Podesty ruchome - co warto o nich wiedzieć?
Praca na wysokości wymaga szczególnie zaawansowanych ale i bezpiecznych rozwiązań. O ile w przypadku unoszenia ładunków można skorzystać z pomocy wózków terenowych, ładowarek teleskopowych, dźwigów i innych budowlanych maszyn, o tyle podnoszenie pracowników w wyższe partie budynków czy konstrukcji wymaga wykorzystania specjalistycznych podestów ruchomych.
Czytaj dalej
Podest ruchomy czy rusztowanie - co je odróżnia?
Nie każdy przypadek zlecenia jest taki sam. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy bardziej opłaca się wybrać podesty ruchome, a kiedy skorzystać raczej z konstrukcji takich jak rusztowania.
Istotną i widoczną już na pierwszy rzut oka różnicą między podestem a rusztowaniem jest mobilność. Rusztowania stanowią konstrukcje rozkładane i montowane w jednym miejscu. Idealnie sprawdzają się w trakcie prac, które trwają np. kilka dni - tak jak ocieplanie i malowanie fasad budynków itp. Natomiast, istotną przeszkodą dla rusztowań jest brak możliwości szybkiej zmiany położenia.
W przypadku, gdy praca na wysokościach wymaga częstej zmiany położenia urządzenia i zmiany pozycji, czy wysokości na której pracują robotnicy, lepiej sprawdza się podest ruchomy. W zależności od typu jest on w stanie albo podjechać bezpośrednio pod wskazane miejsce wykonywania zadania, albo też sprytnie poruszać teleskopowym ramieniem nad przeszkodą utrudniającą dojazd.
Zaletą podestów ruchomych jest także ich łatwa obsługa oraz możliwość sterowania z wnętrza kosza czy platformy zwyżki. Dzięki temu, że urządzenia te posiadają napęd (spalinowy lub elektryczny) potrafią działać i przemieszczać się w szybki sposób, wręcz nieporównywalny z tym, który konieczny jest na rozstawienie całego rusztowania w zgodzie z normami bezpieczeństwa.
Typy podestów ruchomych
Jak już zaznaczyliśmy, istnieją różne rodzaje ruchomych platform roboczych. Należą do nich:
● zwyżki nożycowe,
● oraz podnośniki koszowe.
Czytaj również: Mobilne żurawie wieżowe - czym są i do czego służą?
Podesty te różnią się między sobą udźwigiem maksymalnym, dopuszczalną wysokością unoszenia, wielkością konstrukcji oraz metodą napędzania.
Zwyżki nożycowe
Urządzenia te są bardzo stabilne, dysponują również udźwigiem pozwalającym na unoszenie 2-3 osób plus materiały i narzędzie niezbędne do pracy. Są stosunkowo nieco większe niż podnośniki koszowe, dlatego wykorzystywane są głównie na zewnątrz pomieszczeń (ale nie tylko!).
Ich duża, wygodna platforma umożliwia wygodną nawet wielogodzinną pracę, np. podczas renowacji zabytków, fresków czy po prostu pracach biurowo-porządkowych, jak mycie okien w wieżowcach.
Podnośniki koszowe
Platformy ruchome koszowe posiadają z kolei mniejszy udźwig, jednak znacznie większą dopuszczalną wysokość unoszenia (nawet do kilkunastu metrów), dzięki czemu z łatwością pomagają dostać się tam, gdzie nie sięgają już zwyżki, ani tym bardziej rusztowania.
Mogą posiadać napęd spalinowy lub elektryczny i przystosowane są do pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.
Uprawnienia niezbędne do pracy na wysokości
Praca na podestach ruchomych wymaga uprawnień operatorskich na tego typu podnośniki, wydanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Ponadto, każdy pracownik powinien posiadać:
● aktualne orzeczenie lekarskie zezwalające na pracę na wysokości,
● szkolenie z zakresu BHP,
● odbyty instruktaż stanowiskowy.
Czytaj również: 7 popularnych pytań o... wynajem wózków widłowych
Ponadto, bardzo istotne są zabezpieczenia - odpowiedniej wysokości bariery, uprzęże, kaski itd.
Możesz je wynająć!
Podesty ruchome to dla wielu firm zbyt duża inwestycja. Jednak wcale nie oznacza to, że w takim wypadku przedsiębiorstwa skazane są na utratę intratnych zleceń. Rozwiązaniem jest wynajem urządzeń.
Podesty ruchome można wynająć, tak samo zresztą jak wózki widłowe spalinowe i elektryczne, wózki terenowe czy ładowarki teleskopowe, na krótki lub długi termin. Dodatkowo, wiele wypożyczalni w swojej ofercie posiada możliwość wykupienia urządzenia na atrakcyjnych warunkach po długim okresie najmu.
Podsumowanie
Podesty ruchome to wyjątkowo użyteczne maszyny, które wykorzystuje się do prac na dużych wysokościach. Pozwalają one bezpiecznie unosić pracowników i gwarantują powodzenie przeprowadzanych zadań. Warto dbać o platformy i podesty ruchome w przedsiębiorstwie, tak aby miały regularnie wykonywane przeglądy oraz konserwacje, co stanowi podstawę dla bezpieczeństwa zarówno pracowników obsługujących urządzenia, jak i pozostałych ludzi w pobliżu.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....