Pompa zanurzeniowa czy ciśnieniowa? Poznaj dwa rodzaje urządzeń

Pompa zanurzeniowa czy ciśnieniowa? Poznaj dwa rodzaje urządzeń

Jeżeli posiadasz dom, na pewno spotkałeś się z problemem wypompowywania czystej lub brudnej wody. Aby można było tego dokonać, potrzebna jest odpowiednia pompa zanurzeniowa lub ciśnieniowa. Skąd masz jednak wiedzieć, którą wybrać? W tym tekście przedstawimy Ci oba rodzaje pomp i opowiemy o ich najważniejszych funkcjonalnościach. Czytaj dalej

Wiele typów pomp zanurzeniowych

Na rynku znajdziesz dwa podstawowe rodzaje pomp: ciśnieniową, która umożliwia pobieranie wody z różnych źródeł (oczek wodnych, deszczówki, beczek lub zwykłej studni) oraz pompę zanurzeniową, której zadaniem jest wypompowywanie wody czystej lub brudnej. To którą powinieneś wybrać, jest ściśle uzależnione od, Twoich oczekiwań względem takiego urządzenia.

 

Podział pomp ciśnieniowych

Żeby było Ci jeszcze trudniej, pompy ciśnieniowe dzielą się na kilka rodzajów:

  • pompy ogrodowe – są one przeznaczone do zasilania urządzeń zraszających Twój ogród. Zazwyczaj takim alternatywnym źródłem zasilania jest deszczówka, beczka lub studnia. Ważne jednak jest to, by głębokość studni nie przekraczała 8 metrów. Pompy ogrodowe najczęściej ustawiane są na powierzchni i podłączane specjalnymi wężami wejścia i wyjścia. Urządzenia tego typu charakteryzują się dosyć dużą wydajnością. Pompa jest dużo wydajniejsza niż zapotrzebowanie na wodę popularnych urządzeń zraszających.
  • pompy głębinowe – ich głównym zadaniem jest pobór wody z głębokości większej niż 8 m. Zanim kupisz tego typu pompę, musisz wiedzieć, jaką dokładnie studnią dysponujesz. Bez tego, urządzenie nie zadziała tak, jak tego oczekujesz. Zazwyczaj głębokość studni to 8 m, od 8 do 20 m oraz od 20 do 30 m. Sprawdź koniecznie, w jakim przedziale głębinowym jest Twoja studnia. Unikniesz zmarnowania pieniędzy.
  • hydrofory – są to instalacje, które służą do wypompowania tylko wody czystej. Ich zaletą jest automatyka działania. Oznacza to, że urządzenie uruchamia się samoistnie, gdy ciśnienie w zbiorniku zmaleje do określonego poziomu. Podobnie jest z wyłączeniem hydroforu – gdy zadane ciśnienie zostanie osiągnięte, hydrofor kończy swoją pracę. Hydrofory są bardzo oszczędne, ponieważ mają niezwykle mały pobór wody. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędność energii elektrycznej i niższe rachunki. Same korzyści!

 

Czytaj również: Elektronarzędzia sprawdzone w akcji przez strażaków

 

	 Pompa zanurzeniowa czy ciśnieniowa? Poznaj dwa rodzaje urządzeń

 

Podział pomp zanurzeniowych

Jeżeli chodzi o pompy zanurzeniowe, dzielą się one na trzy podstawowe rodzaje, których funkcjonalności różnią się od siebie.

  • pompy do wody czystej – jak sama nazwa wskazuje, służą one do wypompowywania wody nie zawierającej żadnych zanieczyszczeń. Zapomnij więc o używaniu tego urządzenia przy zalaniach pralni lub piwnicy. Nie nadaje się również do wymiany wody w małych basenach. Pompa zanurzeniowa jest urządzeniem, które czasami wyposażone jest w konstrukcje wspomagającą wypompowywanie płaszczyznowe. Oznacza to, że możliwe jest pozbycie się wody nawet do 1 mm.
  • pompy do brudnej wody – sytuacja jest tutaj bardzo podobna, z tym że urządzenie przeznaczone jest do pozbywania się wody zanieczyszczonej. Jeżeli więc masz zalaną piwnicę, możesz śmiało sięgnąć po pompę do wody brudnej. Tego typu pompy bardzo często używa się z odpompowywania wykopów, placów budowy lub innych miejsc, w których woda jest dużym utrudnieniem.
  • pompy do szamba – konstrukcje, których zadaniem jest odpompowywanie fekaliów. Najczęściej taka pompa zanurzeniowa posiada rozdrabniacz, dbający o to, by urządzenie nie zapychało się nieczystościami z szamba.

 

Jak zasilanie są pompy?

Najczęściej spotykanymi metodami zasilania pomp jest energia elektryczna lub silnik spalinowy. Wygrywają jednak te, które pobierają energię elektryczną. Taka forma zasilania jest najzwyczajniej w świecie mniej kłopotliwa. Dzięki temu pompy są urządzeniami o niewielkich gabarytach i pracują cicho. Pompa głębinowa i zanurzeniowa zasilana prądem może być montowana poniżej lustra wody oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Jeżeli więc będziesz szukać pompy polecamy, żebyś zdecydował się na urządzenie na prąd. Zaoszczędzisz sobie problemów z paliwem oraz dużym rozmiarem.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach i sprawdzić, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze, wejdź na stronę https://www.kaercher.com/pl/home-garden/pompy/pompy-zanurzeniowe.html. Znajdziesz tam wszystko, czego możesz potrzebować w tej materii. Pamiętaj jednak, żeby przed zakupem jakiejkolwiek pompy sprawdzić, jak głęboka jest Twoja studnia. Bez tego możesz zaopatrzyć się w urządzenie, z którego nie będziesz mógł korzystać i wyrzucić pieniądze w błoto.

 

Czytaj również: Top 10 najpopularniejszych maszyn budowlanych.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19412 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 108

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >