Polskiemu rynkowi mieszkań brakuje wsparcia

Polskiemu rynkowi mieszkań brakuje wsparcia

W Polsce rynek mieszkań na wynajem szacowany jest na 660 tysięcy lokali i w najbliższych latach będzie rósł. Tymczasem pod wieloma względami nie osiągnął jeszcze standardów powszechnych w krajach Europy Zachodniej czy w USA – to jeden z wniosków uczestników szóstej edycji ogólnopolskiego kongresu Stowarzyszenia Właścicieli nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik. Czytaj dalej

 

Szara strefa, prawo ograniczające wzrost tego rynku, brak specjalistycznych usług i produktów dla wynajmujących i najemców, niechęć banków do udzielania kredytów „buy-to-let” – to tylko niektóre z bolączek naszego rodzimego rynku.

 

M.in. dlatego uczestnicy tegorocznego kongresu Stowarzyszenia Właścicieli nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik dyskutowali na temat „Wpływu rządowego programu budowy mieszkań na wynajem na rynek najmu w Polsce”. W panelu wzięli udział przedstawiciele m.in. Związku Banków Polskich, Firmy deweloperskiej Arche i Stowarzyszenia, w ostatniej chwili swój udział odwołał zapowiedziany przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego. – Jednym z najważniejszych wniosków, jaki wynika z tej dyskusji jest definitywna potrzeba stworzenia rządowego programu aktywizacji i wsparcia indywidualnych inwestorów inwestujących w nieruchomości na wynajem, który pomógłby w zwiększeniu dostępności na rynku polskim tańszych mieszkań na wynajem – mówi Jacek Kusiak, prezes Mieszkanicznika.

 

Czytaj również: Jak Poznaniacy oceniają swoje miasto

 

Ogólnopolski kongres Stowarzyszenia Właścicieli nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik to jedyne i największe tego typu wydarzenie w Polsce dla osób zainteresowanych tematyką szeroko pojętego najmu i nieruchomości na wynajem. Tegoroczna, szósta edycja odbyła się w dniach 22-23 listopada w Łodzi i przyciągnęła 450 osób. O dynamicznym wzroście rynku najmu świadczy także fakt, że Stowarzyszenie, które rozpoczęło swoją działalność  w połowie lutego  2012, po niespełna trzech latach istnienia zrzesza obecnie prawie 1000 członków i działa w 26 miastach w całej Polsce i Europie. Organizacja stawia sobie za cel ucywilizowanie rynku najmu detalicznego w Polsce i promowanie  zachodnich standardów najmu.

 

W trakcie dwóch dni kongresu odbyło się także 18 praktycznych warsztatów, prezentacji i dyskusji. Rozstrzygnięty został również konkurs organizowany wspólnie z firmą IKEA. Wśród dotychczasowych osiągnięć stowarzyszenia można wymienić m.in. stworzenie Kodeksu Etyki Mieszkanicznika, organizację kongresów, dyskusji,  szkoleń i lokalnych spotkań oraz promowanie szeroko rozumianych inicjatyw biznesowych tworzących infrastrukturę wsparcia najmu mieszkaniowego w Polsce.

 

Czytaj również: Mieszkania jak świeże bułeczki

 

A skąd nazwa Mieszkanicznik? W polskim języku brakuje dobrego odpowiednika angielskiego słowa „landlord”, z kolei istniejące słowo „kamienicznik” źle się kojarzy. Dlatego postanowiliśmy stworzyć nowe słowo na określenie osoby czerpiącej zyski z wynajmu swojego mieszkania lub mieszkań.

 

Źródło: Moondog PR / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19457 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 358

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >