Podsumowanie II edycji krakowskiego Global Mentoring Walk Vital Voices
Jedną z najprostszych metod rozwoju w biznesie realizowaną w ramach Global Mentoring Walk, to spotkanie na wspólnym spacerze doświadczonych mentorek i mentorów z kobietami pragnącymi rozwijać się w rolach liderskich. Kobiety potrzebują wskazówek, mentorki i mentorzy chcą się podzielić swoim doświadczeniem. Taka prosta idea przynosi niezwykłe efekty. W Krakowie właśnie zakończyła się druga edycja tego projektu.
Czytaj dalej
Dziękuję wszystkim krakowskim mentorkom i mentorom, że podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą. W Krakowie – tak, jak w każdym innym mieście - jest wiele kobiet, które pragną zmiany w swoim życiu zawodowym i są otwarte na nowe wyzwania – mówi prezes Vital Voices Poland Ela Raczkowska.
Jak zostają dobrani mentorzy_mentorki i mentees? To nie lada wyzwanie – mówi Anna Gruszecka Ambasadorka Vital Voices i koordynatorka GMW w Krakowie. Uczestniczki
w swoich zgłoszeniach opisują wyzwania z którymi się mierzą, a mentorzy i mentorki – to jak mogą wesprzeć potencjalną mentee. Potrzebna tu jest dogłębna analiza, rozpoznanie oczekiwań i możliwości, ale także intuicja – dodaje Anna Gruszecka. Czuję olbrzymią satysfakcję, gdy po spacerach podchodzą do mnie uczestniczki i dziękują, że zostały świetnie dobrane. To daje mi olbrzymią radość – dodaje Anna.
Czego oczekują kobiety?
Najczęstszym pytaniem, które krążyło podczas rozmów było, jak złapać balans między życiem zawodowym a prywatnym. Złapanie takiej równowagi to kwestia fundamentalna. Kobiety chcą osiągać cele, chcą realizować się na każdym polu, zawodowym i prywatnym, ale nie zatracać się w tym, aby mieć jakąś część tylko dla siebie.
Jedna z mentorek Ewelina Wachulec z Dell Technologies zwróciła uwagę, że często kobiety na co dzień nie pamiętają, że mają realny wybór. I pytanie nie brzmi, co wybrać, tylko jak wybrać w zgodzie ze sobą – mówi Ewelina Wachulec.
Czytaj również: W Krakowie odbędzie się Tech Meetup Motorola Solutions
Warto świadomie zarządzać swoją energią. Można ją lokować w wiele różnych inicjatyw i przedsięwzięć, ale trzeba odpowiedzieć na pytanie, co mnie napędza i w to kierować energię. Znaleźć wokół siebie ludzi, dla których warto tą energią się dzielić. Zauważyć, że nie z każdym i nie dla każdego warto być dostępną. Eksperymentować, uczyć się na błędach, próbować nowych dróg, aby móc znaleźć tę jedną. Ta dwugodzinna rozmowa to przyglądanie się sobie z dystansu. Czasem same sobie zawężamy perspektywę i nie zauważamy różnych możliwości – dodaje Ewelina.
Co liderka z branży IT radzi kobietom? Warto powiedzieć światu – sprawdzam. Włączyć ciekawość, spojrzeć szerzej, poznawać inne perspektywy i dopiero wtedy świadomie wybierać, w zgodzie ze sobą. Bo wierzę, że mamy wybór –podsumowuje Ewelina Wachulec.
Dlaczego szklany sufit wciąż istnieje?
Monika Lux-Huserik z Motorola Solutions wystąpiła w roli mentorki po raz pierwszy. Miała świadomość odpowiedzialności zadania, poprowadzenia rozmowy tak, aby satysfakcja płynęła z obu stron. Dostrzega, że kobiety od wielu lat borykają się z tymi samymi wyzwaniami. Jak pogodzić pracę z rodziną i jak przebić wciąż istniejący szklany sufit? Mimo zmian w postrzeganiu kobiet w biznesie w wielu firmach wciąż to zjawisko występuje. Proces zmiany percepcji kobiet jest po prostu długi i trudny. Potrzebujemy zmiany pewnych mechanizmów w firmach i to bez znaczenia, czy w większych, czy mniejszych. Jeżeli ten sufit nas nie dopadnie na niższych szczeblach, to często dopada na wyższych. Chciałabym, abyśmy za kilka lat w ogóle nie poruszały tego tematu, aby sufit zniknął. Jak to osiągnąć? - Po pierwsze trzeba naprawdę w siebie wierzyć. My mamy taką tendencję, do przejmowania się wszystkim. Jesteśmy bardziej wrażliwe i częściej obwiniamy się o różne rzeczy. Trzeba to w sobie przemóc, nabrać pewności siebie, dążyć do realizacji swoich marzeń. Nie poddawać się! Jeżeli nie wychodzi nam w jednej firmie, to szukać w kolejnych i nie bać się. Czerpać z doświadczeń innych osób, poszerzać swoją sieć kontaktów. Starać się wziąć karierę w swoje ręce i nie być nieśmiałym w tym, co się robi – radzi Monika Lux-Huserik.
Przyszłość GMW
Kolejna edycja Global Mentoring Walk w Krakowie odbędzie się za rok. Tylko dzięki aktywnemu wsparciu, będziemy mieć wpływ na rzeczywistość, a kolejne pokolenia kobiet będą zmieniać świat. Jestem przekonana, że relacje, które tutaj zostały zbudowane będą się rozwijać w przyszłości –mówi Ela Raczkowska prezes Vital Voices Poland. Mentoring Walk zgodnie z ideą założycielki Geraldine Laybourne będzie w kolejnych edycjach ponownie wspierać kobiety, które potrzebują zmian.
Czytaj również: Posadzki żywiczne Warszawa: Wybór najwyższej jakości wykonawcy
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Auto na okres naprawy szkody Liczba postów: 41 Grupa: Trudne tema... Ja również otrzymałem samochód zastępczy na czas naprawy mojego pojazdu. Auto było utrzymane w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Możesz sprawdzić of...
- Naprawa samochodu Liczba postów: 217 Grupa: Trudne tema... Może komuś pomogę, bo ja naprawdę straciłem sporo czasu jeżdżąc po różnych firmach... do sedna, w Sprinterze 2019 padło AdBlue, w 2 firmach robiłem ale problem....
- Mechanika samochodowa Lublin Liczba postów: 6 Grupa: Trudne tema... Auto Centrum lublin zajmuje się mechaniką samochodową Lublinie na ulicy Inżynierska 12. Ponad 20 doświadczenia w branży: http://autocentrumlublin.com/ - mecha...
- Biuro rachunkowe online Liczba postów: 97 Grupa: Trudne tema... Dużo fajnych firm tu wrzuciliście, więc również podzielę się pewnym znaleziskiem. Ostatnio znalazłem bardzo fajną usługę, która może pomóc wielu przedsiębiorcom...
- Zakupy przez internet Liczba postów: 822 Grupa: Trudne tema... Według mnie zakupy w sklepach internetowych to spora wygoda i oszczędność czasu. Adwokat Gliwice