Podgrzewacz wody z wężownicą
Z wężownicą, warstwowy, a może biwalentny? Buderus radzi, jaki podgrzewacz wybrać, aby w krótkim czasie dostarczyć wymaganą ilość ciepłej wody wszystkim domownikom.
Czytaj dalej
Łazienka nie jest już tylko miejscem, gdzie szybko myjemy się i korzystamy z toalety. Coraz częściej staje się enklawą relaksu, czy wręcz domowym SPA z dużą wanną lub kabiną z panelem prysznicowym z deszczownicą i dyszami masującymi. Aby móc delektować się kąpielą w takim miejscu, konieczne są duże ilości ciepłej wody.
Gazowe podgrzewacze przepływowe i kotły dwufunkcyjne nie dostarczą szybko dużej ilości ciepłej wody. Temu zadaniu sprostać może kocioł jednofunkcyjny współpracujący z odpowiednio dobranym podgrzewaczem pojemnościowym lub zasobnikiem warstwowym ciepłej wody. Taki układ sprawdzi się również, gdy w domu jest więcej niż jedna łazienka i domownicy chcą mieć możliwość jednoczesnego korzystania z ciepłej wody w nich wszystkich. Jeśli właściciel domu nie chce, aby kocioł zajmował dużo miejsca, powinien zrezygnować z zakupu kotła z oddzielnym podgrzewaczem i zdecydować się na kompaktową, kondensacyjną centralę grzewczą, na przykład Logamax plus GB 172 T marki Buderus. Kocioł i podgrzewacz lub zasobnik ciepłej wody są w centrali ukryte pod jedną estetyczną obudową, a do ich ustawienia wystarczy fragment podłogi o wymiarach 0,6 x 0,6 m2 w dowolnym pomieszczeniu, łazience, kuchni, holu, na strychu lub w piwnicy.
Logamax plus GB 172 T jest fabrycznie wyposażony w elektronicznie modulowaną pompę obiegową c.o., która dopasowuje przepływ wody grzewczej do obciążenia palnika, co znacznie obniża zużycie przez nią prądu. Kompaktowa centrala grzewcza Logamax plus GB 172 T dostępna jest w wersjach z trzema rodzajami podgrzewaczy lub zasobników: podgrzewaczem z wężownicą, zasobnikiem warstwowym lub podgrzewaczem biwalentnym czyli solarnym. Podgrzewacz z wężownicą zapewnia objętościowe podgrzewanie wody. Oznacza to, że jednocześnie ogrzana jest woda w całym zbiorniku. Woda grzejna z kotła przepływając przez wężownicę (spiralę) oddaje ciepło wodzie zgromadzonej w zbiorniku. Następnie wraca do kotła, który ją ponownie ogrzewa i cykl się powtarza. Dużą zaletą tych podgrzewaczy jest ich cena. W centrali Logamax plus GB 172 T może być wbudowany podgrzewacz z wężownicą o pojemności całkowitej 120 lub 150 litrów.
Czytaj również: Innowacyjna pompa ciepła powietrze/woda
W zasobniku warstwowym do podgrzewania wody wykorzystuje się płytowy wymiennik ciepła umieszczony na zewnątrz zbiornika oraz dodatkową pompę. Pompa pobiera zimną wodę z dołu zasobnika, przetłacza ją przez wymiennik, gdzie zostaje podgrzana do zadanej przez użytkownika temperatury i kieruje ją do górnej części zasobnika. W ten sposób, warstwa po warstwie, podgrzewana jest woda w całym zbiorniku. Chociaż czas całkowitego nagrzania tej samej ilości wody w zbiorniku warstwowym i z wężownicą jest podobny, zaletą zbiornika warstwowego jest ogrzewanie jej małymi partiami. Dzięki temu z ciepłej wody można korzystać już po kilku minutach, a dzięki wykorzystaniu efektu kondensacji, koszt jej podgrzania jest o 17% mniejszy. W centrali Logamax plus GB 172 T można zamontować zbiornik warstwowy o pojemności 100 lub 150 litrów.
Podgrzewacz biwalentny (solarny) przeznaczony jest do współpracy z kolektorami słonecznymi. Ma zamontowaną dodatkową wężownicę, do której podłącza się kolektory. Kolektory podgrzewają wodę wstępnie, a kocioł dogrzewa ją warstwowo do oczekiwanej przez użytkowników temperatury. Podczas letnich, słonecznych dni dogrzewanie wody nie jest zazwyczaj konieczne. Pojemność podgrzewaczy biwalentnych jest z reguły większa niż zasobników z wężownicą czy warstwowych. Wynika to z tego, że w pochmurne dni kolektory nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii cieplnej do podgrzania wody, a większy zasobnik umożliwia użytkownikom zmagazynowanie ciepłej wody. Centrala Logamax plus GB 172 T oferowana jest ze zbiornikiem biwalentenym o pojemności 210 litrów.
Zanim podejmiemy decyzję, jaki model podgrzewacza lub zasobnika wybrać, należy sprawdzić twardość wody, w miejscu gdzie będzie zamontowany. Jeśli twardość przekracza 20°dH, nie zaleca się montażu wymiennika płytowego w systemie ładowanym warstwowo, ponieważ znajdujące się w nim wąskie kanaliki są narażone na osadzanie się kamienia i zapychanie. Znacznie lepiej sprawdzi się wtedy podgrzewacz z wężownicą. Obecnie produkowane podgrzewacze i zasobniki są bardzo dobrze izolowane termicznie. Dlatego, jeśli użytkownicy nie korzystają z ciepłej wody, wychłodzenie wody zgromadzonej w zasobniku jest bardzo małe. W ciągu doby temperatura w takim zasobniku spada zaledwie o kilka stopni. Z tego względu, aby utrzymać temperaturę wody w zasobniku na odpowiednim, oczekiwanym przez domowników poziomie, wystarczy dostarczyć tylko nieznaczne ilości energii. Ustawienie temperatury ciepłej wody użytkowej w zasobniku w zakresie 40-60 stopni Celsjusza lub całkowite wyłączenie podgrzewania c.w.u. umożliwia panel sterujący kotła Logamax plus GB172T. Aby zoptymalizować koszty, można skorzystać z jednego z dwóch trybów pracy urządzenia: komfortowego (KOMFORT) lub ekonomicznego (EKO). W trybie KOMFORT woda w zasobniku będzie podgrzewana ponownie do wartości ustawionej przez użytkownika, gdy jej temperatura spadnie o więcej niż około 5 stopni, a w trybie ECO dopiero, gdy temperatura obniży się o więcej niż około 10 stopni.
Czytaj również: Hybrydowy kocioł kondensacyjny
Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. W roku 2013 około 281 000 pracowników Boscha wygenerowało obrót w wysokości 46,1 mld euro (uwaga: w związku ze zmianami przepisów prawnych dotyczących konsolidacji, dane za rok 2013 mogą być tylko w pewnym stopniu porównywane z danymi za rok 2012). Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w ok. 50 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa.
W roku 2013 Bosch zainwestował około 4,5 mld euro w badania i rozwój oraz zgłosił ponad 5 000 patentów na całym świecie. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne, a jednocześnie fascynujące rozwiązania, dzięki którym na całym świecie technologia jest „bliżej nas”. Przedsiębiorstwo, które początkowo nosiło nazwę „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki”, zostało założone w 1886 roku, w Stuttgarcie, przez Roberta Boscha (1861–1942). Społeczno-prawna struktura spółki Robert Bosch GmbH zapewnia Grupie Bosch niezależność i samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu tworzyć dalekosiężne plany oraz inwestować w ważne dla przyszłości firmy projekty. 92 proc. udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do fundacji Robert Bosch Stiftung GmbH. Prawem głosu dysponuje większościowo instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG, która pełni funkcje rynkowe udziałowca. Pozostałe udziały znajdują się w rękach rodziny Bosch oraz spółki Robert Bosch GmbH.W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., w którym udział firmy Bosch wynosi 50 proc. W 2014 roku firma została wyróżniona tytułem TOP Employers Polska 2014 dla najlepszych pracodawców w kraju.
Więcej informacji na: www.bosch.com; www.bosch-presse.de (informacje w jęz. angielskim i niemieckim) oraz www.bosch.pl; www.bosch-prasa.pl (informacje w jęz. polskim)
Źródło: BOSCH / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... freakytextgenerator 5 minute timer
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...