Pomożemy Ci kupić mieszkanie

Pomożemy Ci kupić mieszkanie

Kupno mieszkania należy do najtrudniejszych decyzji w życiu przeciętnego człowieka. Często latami przygotowujemy się do takiego wydatku, a droga od wizji upragnionego gniazdka do jej realizacji jest pasmem wyrzeczeń i niecierpliwego oczekiwania. Czytaj dalej

 

Gdy wreszcie, pokonując szereg trudności finansowych, formalnych i decyzyjnych, jesteśmy w stanie przystąpić do realizacji swoich marzeń, nie chcemy, aby cokolwiek stanęło nam na przeszkodzie. Niestety, pełen ekscytacji nastrój i niewystarczająca znajomość realiów mogą w tym przypadku drogo nas kosztować. Jak znaleźć odpowiednią nieruchomość i z czyjej pomocy warto skorzystać?

Krok pierwszy – dokładna analiza potrzeb

Zanim zabierzemy się za poszukiwania wymarzonego lokum, usiądźmy spokojnie i zastanówmy się nad swoimi priorytetami. Stwórzmy listę naszych wymagań i bezwzględnie się jej trzymajmy. Zwykle pierwszym i najważniejszym punktem jest lokalizacja. Jednak nie powinniśmy ograniczać się do określenia, w jakiej dzielnicy lub miejscowości ma znajdować się nasza nieruchomość. Wypunktujmy swoje oczekiwania co do połączeń komunikacyjnych, bliskości placówek edukacyjnych, sportowych itd.

 

 

Inną ważną decyzją jest wybór rynku pierwotnego lub wtórnego. Kupując nieruchomość od firmy deweloperskiej, sprawdźmy najpierw jej biuro, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji działalności gospodarczej. Wiele o deweloperze dowiemy się na forach internetowych, pamiętajmy jednak, że nie zawsze będą to informacje wiarygodne. Dlatego najlepiej przeprowadzić „wywiad” ze znajomymi i innymi osobami, które miały styczność z tą firmą. Szukając nieruchomości na rynku wtórnym nie dajmy się z kolei oczarować przesadnie niskimi cenami, nie podejmujmy decyzji pochopnie. Obejrzyjmy co najmniej 5 mieszkań, aby mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą opcję.

Aspekty prawne

W kwestiach prawnych, podczas kupowania nieruchomości, musimy zachować szczególną ostrożność. Nie każdy z nas posiada odpowiednie doświadczenie w tej sferze, a oszuści doskonale wiedzą, jak rozpoznać potencjalną ofiarę i niestety nie wahają się wykorzystywać naiwności bądź zwykłej niewiedzy klientów. W przypadku klientów korzystających z usług biura nieruchomości, wszystkie czynności związane ze sprawdzeniem stanu prawnego wykonają za nich specjaliści.

Czytaj również: Zakup mieszkania wykończonego „pod klucz”


Niezależnie od tego czy kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym, czy wtórnym, udajmy się do Sądu Rejonowego i sprawdźmy jej stan w księgach wieczystych – oczywiście możemy to także zrobić za pośrednictwem Internetu. W przypadku, kiedy sprzedającym jest deweloper, a nieruchomość nie została jeszcze wybudowana, przekonajmy się, że firma ma pozwolenie na budowę, a przedstawione nam plany są zgodne z tymi zaakceptowanymi przez odpowiednie władze. Z kolei przy kupowaniu mieszkania spółdzielczego ustalmy, czy sprzedający ma prawo własności do lokalu, a także, czy nie jest ono zadłużone.

 

 

Jeśli mamy pewność, że stan prawny nieruchomości jest zgodny z przedstawionymi nam przez sprzedającego informacjami, możemy podpisać umowę przedwstępną, najlepiej w formie aktu notarialnego. Szczególne znaczenie ma ona w przypadku kupowania mieszkania na rynku wtórnym. Powinna się w niej znaleźć m.in. cena, faktyczny termin opuszczenia lokalu przez dotychczasowego właściciela, termin płatności i stan techniczny na dzień podpisania umowy. Pojawia się też kwestia zaliczki lub zadatku, pamiętajmy, że zaliczka w każdym przypadku „wraca” do kupującego, zadatek zaś jest zabezpieczeniem umowy, chroniącym interesy osoby, która zostanie poszkodowana przez niezachowanie jej warunków. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy sprzedaży w obecności notariusza.

 

Samemu czy z pośrednikiem?

Szukać nieruchomości na własną rękę, czy powierzyć to trudne zadanie ekspertom? Wiele osób waha się, ważąc chęć oszczędzenia pieniędzy i obawy przed swoją niekompetencją w tej dziedzinie. Aby podjąć słuszną decyzję, należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mam odpowiednią ilość czasu, czy moja znajomość rynku i wiedza prawna są wystarczające, aby poradzić sobie ze znalezieniem nieruchomości i bezpiecznym przebrnięciem przez wszystkie procedury? Jeśli tak, bez obaw możemy zaczynać poszukiwania. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, co może ocalić nas przed tragicznymi w skutkach błędami.

 

Czytaj również: Od zakupu nieruchomości do zamieszkania


 „Zdajemy sobie sprawę, że każdy z naszych klientów ma inne oczekiwania, dlatego pomagamy im wyszukać dokładnie dopasowane oferty, z jednej strony do ich potrzeb, z drugiej strony – do możliwości finansowych. Jednym z pomocnych instrumentów jest specjalny program do obsługi biur nieruchomości, pozwalający dzielić oferty według wybranych przez klienta kryteriów. Wykorzystujemy też kalkulator, pozwalający poznać przybliżony koszt planowanych inwestycji, a przede wszystkim wyliczyć zdolność kredytową, niezbędną do wzięcia kredytu.

 

 

Wiele biur współpracuje z bankami, dzięki czemu ich klienci mogą nieraz uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach, bez dodatkowych opłat. Najważniejszy jest profesjonalizm, dlatego warto sprawdzić, czy wybrana firma ma odpowiednią licencję i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.” – wypowiedź eksperta łódzkiej firmy Lichman Nieruchomości.

 

Dobrym rozwiązaniem, łączącym profesjonalne wsparcie z samodzielnym i niezależnym poszukiwaniem, są wyszukiwarki internetowe. Podając wybrane przez siebie kryteria, takie jak rynek wtórny/rynek pierwotny, metraż, cena, lokalizacja itp., szybko znajdziemy to, co naprawdę nas interesuje.

Źródło: ClearSense / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 146

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >