Płytki prototypowe w projektowaniu urządzeń elektronicznych

Płytki prototypowe w projektowaniu urządzeń elektronicznych

Płytki prototypowe świetnie nadają się do szybkiego sprawdzania układów podczas projektowania urządzeń elektronicznych. W przypadku wszelkich produktów, których działanie opiera się na elektronice, konieczne jest zadbanie nie tylko o to, aby wszystkie procesy zachodziły bezproblemowo, ale także o to, aby działały one w bezpieczny dla użytkownika sposób. To właśnie dlatego płytki prototypowe cieszą się tak dużą popularnością i to już od wielu lat. Pozwalają bowiem w łatwy i szybki sposób sprawdzić działanie poszczególnych układów. Czym dokładnie są płytki prototypowe? Jaka jest ich rola w projektowaniu urządzeń elektronicznych? Czytaj dalej

 

Płytki prototypowe: co to?

Płytka prototypowa, nazywana często także płytką stykową to narzędzie wykorzystywane w elektronice już od kilkudziesięciu lat. Co ciekawe swoje korzenie płytki prototypowe mają najprawdopodobniej w… deskach do krojenia chleba. To właśnie na tych przedmiotach elektronicy mocowali swoje prototypowe systemy, aby sprawdzić ich działanie.


Płytki prototypowe w projektowaniu urządzeń elektronicznych

 

Czytaj również: Jakie pędzle wybrać do prac malarskich przy montażu okien i drzwi?


Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów profesjonalnych płytek prototypowych w różnych rozmiarach i z różnym przeznaczeniem. Dzięki temu tworzenie prototypów i sprawdzanie nowych rozwiązań elektronicznych przebiega znacznie sprawniej. Cechą charakterystyczną płytek jest brak konieczności lutowania, co przekłada się na efektywność pracy. Nie trzeba również każdorazowo trawić płytki przy jednoczesnym kontrolowaniu działań.


Jak działają płytki prototypowe?

Płytki stykowe prototypowe najczęściej znajdziemy w formach prostokątów o grubości dwóch lub trzech centymetrów. Długość i szerokość płytki zależna jest od używanego modelu. Popularne narzędzia podzielone są na dwie części – odbicia lustrzane. Za przedziałkę służy rowek w obudowie, który znajduje się idealnie pośrodku płytki. Powierzchnia tego urządzenia pokryta jest niewielkimi otworami rozmieszczonymi w takich samych odstępach. Służą one do wprowadzania specjalnych przewodów połączeniowych lub komponentów.


Do bocznej listwy płytki należy podłączyć zasilanie, a poszczególne przewody będą przekazywały energię dalej, według zasad, które ustali osoba tworząca prototyp. Budowa płytki powoduje, że działa ona niczym rozdzielnik, który większość z nas wykorzystuje w domowych gniazdkach elektrycznych. Odpowiednie otwory w płytce „rozdzielają” energię i dzięki temu możliwe jest stworzenie całego systemu elektronicznego.


Rodzaje płytek prototypowych

Warto zaznaczyć, że oprócz wymiarów, płytki prototypowe różnią się również innymi parametrami. Na rynku możemy wyróżnić więc kilka rodzajów płytek, takich jak:


  • płytka prototypowa improwizowana,
  • płytka prototypowa fabrykowana,
  • płytka prototypowa laminowana,
  • płytka prototypowa uniwersalna (stripboard).

 

Czym różnią się poszczególne typy płytek?

Płytka improwizowana cechuje się prostą budową, dlatego też polecana jest w szczególności osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z budowaniem prototypów. Jest to pewnego rodzaju płytka treningowa.


Fabrykowane płytki dostępne są w wielu rozmiarach. W tym wypadku możliwe jest stworzenie bardziej skomplikowanych systemów, które różnią się nieco typem montażu.


Płytki prototypowe laminowane umożliwiają także lutowanie, dzięki nadrukowanym ścieżkom oraz pokrycie płytki siatka otworów. Dzięki temu możliwe jest umieszczenie w tych otworach styków układów scalonych wraz z przewodami umożliwiającymi wykonywanie połączeń.


Stripboard to natomiast płytki uniwersalne, które pokryte są siatką regularnych otworów. Otwory łączą się równoległymi ścieżkami biegnącymi przez całą długość płytki. Dzięki temu możliwe jest szerokie zastosowanie tego narzędzia do tworzenia wielu prototypów.


Płytka prototypowa – zalety i wady

Płytka prototypowa jako narzędzie do tworzenia prototypów elektronicznych ma kilka zasadniczych zalet, które wpływają na duże zainteresowanie tego rodzaju urządzeniami. Dzięki produkcji taśmowej koszt płytek jest niski, dzięki czemu jest to bardzo opłacalna metoda sprawdzania systemów. Co więcej, zarówno płytki jak i wszystkie elementy tworzące dany układ elektroniczny mogą służyć wiele razy, aż do mechanicznego uszkodzenia. Dodatkowo dzięki temu, że do montażu nie jest konieczne lutowanie, cały proces tworzenia przebiega niezwykle szybko i sprawnie.
W razie niepowodzenia nie jest konieczne trawienie płytki i jej ponowne lutowanie – wystarczy poprzepinać przewody. Płytki to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Świetnie współpracują również z Ardiuno, co jest znacznym ułatwieniem dla wielu konstruktorów.


Czy płytki prototypowe mają zatem jakieś wady? Niestety narzędzia te nie umożliwiają stworzenia wszystkich układów – mają pewne ograniczenia. Płytki nie sprawdzą się w przypadku systemów o wysokiej częstotliwości pracy, a także w przypadku układów o dużych szerokościach i długościach ścieżek.


Jak wybrać płytki stykowe prototypowe?

Wybór płytki prototypowej powinien być podyktowany kilkoma aspektami, do których zaliczyć możemy  m.in.:


  • rodzaj wykonywanego układu,
  • zaawansowanie wiedzy i umiejętności tworzącego,
  • rozmiar układu.

 

W przypadku wątpliwości warto skorzystać z porady ekspertów. Na fachowe doradztwo można liczyć m.in. w sklepach internetowych, które oferują specjalistyczne moduły do Arduino.


FAQ:

  • Czym są płytki prototypowe?

Płytki prototypowe to narzędzia stosowane w elektrotechnice, dzięki którym możliwe jest tworzenie prototypów układów bez konieczności lutowania. Dzięki temu nie trzeba trawić płytki, a w razie pomyłki wystarczy przepiąć komponenty.


  • Jakie są rodzaje płytek prototypowych?

 

Wyróżniamy kilka rodzajów płytek prototypowych:

  • płytka prototypowa improwizowana,
  • płytka prototypowa fabrykowana,
  • płytka prototypowa laminowana,
  • płytka prototypowa uniwersalna (stripboard).

 

Poszczególne typy płytek różnią się zazwyczaj sposobem montażu lub przeznaczeniem.

  • Jak wybrać płytki stykowe prototypowe?

 

Wybierając płytki prototypowe, należy wziąć pod uwagę:

  •  rodzaj wykonywanego układu,
  • zaawansowanie wiedzy i umiejętności tworzącego,
  • rozmiar układu.

 

Płytki najlepiej kupić w internetowych sklepach, w których można również skorzystać z fachowego doradztwa.


Partnerem artykułu jest sklep.msalamon.pl

Czytaj również: Jak ochraniać dłonie podczas prac remontowo-budowlanych? Profesjonalne rękawice ochronne

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Narzędzia brukarskie dla wymagających Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Teraz będę wiedział, dzięki.
  • Dekorator wnętrz Liczba postów: 125 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, szybkim sposobem na zmianę wyglądu wnętrza jest przemalowanie ścian. Do malowania najlepiej wykorzystać farbę, która tworzy trwałą powłokę odp...
  • Produkcja płyt granitowych Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz specjalistów w dziedzinie granitu w Gdańsku, moim zdaniem warto zwrócić uwagę na [url]https://granitygdansk.pl/]granity gdańsk W moim odczuciu, of...
  • Jak doborze wybrać kolor elewacji domu? Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, Kolor elewacji domu powinien być dobrany do kolorystyki stolarki drzwiowej i okiennej, pokrycia dachowego, otoczenia domu oraz ogrodzenia. Un...
  • Podatki Liczba postów: 48 Grupa: Moja budowa Hej! Poszukuję sklepu online, w którym mogę kupić wiertnice akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/220-wiertnice-a kumulatorowe/. Potrzebuję narzędzia, które spr...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19384 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 268

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >