Polacy marzą o domu za miastem

Polacy marzą o domu za miastem

Dom czy mieszkanie? W centrum miasta czy z dala od zgiełku? Szybki dojazd do pracy czy duży park, by pójść z dzieckiem na spacer? Ranking inwestycji deweloperskich Wojna Domowa 2013 pokazał, że Polacy najchętniej zamieszkaliby w domu za miastem, blisko lasu, na osiedlu o kameralnym charakterze. Czytaj dalej

 

O takich nieruchomościach marzymy. A co ostatecznie wybieramy? Przede wszystkim kierujemy się ceną i lokalizacją, choć coraz większą wagę przykładamy do aranżacji otoczenia i rozwiązań energooszczędnych.

 

Jak wynika z raportu przygotowanego przez serwis otoDom.pl i portal Bankier.pl, wymarzona inwestycja mieszkaniowa Polaków to jednorodzinny dom na cichym, kameralnym osiedlu, usytuowanym wśród terenów zielonych. Właśnie takie inwestycje wygrały glosami internautów w plebiscycie Wojna Domowa 2013. Okazuje się, że lokalizacja w centrum miasta nie jest już dla kupujących najważniejsza. Spośród 15 cech przypisanych nieruchomościom i przedstawionych głosującym, bliskość centrum plasuje się dopiero na 12 miejscu. – Ludzie są coraz bardziej mobilni. Hałas miasta zamieniają na spokojne otoczenie lasów, godząc się tym samym na nieco dłuższą drogę do pracy, ale w zamian otrzymując prawdziwy wypoczynek w domowym zaciszu i czystsze powietrze – mówi Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu otoDom.pl.

 

Czytaj również: Pierwsza faza biurowca Gdański Business Center HB Reavis Poland

 

Wśród najnowszych trendów na rynku nieruchomości widać wyraźny zwrot ku ekologii. Zarówno kupujący, jak i deweloperzy zwracają uwagę na wyposażenie inwestycji mieszkaniowej w rozwiązania ekologiczne, które nie tylko zapewnią ochronę środowisku, ale także pozwolą zmniejszyć koszty utrzymania nieruchomości. Do takich rozwiązań należą m.in. pojemniki do segregacji odpadów, energooszczędne oświetlenie czy nowoczesne systemy ogrzewania. To znak, że Polacy zaczynają patrzeć na nieruchomości z szerszej perspektywy. Nabywcy analizują nie tylko koszt zakupu nieruchomości, ale także jej przyszłe utrzymanie (ogrzewanie, gaz, prąd, woda). – Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zakup mieszkania to dopiero początek wydatków. Często okazuje się, że warto na początku zainwestować więcej, np. w dobre materiały budowlane, wentylację z odzyskiem ciepła, kolektory słoneczne, by przez kolejnych kilkanaście lat znacznie zaoszczędzić na kosztach eksploatacji – radzi Przemysław Kotwicki.

 

Czytaj również: Inwestowanie w dobie kryzysu

 

Nowością wprowadzoną w ostatnim czasie przez deweloperów jest pozostawienie kupującym znacznie większej swobody w aranżacji wnętrz. Jak wynika z raportu otoDom.pl i Bankier.pl, Polacy szukają mieszkań funkcjonalnych w dłuższej perspektywie czasu, zarówno dla bezdzietnego małżeństwa, jak i później, gdy pojawią się dzieci.  Nieruchomości deweloperskie powinny charakteryzować się rozwiązaniami, które pozwolą przyszłym lokatorom na takie zabiegi jak wydzielenie większej liczby pokoi, dodatkowej łazienki, garderoby lub schowka. 

2013-03-28
Źródło: Grayling Poland / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 331

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >