Płyty warstwowe chłodnicze – dlaczego warto je stosować?
Płyty warstwowe PIR wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi – dzięki temu pozwalają uniknąć przenikania ciepłego lub zimnego powietrza z zewnątrz. Czy jednak poradzą sobie w sytuacji, gdy temperatura w środku to 0, -10, a nawet -20 stopni? W takim przypadku potrzebna jest dodatkowa ochrona – a sposobem na jej zapewnienie jest wykorzystanie chłodniczych płyt warstwowych.
Czytaj dalej
Czym różnią się płyty chłodnicze od standardowych płyt warstwowych?
Jeśli chodzi o budowę, płyty chłodnicze są dokładnie tym samym, co płyty warstwowe PIR o standardowych parametrach. To rdzeń z pianki poliizocyjanuranowej, pokrytej z obu stron okładziną z blachy stalowej, lecz zamek płyty skonstruowany jest w ten sam sposób, co w płycie S MiWo.
Czytaj również: Kształtki z tworzyw sztucznych w przemyśle i budownictwie
Płyty ścienne chłodnicze mają znacznie grubszy rdzeń z pianki PIR – a to właśnie ten element ma największe znaczenie, jeśli chodzi o ich właściwości termo izolacyjne. Dzięki wykorzystaniu stalowej okładziny są one jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Najważniejsze korzyści: ochrona przed stratami ciepła i nie tylko
Z racji tego, że chłodnicze płyty warstwowe są grubsze niż standardowe płyty ścienne PIR, mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. W przypadku materiałów o największej grubości, 200 mm, współczynnik ten wynosi 0,11 W/[m² x K]. Co to oznacza? W takim przypadku przez 1 m² płyty, w sytuacji, gdy różnica temperatur zewnętrznych i wewnętrznych to 1 K (kelwin), przedostaje się jedynie 0,11 W energii.
Te liczby mogą niewiele mówić komuś, kto nie jest na bieżąco z przepisami budowlanymi. Warto odnieść je do obowiązujących obecnie norm. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi od 0,20 do 0,9 W/[m² x K] (w zależności od temperatury w pomieszczeniu). Niezależnie od warunków w budynku, ściany z płyt chłodniczych z powodzeniem spełniają to kryterium.
Dzięki wykorzystaniu pianki PIR płyty chłodnicze charakteryzują się także dobrymi parametrami izolacyjności akustycznej. Chronią przed przedostawaniem się hałasu, zarówno na zewnątrz, jak i do wnętrza obiektu.
W jakich obiektach warto zastosować chłodnicze płyty warstwowe?
Są budynki, w których parametry izolacyjności cieplnej, którymi charakteryzują się standardowe płyty PIR, nie będą wystarczające. Dotyczy to przede wszystkim obiektów, w których na stałe panują niskie temperatury. Dzięki wykorzystaniu płyt chłodniczych do budowy ich ścian można zapobiec stratom ciepła, a także przedostawaniem się ciepłego powietrza do wnętrza. Przede wszystkim jednak – zastosowanie płyt chłodniczych pozwala zachować stałą temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach.
Właściwości płyt PIR o zwiększonych parametrach mają kluczowe znaczenie w przypadku takich obiektów, jak:
- zakłady przetwórstwa żywności;
- magazyny żywności i innych szybko psujących się produktów;
- chłodnie i mroźnie;
- zakłady produkcji leków lub kosmetyków;
- budynki gospodarcze.
Czytaj również: Kamień - wytrzymały i naturalny materiał wykończeniowy
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Profesjonalne ubranie robocze, zwłaszcza w dziedzinach wymagających wzmocnionej ochrony i rozpoznawalności, jest niesamowicie ważne. Nie tylko zapewnia bezpiecz...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...