenie po wypełnieniu ich trawą, drobnym kamieniem bądź grysem sprawiają, że płyty ażurowe są właściwym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy szukają ekologicznych i trwałych rozwiązań.

 

 

Na rynku budowlanym jest coraz większy wybór atrakcyjnych wzorów płyt ażurowych. Przykładem może być ażurowa płyta Meba, która dzięki swej budowie doskonale nadaje się do utwardzania dużych powierzchni.

 

 

 Czytaj również: Wybieramy kostkę brukową

 

W przypadku ekologicznej nawierzchni, ciekawym rozwiązaniem, jest także użycie Ekostrady. To wyjątkowa kostka łącząca w sobie cechy kostki tradycyjnej i ekologicznej, przez którą woda przenika do gruntu, dzięki bocznym zakończeniom. Płukana powierzchnia o strukturze drobnych ziarenek nadaje jej szlachetny charakter. Dzięki swojej budowie idealnie nadaje się do tworzenia "zielonych podjazdów" zapewniając odprowadzenie wody do gruntu. Można ją stosować także na parkingach samochodowych dla pojazdów osobowych, w opaskach domów, ścieżkach ogrodowych, domowych patio, dziedzińcach. 

 

Źródło: Nota Bene / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 372

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >