Pokost lniany

Pokost lniany

W czasach kiedy w architekturze i budownictwie promowana jest ekologia oraz rozwiązania przyjazne środowisku, warto wrócić do tradycyjnych metod i sposobów impregnacji drewna, opartych na naturalnych, od wielu lat sprawdzonych materiałach. Dzięki ich wyjątkowym właściwościom, można solidnie zabezpieczyć drewno i zapewnić mu wyjątkową trwałość.

 


Drewno od wieków wykorzystywane jest przez człowieka przy budowie i urządzaniu domów. Szlachetne i przyjemne w dotyku nadaje miejscom duszy i charakteru. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja, aby cieszyć się jego urokiem przez długie lata. Tradycyjnym i sprawdzonym środkiem do impregnacji drewna jest poczciwy pokost lniany.


Pokost lniany - czy to przeżytek?


Pokost lniany to środek ekologiczny, który od pokoleń stanowi skuteczny impregnat do drewna i środek tworzący powłokę ochronną na jego powierzchni. Często nanoszony był na drewno na gorąco, ponieważ wysoka temperatura (ok. 130 °C) zwiększała głębokość wnikania pokostu w podłoże. Współczesne pokosty lniane to bardziej złożone substancje, które zawierają dodatki w postaci środków grzybobójczych, innych olei i tłuszczów, itd. Przeważnie przeznaczone są do nanoszenia na zimno.

 


Pokost lniany Drewnochron może być z powodzeniem użyty do impregnacji podłogi, powierzchni mebli, w tym rustykalnych, a także drzwi, stolarki okiennej i parapetów. Ale przede wszystkim nadaje się do zabezpieczenia mebli ogrodowych, płotów, altan czy też domków letniskowych – mówi Agata Lepkowska, Brand Manager marki Drewnochron, PPG Deco Polska.  Naturalny olej impregnujący i tradycyjny podkład przeznaczony jest do nasączania i impregnacji surowego drewna oraz materiałów drewnopochodnych a także do gruntowania tynków przed malowaniem wyrobami ftalowymi. W szczególności jego działanie hydrofobowe sprawia, że blokuje dostęp dla wody i wilgoci. Możemy go, zatem stosować do zagruntowania drewna użytkowanego w łazience czy w kuchni. Kolejną zaletą pokostu Drewnochron są jego właściwości dekoracyjne - wyraźnie wzmacnia i podkreśla barwę oraz rysunek drewna.

 

Czytaj również: Olejowanie podłogi

 

 

 

 


Łatwość stosowania


Naturalny produkt może być nakładany bezpośrednio na surowe drewno i wszelkie materiały drewnopochodne. Należy pamiętać, że podłoże musi być właściwie przygotowane; wyszlifowane, oczyszczone z nadmiaru żywicy oraz pyłu szlifierskiego, a przede wszystkim osuszone. W innym wypadku impregnacja drewna będzie nieskuteczna.

Pokost przed użyciem rozcieńcza się terpentyną lub benzyną do lakierów tworząc tzw. półpokost i takim roztworem impregnuje się drewno (np. 1 część Pokostu Lnianego i 1 część rozcieńczalnika EKO1 marki Drewnochron). Tak gotowy roztwór nanosimy ręcznie - pędzlem malarskim lub przy użyciu pistoletu natryskowego. Po wyschnięciu (po upływie 24-48 h) zaimpregnowaną powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym i usunąć pył.


Wydajność pokostu lnianego zależy między innymi od chłonności podłoża. 1 litr pokostu Drewnochron średnio wystarcza na pomalowanie 12 m2 powierzchni. Jednak przy gruntowaniu pokostem lnianym nie należy oszczędzać. Jego skuteczność osiągnie najlepszy rezultat tylko wówczas, gdy środek dobrze wniknie w strukturę materiału, inaczej pory w powierzchni nie zostaną zamknięte a drewno nie będzie odporne na działanie wody.

 

 

Czytaj również: Jak zbudować tani i jednocześnie wydajny dom?

 

 

Pokost – nie tylko do drewna


Pokost lniany możemy stosować nie tylko do impregnacji surowego drewna.Gruntuje się nim również tynki przed malowaniem farbami olejnymi i ftalowymi.

Źródło: royalbrand / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 468

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >