Płyta kominkowa - zabezpieczenie przed wydostaniem się ognia na zewnątrz
Przez znakomitą część roku pomijany, nieco zapomniany i w zasadzie niezwracający na siebie uwagi. Jednak gdy nadchodzi jesień, a po niej mroźna zima, staje się prawdziwym centrum rodzinnych spotkań i niezbędnym elementem wyposażenia niemal każdego domu. Kominek, bo o nim mowa, zasługuje na ciepłe myśli – nie tylko przez wzgląd na walory estetyczne, ale też funkcje. Dobrze zaizolowany, skutecznie odciąża system grzewczy, co wpływa na komfort domowników i… zasobność ich portfela. W tym celu powstała specjalna płyta kominkowa.
Czytaj dalej
Choć do niedawna izolację kominka traktowało się nieco „po macoszemu”, dziś o potrzebie dodatkowego zabezpieczenia „domowego ogniska” mówi się całkiem głośno. Wynika to zarówno z rosnących wymagań bezpieczeństwa ogniowego budynków, ale także zdroworozsądkowego pragmatyzmu. Odpowiednio wykonana izolacja ma za zadanie chłodzić gorące spaliny, a co za tym idzie łagodzić różnice temperatur oraz chronić przewody kominowe przed korozją. Jeśli zawczasu nie zadbamy o domowy kominek, wilgoć, sadza i stopnie Celsjusza sprawią, że po kilku zimach będzie nadawał się do gruntownego odnowienia, a w najgorszym przypadku – całkowitego wyburzenia.
Aby przez długie lata cieszyć się miłym ciepłem, a nie gorączkowo szukać tymczasowych rozwiązań, do budowy i zabezpieczenia kominka trzeba podejść… na chłodno! W tym wypadku warto postawić na niezawodną wełnę kamienną, a dokładniej produkty ściśle dedykowane tak wymagającym obszarom.
Czytaj również: Zasady bezpiecznego użytkowania kominka
Pokryte folią aluminiową, szczelne płyty kominkowe PAROC Fireplace Slab z powodzeniem wytrzymują temperaturę stałą sięgającą nawet 550oC. Produkt dostępny jest w dwóch gęstościach – 80 oraz 90 kg/m³, osiąga współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,037 W/mK i klasyfikację ogniową A1 świadczącą o jego niepalności.
Płyty izolacyjne układamy folią aluminiową w kierunku źródła ciepła, pamiętając o tylnej ścianie, która zwykle pełni jednocześnie funkcję przegrody zewnętrznej. Wełnę mocujemy mechaniczne za pomocą kołków ze stali nierdzewnej lub przy użyciu wysokotemperaturowej zaprawy klejowej.
Czytaj również: Czym najszybciej można uszczelnić piec kaflowy lub kominek?
Rada eksperta Paroc: Podczas zabezpieczania kominków liczy się przede wszystkim precyzja – dokładne dopasowanie i połączenie izolacji zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń na zewnątrz i do wewnątrz kominka oraz stoi na straży szczelności całej konstrukcji. Co więcej, należy bezwzględnie pamiętać, by izolacja nie stykała się z wkładem i paleniskiem. Między wkładem a płytami należy zachować kilkucentymentowy odstęp, całość połączyć na stykach wysokotemperaturową, samoprzylepną taśmą aluminiową.
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Fototapeta w kuchni Liczba postów: 249 Grupa: Porady i op... Kuchnia jest miejscem, w którym spędza się bardzo dużo czasu. W dzisiejszym świecie, kiedy gotowanie stało się tak bardzo modne, gdy kulinarne programy telewizy...
- Podłoga Liczba postów: 125 Grupa: Najnowsze t... Jaką podłogę wybrać przy dwóch dużych psach?
- Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 253 Grupa: Wnętrza Pytanie co chce się osiągną, jak dla mnie taki dodatek może zmienić charakter całego wnętrza. Hitem są dla mnie akcesoria, które oferuje sklep lazienkaplus.pl i...
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 7 Grupa: Najnowsze t... Co sądzicie o meblach kuchennych pod wymiar?
- Temat zawodowy Liczba postów: 2 Grupa: Najnowsze t... Zmiana nie polega tylko na modyfikacjach strukturalnych czy procesowych. To również transformacja kultury organizacyjnej. Change Manager kształtuje wartości, no...