![Podwyżka czynszu?](https://www.budnet.pl/static/article_images/avatars/31_office-blocks-921479-m.jpg)
Podwyżka czynszu?
Wynajmuję mieszkanie od prywatnego właściciela, który ma dom z kilkoma lokalami. Wszystko legalnie, mamy umowę. Stan ten trwa od lat i zawsze wszystko było w porządku. Ostatnio jednak właściciel wyremontował dach, klatkę schodową, uporządkował podwórze i w efekcie tego wszystkiego chce podnieść czynsz dwukrotnie. Czy ma do tego prawo? Co mogę zrobić - zastanawia się pan Marek.
Czytaj dalej
WŁAŚCICIEL MIESZKANIA NIE MOŻE DOWOLNIE PODNOSIĆ CZYNSZU
Właściciel mieszkania może oczywiście podnieść czynsz, ale nie wolno mu tego robić w sposób dowolny. Kwota czynszu jest niezwykle istotnym elementem umowy najmu. Dlatego właściciel może zaproponować zmianę jego wysokości jedynie dwa razy w roku. Musi wtedy wypowiedzieć umowę najmu na piśmie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia (okres ten może być dłuższy, jeśli tak zapisano w umowie, ale nie krótszy).
Najogólniej po podwyżce czynsz nie może przekraczać 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego w skali roku. Wartością odtworzeniową jest średni koszt budowy jednego metra kwadratowego mieszkania (razy powierzchnia). Wartość odtworzeniowa jednego metra ustalana jest dwa razy w roku przez wojewodów i różni się, zależnie od regionu. Ale uwaga! Przepisy pozwalają podnieść czynsz także ponad ten poziom, jeśli bez tej podwyżki właściciel nieruchomości nie będzie uzyskiwał przychodu zapewniającego pokrycie wydatków na utrzymanie mieszkania, zwrot kapitału i zysk.
Czytaj również: Dom szeregowy alternatywą dla blokowisk
Jeżeli pan Marek ma zastrzeżenia co do wysokości nowego czynszu, może zażądać przedstawienia na piśmie powodów podwyżki i jej kalkulacji. W odpowiedzi na takie pismo właściciel ma obowiązek przedstawić, także na piśmie, taką kalkulację w terminie 14 dni. Jeśli nie dopełni tego obowiązku - podwyżka będzie nieważna. Czytelnik może też zakwestionować podwyżkę, wnosząc pozew do sądu. Wtedy właściciel mieszkania będzie musiał udowodnić, że jest ona uzasadniona.
Czytaj również: Zwiększenie wkładu własnego w programie MdM
Od chwili otrzymania pisma zmieniającego czynsz pan Marek ma dwa miesiące na zastanowienie, czy zobowiązuje się płacić podwyższoną kwotę, czy zechce rozwiązać umowę najmu. Pisemna odmowa proponowanej przez wynajmującego podwyżki skutkuje rozwiązaniem umowy najmu w terminie wypowiedzenia.
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Przemyślane inwestycje kluczem do sukcesu Liczba postów: 7 Grupa: Inwestycje Każda inwestycja jest inwestycją tylko wtedy, gdy może generować dochód. Przemyśl więc swoje kroki, aby tysiąckrotnie zwiększyć swoje aktywa finansowe. Cokolwi...
- Co aktualnie deweloperzy budują w Poznaniu i na ob... Liczba postów: 3 Grupa: Inwestycje no dużo w Poznaniu się dzieje, rzadko jestem, ale ilekoc przyjezdzam to zadziwia mnie to :) bardzo Poznan sie rozbudowal! ___________ https://vag-m ania.pl/po...
- Czy deweloperzy przygotowali wakacyjne promocje na... Liczba postów: 2 Grupa: Inwestycje
- Nowe mieszkania od dewelopera - Co warto wiedzieć... Liczba postów: 2 Grupa: Inwestycje Fajny artykuł sporo przydatnej wiedzy.
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 256 Grupa: Inwestycje Ja zastanawiam się nad mieszkaniem deweloperskim. Kolega mówił, że osiedle Augustówka Residence jest blisko stacji metra Wilanowska. Dojazd do centrum to ponoć....