Podsumowanie tegorocznego runku nieruchomości

Podsumowanie tegorocznego runku nieruchomości

Nadszedł czas na podsumowanie cyklu artykułów analizujących sytuację na wtórnym rynku mieszkaniowym w poszczególnych częściach Polski. W jego ramach szczegółowo przeanalizowano sytuację w stolicach województw wchodzących w skład wyodrębnionych regionów.

 

Podział kraju i jego uzasadnienie zaprezentowano w artykule wprowadzającym do całego cyklu. Do wszelkiego rodzaju obliczeń prezentowanych w kolejnych materiałach analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty wykorzystali bazę ogłoszeń portalu otoDom.pl, w szczególności średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym.

 

Czytaj również: Polacy wolą domki niż mieszkania w blokach

 

Różnice widoczne gołym okiem

Jak zauważa Przemysław Kotwicki z portalu otodom.pl sytuacja na poszczególnych rynkach jest bardzo mocno zróżnicowana. Co więcej bardzo duże rozbieżności występują nie tylko między miastami wchodzącymi w skład innych regionów, ale także wewnątrz nich samych. Jako skrajne przykłady wymienia on Warszawę i Łódź w regionie centralnym oraz Kraków i Katowice w regionie południowym.

 

Rzeczywiście, sytuacja na rynkach mieszkaniowych w tych miastach jest zgoła odmienna. W rezultacie mimo relatywnie niewielkiej odległości identyczna kwota pozwoli na zakup mieszkania o zupełnie innym metrażu. W Łodzi można z powodzeniem znaleźć ponad dwukrotnie większe mieszkanie niż w stolicy. Rozbieżność między Krakowem i Katowicami jest już trochę mniejsza, ale wciąż robi wrażenie. Kupując mieszkanie w stolicy Górnego Śląska możemy pozwolić sobie na metraż o ponad 150% większy niż w królewskim mieście. Do tej listy należałoby dołączyć także przedstawicieli województwa pomorskiego. Mieszkania w Gdańsku są bowiem średnio 1,5 razy droższe niż w Bydgoszczy. Na tak odmienną wysokość cen w poszczególnych miastach wpływa oczywiście wiele czynników, w tym m.in. atrakcyjność danej lokalizacji jako ośrodka gospodarczego, edukacyjnego, kulturalnego, wielkość obecnego zasobu mieszkaniowego i jego stan oraz demografia.

 

Czytaj również: Jak wygląda rynek mieszkaniowy w ostatnich chwilach roku?

 

Mimo wszystko można wytypować jeden region, w którym średnie ceny mieszkań w jego najważniejszych miastach są zbliżone. To region wschodni. Przeciętne ceny mieszkań oferowanych w Rzeszowie, Lublinie i Kielcach zamykają się w przedziale 4 400 – 4 900 zł/mkw.

 

 

Przeprowadzone szczegółowe analizy poszczególnych regionów bez żadnych wątpliwości potwierdzają „lokalność” rynku mieszkaniowego. Powyższa tabela pozwoli jedynie na porównanie typowego poziomu cen w poszczególnych miastach. Zainteresowanych konkretnym miastem odsyłamy do zapoznania się z poprzednimi artykułami w ramach kończonego właśnie cyklu regionalnego. Można w nich zapoznać się z ciekawymi i dużo bardziej szczegółowymi danymi dotyczącymi interesującego nas rynku. Wśród nich znajdziemy na przykład informację o średnich cenach mieszkań w poszczególnych dzielnicach, czy też w zależności od liczby pokoi.

2013-12-20
Źródło: Emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 402

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >