Podkreśl klimat kamienicy
Stare powojenne kamienice charakteryzuje niepowtarzalny urok. Wysoki sufit, podwójne okna, duże pokoje i wąskie korytarze dla jednych są wyzwaniem aranżacyjnym, a dla innych spełnieniem marzeń.
Warto uwydatnić cechy tego typu mieszkań, a tym samym stworzyć niepowtarzalny wystrój. O pomysłach na urządzenie mieszkania w kamienicy opowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Coraz częściej decydujemy się na zakup mieszkania w kamienicy zamiast na nowoczesnym osiedlu. Związane jest to z lokalizacją powojennych lub starszych budynków - w okolicach centrum miasta. Mieszkania w kamienicach są niestandardowe, dysponują najczęściej większymi powierzchniami i ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi. Z tych powodów cieszą się one niesłabnącą popularnością. Jednak stare budownictwo ma również swoje mankamenty. „Bardzo często odremontowanie mieszkania w kamienicy wiąże się ze sporym nakładem finansowym lub ścisłą współpracą z konserwatorem zabytków. Mimo tych niedogodności, warto zdecydować się na zakup - kamienica daje możliwość niesztampowej aranżacji, która wyróżni nasze mieszkanie na tle innych” – mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Czytaj również: Jakie błędy najczęściej popełniają projektanci?
Niepraktyczne staje się praktyczne
Mogłoby się wydawać, że kamienica przez swoją nieustawność, dużą rozbieżność pomiędzy wielkością pokoi lub pomieszczenia przejściowe stanowi nie lada wyzwanie dla dekoratorów. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. W aranżacji najważniejszy jest pomysł, a tych nie brakuje. Pierwszą rzeczą, o której myślimy po usłyszeniu hasła „kamienica”, jest wysoki sufit. Z jednej strony optycznie powiększa to pomieszczenie, z drugiej może sprawić kłopot. Meble, które nie są wykonywane na wymiar, nie należą do najwyższych – mając sufit sięgający nawet 3,5 m, każdy niższy mebel sprawi, że możemy utracić harmonię, a każda szafa będzie nieregularnie odcinała się na tle pustej ściany. Dlatego warto wykorzystać wysokość mieszkania i zdecydować się na ciekawe zaaranżowanie nawet najwyższych elementów w naszym lokum. „W fotografii stosowana jest zasada trójpodziału, która pozwala zaakcentować mocne elementy każdego zdjęcia. Tę regułę możemy wykorzystać podczas urządzania wysokiego mieszkania. Trzy poziomy wykończenia sprawią, że pomieszczenia nie będą ani przytłaczały swoją wielkością, ani nie pozostaną chaotycznie wypełnione. Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie w miejscu borty wąskiej półki okalającej pomieszczenie. Można na niej postawić książki lub zdecydować się na udekorowanie oryginalnymi ozdobnikami, na przykład słoikami z piaskiem lub kwiatami - najlepiej niewymagającymi częstego podlewania oraz dostępu do słońca. Jednak wysoki sufit to też swoboda w wyborze niesztampowych materiałów zdobniczych – boazeria, która optycznie zmniejsza pomieszczenie, nie będzie już przeszkodą, a wielkoformatowa fototapeta wprowadzi imponujący efekt wizualny” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl. Mieszkańcy kamienic często decydują się na stworzenie antresoli, o ile pozwala na nią wysokość pomieszczenia. Kilkumetrowy sufit to nie jedyna przeszkoda, z jaką borykają się właściciele mieszkań w kamienicach. Bardzo często znaczną powierzchnię pomieszczeń zajmują… piece kaflowe. Warto wykorzystać to jako atut. Jeśli nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na wyburzenie go, możemy sprawić, że stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym. Można go odrestaurować, odmalować, ozdobić fotografiami, a nawet – jeśli nie jest używany – powiesić na nim telewizor.
Wnętrza godne uwagi
„Urządzając mieszkanie w kamienicy, nie musimy stawiać na elementy retro czy vintage. Idealnym rozwiązaniem dla takich wnętrz jest przełamanie ich w nowoczesnym stylu. Mieszkania charakteryzujące się dużym metrażem będą się dobrze prezentowały zarówno w jasnych barwach, jak i w ciemnych. Decydując się na biel czy beż, otrzymamy efekt przestrzennego i wielowymiarowego wnętrza, jednak warto pamiętać o wprowadzeniu przykuwających wzrok akcentów. Dobrym pomysłem będzie przełamanie jasnych odcieni wyrazistymi tonami, na przykład czarną lub czerwoną sofą, purpurowymi zasłonami czy czarno-białą fototapetą” – dodaje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Efekt wizualny mieszkań w kamienicy opiera się na uwydatnianiu jego zalet. Bardzo często charakteryzują się one dużą ilością wysokich, podwójnych okien. Idealnym rozwiązaniem będzie udekorowanie ich ciężkimi zasłonami, zamiast popularnych rolet. Dzięki temu rozwiązaniu zachowamy oryginalny i nostalgiczny klimat starego budownictwa. Okna w kamienicach to bardzo wdzięczny temat, a wiedzą o tym posiadacze wykuszy, czyli wystających z lica elewacji fragmentów budynku, poszerzający przyległe wnętrze. Są one najczęściej półokrągłe lub prostokątne. Jest to elegancki i oryginalny element dekoracyjny wnętrza, który warto dodatkowo podkreślić. Wykusz, w zależności od wielkości, może stać się mini jadalnią, w której postawimy niewielki stół z krzesłami. Jeśli do zagospodarowania mamy mniej miejsca, warto wstawić w tę wnękę wygodny fotel czy biurko.
Czytaj również: Jak umeblować sypialnię
Szerokie spektrum możliwości
To, co wyróżnia mieszkania w kamienicach, to pokoje przechodnie lub często nieproporcjonalne w stosunku do siebie metraże pomieszczeń. Jednak taka pozorna dysfunkcja mieszkaniowa jest ogromną zaletą. Jeśli marzy nam się mieszkanie w pałacu, kamienica pozwoli nam częściowo spełnić tę fantazję – na przykład dzięki pokojowi przechodniemu, połączonemu dwuskrzydłowymi drzwiami z kolejnym pomieszczeniem. Najlepiej w ten sposób zaaranżować salon z niezwykłym przejściem do sypialni. „W przypadku, gdy wielkość docelowego pomieszczenia nie jest wystarczająca na to, by stworzyć w nim sypialnię, warto zastanowić się nad zagospodarowaniem go jako biblioteczki lub gabinetu. Niejednokrotnie mieszkania w kamienicach wyróżnia duży metraż, ponieważ w starym budownictwie często decydowano się na łączenie dwóch mieszkań w jedno, dlatego ich powierzchnie mogą sięgać ponad 100m², co daje duże pole dla możliwości dekoratorskich” – podsumowuje Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu Homebook.pl.
Kamienice posiadają specyficzny klimat, który uzależniony jest od wielu czynników. Składa się na niego lokalizacja, niestandardowe rozwiązania architektoniczne oraz odczuwalny duch czasu. Inspiracje dotyczące aranżacji mieszkania w starym budownictwie można znaleźć na największym portalu wnętrzarskim Homebook.pl.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Nowoczesna toaleta Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Bardzo ładne toalety w skandynawskim wydaniu mają w ofercie Oltens https://oltens.com/pl/ubikacje-toalety warto sobie sprawdzić co tam ciekawego mają. Jak na....
- Jak dobrać brodzik do kabiny? Liczba postów: 2 Grupa: Wnętrza Akurat jeśli chodzi o brodziki prysznicowe to warto też sprawdzić Oltens u których jest sporo ciekawych wariantów co do kolorów, ale również rozmiarów. Podrzuca...
- Przestronna kabina z brodzikiem Liczba postów: 12 Grupa: Wnętrza To jeszcze sprawdź sobie propozycje kabin prysznicowych od Oltens u których jest sporo ciekawych opcji w różnych wymiarach. Podrzucam link https://oltens.com/pl...
- Kabina prysznicowa z brodzikiem - dlaczego ten wyb... Liczba postów: 2 Grupa: Wnętrza To możesz jeszcze sprawdzić sobie kabiny prysznicowe z oferty Oltens u których znajdziesz sporo ciekawych opcji co do rozmiarów i też wariantów kolorystycznych....
- Meble kuchenne Szczecin Liczba postów: 6 Grupa: Najnowsze t... Jeśli szukasz prostego sposobu na poprawę wyglądu mebli, obrzeża meblowe dostępne w ofercie Folmag https://folmag.com.pl/obrzeza-meblowe/ to świetny wybór. Dost...