Podłoga po świętach również wymaga odświeżenia

Podłoga po świętach również wymaga odświeżenia

Wiosna i okolice świąt Wielkanocnych, to w wielu domach rytualny czas generalnych porządków. Wietrzenie mieszkania, mycie okien po zimowych opadach i trzepanie dywanów obnaża wszelkie niedostatki podłogi, które nie były widoczne podczas pochmurnych, krótkich, zimowych dni. Podpowiadamy co zrobić, by przywrócić drewnianej podłodze jej naturalny blask i jak poradzić sobie z odświeżeniem jej po wizycie świątecznych gości.

 

Po pierwsze nie szkodzić: sprzątamy z głową

Najczęściej rekomendowanym sposobem czyszczenia podłóg drewnianych i paneli jest dokładne odkurzanie i regularne usuwanie piasku oraz innych drobnoziarnistych materiałów, które mogą zarysowywać powierzchnię paneli czy drewna. Niewielkie cząstki kwarcu skutecznie zdzierają z powierzchni lakier, przenikając w głębsze warstwy – a wtedy podłoga jest już trudniejsza do odratowania. Dbajmy więc o to, by goście dokładnie oczyścili podeszwy z piasku, a jeśli to możliwe, poprośmy Panie o zdjęcie butów na obcasie.

 

 

Oprócz uszkodzeń mechanicznych, wynikających z przedostawania się drobinek w głąb surowca, na podłogę czyhają inne zagrożenia pojawiające się z nagłej potrzeby pozbycia się plam z rozlanej herbaty, kawy i innych płynów. Wtedy, chcąc zadziałać szybko, zazwyczaj uciekamy się do najprostszego sposobu – miska z wodą  i ściereczka. Nic prostszego, ale i nic bardziej niebezpiecznego. Każdy producent drewnianej podłogi przestrzega przed nadmiernym zamaczaniem powierzchni i zaleca zmywanie powierzchni wilgotną szmatką. Drewniana podłoga nie powinna mieć dłuższego niż 2 minuty, bezpośredniego kontaktu z wodą. Dlatego należy zadbać o odpowiednio szybkie osuszenie podłogi. Często zdarza się również rekomendowanie preparatów czyszczących i pielęgnacyjnych, które można dodawać do wody. Posiadają one zazwyczaj działanie hydrofobowe i w delikatny sposób usuwają powstałe zabrudzenia, dodatkowo tworząc na drewnie ochronną warstwę. Należy więc zapamiętać, że woda jest naszym sprzymierzeńcem, ale tylko w niewielkich ilościach.

 

 

Czytaj również: Korek- surowiec z południa Europy

 

Świąteczne SOS: jak czyścić poszczególne rodzaje podłóg?

Ślady po rozlanym płynie na panelach? Zarysowania na wierzchniej warstwie deski? Na pierwszy rzut oka wywołują przyspieszone bicie serca i myśl, że podłoga nie odzyska dawnego blasku. Nic bardziej mylnego. Gatunek drewna nie ma znaczenia – kluczowy jest sposób zabezpieczenia. Inaczej czyści się podłogi drewniane lakierowane, inaczej te wykończone olejem, a jeszcze inaczej panele laminowane. W przypadku podłóg drewnianych niezmienną zasadą jest to, że powinny być czyszczone metodą jak najbardziej suchą. Drewnianą podłogę pokrytą lakierem oraz panele podłogowe trzeba traktować ze specjalną uwagą. Czyści się je specjalnym cleanerem, o jak najbardziej neutralnym PH. Do wyboru mamy preparaty gotowe do użycia oraz takie, które należy rozcieńczać niewielką ilością wody – zawsze taką, jaką na opakowaniu podał producent. Zbyt duże stężenie preparatu może uszkodzić wierzchnią warstwę lakieru – zbyt małe sprawi, że cleaner nie zadziała. Do czyszczenia używamy płaskiego, dobrze wyciśniętego mopa.

 

 

Do konserwacji podłóg lakierowanych zaleca się używania specjalnych past lub refresher’ów. Pasty zawierają wosk oraz są wzmocnione poliuretanem. Co zyskujemy? Na pewno przedłużenie żywotności lakieru o około 50 %. Czy coś tracimy? Niestety. - Na tak konserwowaną podłogę w żadnym wypadku nie możemy położyć dodatkowej warstwy lakieru. W przypadku niewielkich uszkodzeń mechanicznych i braku wyraźnych przetarć lakieru naniesionego fabrycznie, lekko zużytą powierzchnię podłogi lakierowanej można odświeżyć nanosząc refresher, który nie tylko wypełni drobne rysy i zadrapania, ale dodatkowo zabezpieczy lakier. To szczególnie wygodne, gdy nie mamy czasu zaprosić do domu specjalisty, a goście już czekają w progu  podpowiada Jędrzej Jańczak, Product Manager sieci Drzwi i podłogi VOX.

 

Czytaj również: Jak montować podłogi winylowe?

 

Podłogi olejowane pielęgnuje się nieco inaczej, choć początkowy schemat pozostaje taki sam – odkurzacz, miękka szczotka i pozbycie się piasku z powierzchni. Następnie podłogę należy umyć specjalnym mydłem przeznaczonym do czyszczenia podłóg. Ma ono za zadanie usunąć zabrudzenia i delikatnie natłuścić drewno. Aby zyskać pewność, że nasz parkiet jest dobrze zabezpieczony, co jakiś czas nakładajmy na niego olej konserwujący. Jak często? To już zależy od rodzaju obiektu, natężenia ruchu oraz kondycji samej podłogi. Plamy po świątecznych wypadkach należy z powierzchni olejowanej usuwać jak najszybciej, błyskawicznie ustalając czym została zanieczyszczona. Miękkie i ciemne plamy to zazwyczaj tłuszcz, zaś twarde i nieprzejrzyste – cukier. Te luźne i nieregularne wskazują na mleko, śmietanę lub inną ciecz.

 

 Co najczęściej przytrafia się podłodze podczas świąt?

  • Czekoladę, tłuszcz, olej, mleko, śmietanę, owoce, napoje czyścimy letnią wodą i mydłem
  • Na zarysowania, pastę do butów pomoże benzyna lakowa
  • Guma do żucia i wosk odejdą w zapomnienie dzięki zamrożeniu lodem

To działania doraźne. Należy pamiętać, że do mycia i konserwacji podłóg drewnianych należy używać środków zalecanych przez producentów lakierów i olejów. Zapobiegnie to wielu problemom, wynikającym głównie z tego, że różne środki nie muszą być ze sobą kompatybilne.

 

 

Każda podłoga jest wyjątkowa i wymaga indywidualnej opieki – szczególnie jeśli stanowi wizytówkę domu i jest dumą domowników. Dlatego należy pamiętać, aby uważnie dobierać środki do potrzeb i zawsze stosować się do zaleceń producenta, podawanych na opakowaniach środków pielęgnacyjnych – podsumowuje Jędrzej Jańczak.

Źródło: VOX / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 232

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >